B

Beyonce Knowles

Beyonce Knowles Biyografisi

Tüm zamanların en fazla ilgi görebilen bayan vokal gruplarından Destiny’s Child’ın kurucu üyesi ve baş şarkı yazarı Beyonce, “Dangerously In Love” ile solo kariyerine de süratli bir giriş yaptı. Genç şarkıcının, “Dangerously In Love’ı dinleyen müzikseverlerden ne gibi tepkiler bekliyorsunuz?” sorusuna verdiği cevap ilginçti; “Albümde hip-hoptan rocka, hatta caza değin birçok tarzın etkileri var. Bir Shuggie Otis örneğine bile yer verdik. Bu noktada; dinleyenlerin, yeteneğimi hissetmelerini, beni popçu olarak gören müziksever dostlarımın da bundan böyle hakiki bir “ressam” olduğumu düşünmelerini istiyorum.”

Beyonce Giselle Knowles, 4 Eylül 1981‘de Houston’da dünyaya geldi. Müzikle ilgilenip kariyer sahibi olma düşüncesine kapıldığında henüz 7 yaşındaydı. Katıldığı kabiliyet yarışmasında LaTavia Robertson ile tanıştı. Kurduğu “Girls Time” grubundaki partneri olan kuzeni Kelly Rowland‘ın da katılımıyla oluşan üçlüyü, dördüncü ve son aza olan LeToya Luckett tamamladı. Ellerinde büyük umutlarının ve hayallerinin ötesinde bir şey yoktu. Ta oysa Destiny’s Child (Kaderin Çocuğu) ismini yanlarına alana değin…

1997 yılında, kendi isimleriyle piyasaya sundukları albümün birincil single parçası olan “No, No, No” ile müzik dünyasına bomba gibi girdiler. Oysa yakaladıkları başarı, iki sene sonra çıkacak olan “The Writing’s On The Wall”un getireceğinin yanına sayılmayacak değin küçük kaldı. Dünya çapında 10 milyonun üzerinde satılan albüm, “Jumpin’ Jumpin'”, “Say My Name” ve “Bills, Bills, Bills” gibi hit parçalarıyla müzik listelerini altüst etti.

Bir yıl sonradan Michelle Williams‘ın da katılımının arkasında grup, “Survivor”ı kaydetti. 9 milyon gibi muhteşem bir satış rakamına ulaşılmasının arkasından 2001’de iki de Grammy ödülü kazanma başarısı belirten topluluk, müzik dünyasının zirvesine yerleşti.

Grubun “Jumpin’ Jumpin'”, “Survivor” gibi fazla kayda değer parçalarının üreticisi olan Beyonce, sonradan müzikal çalışmalarını solo kariyerinde sürdürmeye karar vererek bu alandaki ilk çalışması olan “Dangerously In Love”ı kaydetti. Şarkıların yanında bilgisayarda izlenebilecek multimedya içeriğiyle de uyarı çeken, “Gift From Virgo” isimli üstelik kuytu şarkıya yer verilen 2003 çıkışlı albüm, Sony Music Columbia etiketiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Besim Tibuk

Fazla sayıda manâlı ismi bir araya getiren, profesyonel düzenlemeleri ve sunumuyla alıştırma aşamasında gösterilen titizliği hissettiren albümün yapımcıları arasında Beyonce Knowles’in yanısıra Rich Harrison, Scott Storch, Focus ve Bryce Wilson da yer aldı. Marifetli kadroda ise şu isimler çalıştı; vokallerde Luther Vandross, Sean Paul, rap vokallerinde Jay-Z, Big Boi, Missy Elliot, Sleepy Brown, gitarlarda Dan Workman, Phil Hamilton, John Brousard, bassta Bryon Miller, davullarda Ivan Hampden, perküsyonda Bashiri Johnson, arkaplan vokallerde Tawatha Agee, Brenda White-King ve Candace Thomas.

Beyonce, bu ilk albümüyle geniş bir dinleyici kitlesinin beğenisini kazandı. Şarkı yazma konusundaki yeteneğini, özgün tavrıyla sergilemeyi başaran şarkıcı, ‘reel bir artist’ olarak değerlendirilme hayallerinin gerçekleşebileceğinin sinyallerini vermiş oldu. Jay-Z ile birlikte seslendirdiği durum yaratan “Crazy In Love” ile başlayan ve 15 parçadan oluşan “Dangerously In Love” albümü, Beyonce Knowles’in solo kariyerine attığı hızlı ve kuvvetli adımın bir simgesi olarak raflardaki yerini aldı.

Aktörlük konusundaki yeteneğini gösterilmek amacıyla 2001’de MTV’nin “Carmen”inde oynayan Beyonce, bir sene sonra şansını beyazperdede denemiş ve “Austin Powers In Goldmember”‘da Foxy Cleopatra’yı canlandırmıştı. “The Fighting Temptations” ve ardından gelen farklı alanlara yönlendirilmiş yapımlarla bu yönünü de güçlendirmeyi hedefleyen genç şarkıcı hem Pepsi ve L’Oreal reklamlarında da doruk gösteriyor.

2004 yılında Destiny’s Child‘ı her yerde bir araya getiren Beyoncé, aynı sene çıkan Destiny Fulfilled adlı albüm tamamen grupla beraber büyük bir galibiyet kazandı. Albümdeki Soldier şarkısı listelerin en üstteki sıralarına değin tırmanırken, grubun yaptığı turneler de büyük başarılar getirme devam ediyordu. Lakin albümün tanıtım turneleri bittikten daha sonra Beyoncé grubu yeniden dağıttığını açıklayarak hayranlarını üzdü.

2006 yılında, Shakira ve Jay-Z gibi bambaşka müzik dallarında tepe gösteren sanatçıların da katkıları ile B’Day adlı ikinci solo albümünü çıkartan Beyoncé, bu albümün üç milyondan pozitif satması sonucunda 3 Platin Plak ve Grammy ödülü kazandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burak Sergen

I Am… Sasha Fierce albümü ile beraber Beyoncé hem bir albümü, hem de kendisi için yarattığı Sasha Fierce adlı sahne kişiliğini tanıtıyordu hayranlarına. “Muhakkak sahne için” diye tanımladığı Sasha karakterinin hikayesini anlatan albüm, satış rekorları kaldı.

Beyoncé, uzun yıllardır birlikte olduğu, kendisi gibi müzisyen olan sevgilisi Jay-Z ile 4 Nisan 2008 tarihinde evlendi, genç çift evliliklerini 5 Eylül 2008 tarihinde hayranlarına açıkladılar. Blue Ivy Carter (d7 Ocak 2012) adında bir kız çocuğu vardır.

Beyoncé, Forbes dergisinin 2009 yılında yaptığı araştırmaya kadar, 2008-2009 yılları aralarında kazandığı 87 milyon dolarlık serveti ve milletlerarası müzik başarıları sonucunda “Dünya’nın En Etkileyici ve Enerjik 100 Ünlüsü” arasında 4. sırada yer aldı.

Albümleri :
2003 – Dangerously in Love
2006 – B’Day
2008 – I Am… Sasha Fierce
2011 – 4
2013 – Beyoncé
Lemonade (2016)

Filmleri ve Dizileri :
Yönetmen :
2013 – Beyoncé: Life Is Ayak a Dream (TV Filmi)

Devamlılık :
2013 – Beyoncé: Life Is Ayak a Dream (TV Filmi)
Yapımcı :
2013 – Beyoncé: Life Is Ayak a Dream (TV Filmi)

Oyuncu :
2014 – On the Run Tour: Beyonce and J… (TV Filmi)
2013- Doğal Kahramanlar 3D (Queen Tara (seslendirme)) (Sinema Filmi)
2013 – Beyoncé: Life Is Ayak a Dream (TV Filmi)
2009 – Obsessed (Beth Charles) (Sinema Filmi)
2009 – 81st Annual Academy Awards (Kendisi) (TV Filmi)
2008 – Aşkın Müziği (Etta James) (Sinema Filmi)
2006 – Rüya Kızlar (Deena Jones) (Sinema Filmi)
2006 – Pembe Panter (Xania) (Sinema Filmi)
2005 – The Tyra Banks Show (Kendisi) (TV Dizisi) (3 Bölüm)
2004 – Karanlığa Geçiş (Kendisi) (Sinema Filmi)
2002 – i Love The ’80s (Kendisi) (TV Dizisi) (Birim)
2002 – Avanak Casus: Altın Kuş (Foxxy Cleopetra) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bengi Öztürk
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı