B

Bill Clinton

Bill Clinton Biyografisi

Amerika Birleşik Devletleri‘nin 42. başkanı William Jefferson “Bill” Clinton döneminde, ülkesi bütün tarihinin en barışsever ve en parlak idareli dönemlerinden birini yaşadı. Franklin Roosevelt‘den bu yandan ilk defa bir halkçı parti adayı ikinci kere başkan seçilmişti.
Tarihin en düşük işsiz30 yılın asgari enflasyonuna, halkın en fazla ev sahibi olduğu, kabahat oranının azami düştüğü, ve insanların ekonomik olarak en güçlü olduğu dönemlerden birine imzasını attı. Uzun senelerdir ilk kez bütçe’nin denklendiği ve hatta bütçe fazlası yaşandığı günler getirdi.

2000 yılı kutlamalarını, Clinton insanlar farklılıklarını yoketme yolunda önemli gelişmeler katedilen bir dönem olarak tarihe geçirdi. Başkanlığının ikinci yılında halka sıhhat reformu başarısızlığa ulaşınca, Clinton bir dönemi değiştererek ; “Büyük devlet dönemi sona ermiştir” diyerek; kanunları insanların işlerini koruyabileceği, ailelerin hasta çocuklarına ücretsiz olarak bakabileceği, silah satışlarının sınırlandırıldığı , eğitime yeni katkılar sağlayarak ve doğa koruma planlarına adım attı.

Bill, 19 Ağustos 1946 yılında Arkansas’in Hope şehrinde dünyaya geldi. Doğumundan 3 ay sonradan babası bir trafidayken annesi üvey babası Roger Clinton ile evlendi. Lise döneminde, William Jeferson içinden gelerek üvey babasının soyadını aldı. Okulu bir fazla kere profesyonel bir müzisyen elde etmek için bırakmayı düşündü; fakat Boys Nation üyesiyken, beyaz saray da başkan John F. Kennedy ile tanıştı. Bu da onun ahali hizmetine ilk adım atmasını karşılayan yıllara adımını attırdı.

1968 yılında Georgetown Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra; burslu olarak Oxford Üniversitesi’sinde okudu. 1973 yılında Yale Üniversitesi’sinden hukuk eğitimi aldıktan daha sonra politikaya atıldı. İlk defa seçimlere 1974‘de Arkansas’da girdi ve başarılı olamadı. Bir sonraki sene Hillary Rodham ile evlendi. Chelsea isimli bir kızları oldu. 1976 yılında Arkansas’da bölge savcısı olduktan sonradan; 1978 yılında vali seçildi. 1980‘de dönemi bittiğinde tekrar aday olmasına rağmen seçilemedi. Lakin , 2 sene daha sonra 1982‘de bitmiş vali oldu ve 1992 yılında başkan seçilene kadar valilik görevine devam etti. 1992‘de başkanlık dönemi sona ermek üzere olan George Bush‘u yenerek Amerika Birleşik Devletleri’nin 42. başkanı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   John Adams

1998 yılında, Monica Lewinsky ile olan ilişkisini yalan söyleyerek gizlemekten dolayı Beyaz Saray tarihinde ikinci kere resmen suçlanan (İngl. impeach) başkan oldu. ABD senatosunda yapılan suçlama sonucunda aklandı. Bütün halktan bu ilişki yüzünden özür diledi ve işine devam etti.

Dünyada ; Bosna’da şiddet da olsa barışı sağladı, Saddam Hüseyin‘in Birleşmiş Milletler karşısında aldığı kararlar karşısında Irak’i bombaladı. (gerçi asker göndermeye gereksinim duymadı). NATO‘nun gelişmesini sağlayarak, daha açık bir uluslarası ticaret sağladı, uyuşturucu aleyhinde uluslarası anlamda savaşti. Güney Amerika, Avrupa, Rusya, Afrika ve Çin’e yaptığı gezilerle, Amerika’nin dış dünya ile ilişkilerinin en iyi olduğu döneme imzasını attı.

Halen liderlik ve yöneticilik üstüne seminerler vermekte, bir fazla insan tarafından Amerika Birleşmiş Devletleri tarihinin en büyük başkanlarından biri olarak kabul edilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı