B

Beyazıt Öztürk

Beyazıt Öztürk Biyografisi

Türk şov yapan, talk-show programı sunucusu, komedyen, aktör, radyo programcısı. Üniversite yıllarında heves ettiği radyo programı sunuculuğundan, çağdaş kültürün yeni ağırlama stillerinden biri haline gelen stand-up‘çılığa ve oradan televizyon ekranlarına sıçrayan ilginç bir kariyere sahip olan Öztürk; ironik bir biçimde “r” harfini telaffuz edememesine karşın program sunuculuğu yapmış ve beklenilenin tersine oldukça büyük alaka görmüştür. Gösteri ve komedi unsurlarına ağırlıklı olarak yer verdiği talk-show’unu yıllardır sürdürmekte ve popüler kültürün bir parçası olmasına rağmen, değişmez çizgisiyle Türk halkından büyük beğeni toplamaktadır. Sahne ve televizyon hayatının başlangıcından beri “Beyaz” takma adını kullanmaktadır.
Beyazıt Öztük, 12 Mart 1969 yılında Bolu‘da, memur bir ailenin ikinci oğlu olarak dünyaya geldi. Aslen Artvin‘lidir. Babasının polis olması sebebiyle, ilk ve orta öğrenimini Anadolu‘nun farklı illerinde tamamladı. O zamanlar iki kademeli olarak yapılan üniversite giriş sınavının ilk aşamasını geçip ikincisini kazanamayınca, resim yeteneğini değerlendirebileceği düşüncesiyle hoş sanatlara yöneldi. Eskişehir Anadolu Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi’nin Seramik-Heykel bölümünü kazandı. aynı zamanda lisanlı basketbolcu olan Öztürk, üniversite eğitimini sürdürürken, bir yana da radyo programcılığıyla ilgilenmeye başladı. Özel televizyon kanallarının ve radyoların sayısının hızla arttığı bir dönemde, konut arkadaşıyla birlikte Eskişehir radyolarında çalışmaya başladı. Ancak “r” harfini telaffuz edememesi nedeniyle, sunuculuk isteği reddedildi ve sadece program hazırlamakla yetindi. yine de kuralları aşarak sesini dinleyicilere ulaştıran Öztürk, bambaşka ve esprili tarzıyla beğeni topladı. Sonrasında, konut arkadaşının kurduğu “Genç Radyo“da program sunmaya devam etti ve arkadaşlarıyla birlikte, siyasi içerikli bir espri dergisi olan “Gına“yı çıkarmaya başladı. “Beyaz” takma adını ilk kere bu dergi için çizdiği karikatürlerin aşağı kullandı. Eskişehir’de geçirdiği bu dönemde, iki heykel, iki seramik, bir karikatür sergisi açan Öztürk, son olarak da bir karma seramik sergisine katıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gökçe Bahadır

Ömer Karacan‘ın kurduğu Radyo Klas‘tan gelen teklif üstüne, acemi radyocunun yolu istanbul’a düştü. Burada, “Gece Tavuğu” adlı bir programıyla profesyonel yayıncılığa başladı ve geniş bir dinleyici kitlesi oluşturdu. Yine Karacan kadar, 1995‘te kurulan Number One TV‘ye geçen Öztürk’ün yıldızı burada parladı. Webcam yoluyla stüdyodan, “Beyaz” adıyla canlı yayın yapmaya başladı. Programında yüzünün görünmediği, karanlık bir silüetten izleyiciye seslendi ve büyük ilgi fark etti. 90’lı yılların ortalarında, kariyerinde radyoculukla başlayan bu süreç, televizyon programları ve stand-up şovlarıyla devam etti.

Number One TV’de geçirdiği uzunca bir zamandan sonradan, başka bir televizyon programı için Kanal 6‘ya geçti. Oysa, Beyazıt Öztürk’ün adının ülke çapında bilinir ayla gelmesinin nedeni olan esas program, -günümüzde de halen yayınlanmakta olan- “Beyaz Show“dur. Bir “talk-show” niteliğinde olan programın ilk konukları, Hande Ataizi ve Yılmaz Erdoğan‘dı. Beyaz Show, komedi ve misafir etme unsurlarını da içermesndı. İlk olarak Kanal D‘de yayınlandıktan daha sonra Star TV‘de ekranlara gelmeye başladı. Televizyon çalışmalarının yanı sıra 1999 yılında, “Gemilerde Talim Var” adlı bundan başka türkü albümü çıkardı. Öztürk, birçok televizyon kanalında farklı programlar da sundu. TRT‘de 5+1 Şans Topu ve Kanal D’de “Aileler Yarışıyor” adlı müsabaka programının sunuculuğunu yaptı. sırası gelmişken birincil göz ağrısı olan radyoculuktan vazgeçmeyerek, Best FM ve Radyo D‘de program yapmaya devam etti.

1997 yılında, yapımcılığını Atıf Yılmaz‘ın üstlendiği, Haluk Bilginer ve Türkan Şoray‘ın başrolünü paylaştığı “Nihavend Mucize” adlı filmde oynayarak, sinema sektöründe de yer almaya başladı. 2002‘de Kanal D’de yayınlanan “Biz Size Aşık Olduk” adlı dizide Cem rolüyle ve 2004‘te tekrar aynı kanalın “Karım ve Annem” dizisinde Levent rolüyle ekranlarda karşımıza çıktı. Çoğu reklam ve müzik klibinde oynamasının yanında, Güncel dergisinde, “Kardan Adam” adını verdiği bir köşe için makaleler yazmaya başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent Emrah Parlak

2005 yılında, “O Hemen Mahkum” adlı filmdeki rolünün gerisinde, tekrar benzer sene, Haluk Bilginer‘le birlikte “Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü?” filminde, tam anlamıyla oyunculuk yeteneğini sergileme fırsatı buldu. Bu filmdeki performansıyla, Sadri Alışık adına düzenlenen sinema ödüllerinde, “En İyi Erkek Oyuncu” dalında ödüle değer görüldü.

Beyazıt Öztürk, ayrıca Okan Üniversitesi Danışma Kurulu Üyesidir.

2006 yılında bir anjiyo ameliyatı geçiren Beyazıt Öztürk, 2006 – 2007 yılları aralarında ise Kadir Çöpdemir ile birlikte “Biri Bana Anlatsın” programını hazırlayıp sundu. 1996 yılından beri de “Beyaz Show” adlı Gösteri programını sundu. Şov programının bünyesinde, youtube muadili bir yapım olan, 6 Haziran 2006 tarihinde kurduğu “pikniktube” adlı bir internet sitesini de yürütüyor.

Tiyatro :
2005 – Yıldızların Aşağı (Müzikal oyun)

Filmleri :
1992 – Mahallenin Muhtarları (Kendisi) (TV Dizisi)
1997 – Nihavend Mucize (Nejat)(TV Dizisi)
2000 – Yedi Numara (Misafir Oyuncu) (TV Dizisi)
2001 – Dansöz (Taksi Şoförü)(Sinema Filmi)
2002 – En Son Babalar Duyar (Misafir Oyuncu-Kendisi) (TV Dizisi)
2002 – Reyting Hamdi (Beyaz) (TV Dizisi)
2002 – Giz Çocukları (Beyaz) (Sinema Filmi)
2002 – Unutma Beni (Kendisi)(TV Dizisi)
2002 – Biz Size Aşık Olduk (Cem)(TV Dizisi)
2004 – Karım ve Annem (Levent)(TV Dizisi)
2005 – O Şu Anda Hükümlü (Beyaz) (Sinema Filmi)
2006 – Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (Hacivat)
2009 – Kurtlar Vadisi Pusu (Konuk oyuncu) (Dizi)
2011 – Eyyvah Eyvah 2 (Kendisi) (Sinema Filmi)
2011 – Başrolde Aşk (Kendisi) (TV Dizisi)
2012 – Yalan Dünya (Rıza)(Dizi)
2015 – Nadide Hayat (Konuşan Balık Seslendirmesi) (Sinema Filmi)

Albüm :
1997 – Beyaz Türküler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı