B

Bill Gates

Bill Gates Biyografisi

William Henry Gates III, ya da daha çok aşina adı ile Bill Gates, 28 Ekim 1955 doğumlu Amerikalı işadamı. Gates, Microsoft şirketinin kurucularındandır ve şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmaktadır. Forbes dergisine göre 2004‘te Gates dünyanın en zengin kişisiydi.
Amerikalı girişimci Gates iki karakter şirketini (Microsoft) ilk kez gelen bir Bilgisayar Software (yazılım) şirketine dönüştürdü. Gates 20. yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle/Washington’da avukat bir babayla hoca bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, hemen şimdi oniki yaşındayken özel bir okulda birincil informatik (bilişim) kurslarına gitti. Mektep arkadaşı Paul Allen ile birlikte anlamsız zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu.

Bill Gates, ailenin tek erkek evladıdır. Ablası Kristianne ve kız kardeşi Libby ile birlikte Seattle’de büyüyen Gates, ilk olarak Kuzey Seattle’deki devlet okuluna gitti. sonradan Özel Lakeside Okulu’nda eğitimine aralıksız Gates, bireysel program yazmaya başladı. Gates böyle baskı bir işi yapmaya başladığında henüz 13 yaşındaydı.

Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarını para ödemeden kullanabilmek için, iki arkadaş kullanıcıla arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972‘de ilk şirketlerini (Traf-O-Data) kurdular. Bu şirket bir trafik sayım ve denetleme sistemi için programlar üreterek derhal 20.000 dolarlık satmak yaptı. Gates bundan bir yıl daha sonra TRW adlı tabanca işletmesinde staj gördü, arkasında da babasının önerisi üstüne Harvard Üniversitesi’nde hukuk eğitimi almaya başladı.

1973 yılında Harvard Üniversitesi’ne giren Bill Gates 1975 yılında, üçüncü sınıftayken, kendi tercihiyle okulu bıraktı. Üniversiteye gittiği sıralarda, ilk olarak 1960 yılında John Kemeny ve Thomas Kurtz tarafından yazılı olan BASİC’in MITS Altair adı bahşedilen ayrı bir versiyonunu oluşturdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mark Zuckerberg

Bireysel bilgisayarlar 70’li yılların ortasında hemen şimdi gelişimlerinin birincil aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli modeli hemen şimdi standart bir faydalanma programına sahip olmayıp oysa bitmemiş bir işletme sistemine sahipti. Gates ve Allen’ın, Altair için 1964‘te geliştirdikleri program dili BASIC baştan sona bilgisayar kullanıcıları aletlerini kendileri programlayabiliyorlardı. MITS firması genç araştırmacılardan pazarlama lisansını satın alarak kendilerine sistemi daha da geliştirmeleri için sipariş verdi. Gates bunun üstüne tahsilini bırakarak Allen ile birlikte Albuquerque/New Mexico’da Microsoft adlı şirketi kurdu.

Microsoft, kendini sebatla mikro bilgisayarlar için yazılımı geliştirmeye adayan ilk işletmelerden biridir. Aradan kısa bir zaman geçtikten sonra General Electric gibi şirketler, aralıksız müşterileri aralarında bulunmaktaydı. Gates 1977‘de, aletlerini BASIC ile donatabilmek nedeniyle, Apple, Tandy ve Commodore gibi PC (Personal Computer – Bireysel Bilgisayar) üreticileriyle lisans sözleşmeleri imzaladı. Keza FORTRAN, COBOL ve Pascal gibi program dillerini geliştirmekle, Microsoft’a bir menfaat ve uluslararası pazar yolunun kendilerine açılmasını (1978’den sonra ilkin Japonya almak üzere) sağladı. Gates 1979‘da sadece 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satmak gerçekleştirebildi.

1980‘den sonra PC pazarına girip Gates’i bir PC işletme sistemi geliştirmekle görevlendirince, seri yükselişleri sürüp gidegeldi. Microsoft’un kısa zamanda tasarladığı MS-DOS (Microsoft Disc Operating System – Diskli İşletme Sistemi) 80’li yıllarda dünya çapında satmak rekorları kırdı (120 milyon nüsha). Gates zekice bir öngörüyle haklarını mahfuz tutarak diğer teçhizat üreticilerine de satmak yapabildi. Bunu izleyen zamanda artan bir şekilde daha fazla firma IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce, geliştirdikleri işletme sistemi bütün bilgisayarlar için standart ışık halkası geldi. giderken 1.000 çalışanı olan şirket, 80’li yılların ortasından daha sonra Avrupa’da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, sürekli ekip çalışmasına ve katı bir performans ilkesine yük veriyordu. Bütün çalışanların performansları altı ayda bir değerlendirilmekteydi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Berk Tokay

Gates işletme sistemine paralel olarak tatbik programları alanında da son derece başarılı incelemeler ortaya koyuyordu. Multiplan Çizelge Hesap Programından (1982) sonradan, 1983‘te başta fareyi (mouse) kullanan WORD adlı metin işleme sistemini başlattı. Özellikle WORD Avrupa’da fazla satılırken, ABD’de Lotus 1-2-3 ve WordPerfect adlı rakipleri karşısında, oysa ağır ağır başarıya ulaşabildi.

Microsoft’un yazılım alanındaki muhakkak başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Macintosh adını verdikleri misal oluşturacak nitelikteki bilgisayar için dağıtılmış uygulama sistemleri (örneğin WORD ve Excel) geliştirildi. Gates şirketini 1986‘da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden yalnız kendi payının (% 45) borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi.

MS-DOS işletme sisteminin grafik bir iyileştirmesi olan WINDOWS’un geliştirilmesi çalışmalarına Gates 1985 yılında başlamıştı. WINDOWS’u piyasaya sürdükten (1987) üç sene sonradan bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi nişletiyordu. Gates özellikle WINDOWS’u daha kolay ve daha kullanışlı bir biçime sokmaya tartı veriyordu. Microsoft 1993‘te tartışmasız piyasanın lideriydi (yıllık ciro: 3,75 milyar dolar; borsa değeri: 20 milyar doların üzerinde).

1975 ile 2006 yılları aralarında Microsoft firmasının bütün yönetimle ilgili kararları Bill Gates göre alınmaktaydı. Gates, 2006 yılında şirketteki mesuliyet yükünü aşama aşama azaltacağını duyuru etti. Şirketin üst seviye yöneticilerinden Ray Ozzie ve Craig Mundie arasında görevlerini paylaştıran Gates, Forbes dergisinin 2009 yılında yayınladığı araştırmaya tarafından 60 milyar dolarlık serveti ile dünyanın en zengin adamı konumunu hala korumakta.

Gates 1994 yılında, Melinda French ile evlendi. Çiftin Jennifer Katharine Gates, Rory John Gates, Phoebe Adele Gates adında üç çocukları bulunmakta. Ünlü iş adamı, golf ve tenis oynamayı sevmekte, iyi bir okuyucu olarak bilinmektedir. Ayrıca Leonardo da Vinci tarafından yazılmış olan el yazmalarının koleksiyonunu da yapmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bennu Yıldırımlar

Gates ailesiyle birlikte Washington Gölü’nü görebilen bir üstte 6100 metrekarelik bir arazi üzerine yerleşmiş, 18 metrelik yüzme havuzu, 230 metrekarelik spor salonu ve 93 metrekarelik bir yemek yemek odasına sahip bir evde yaşamaktadır. Gates’in tabiri caizse lebi derya diye nitelendirilecek evi 113 milyon dolar harcanarak, 7 yılda tamamlandı.

Bill Gates ve karısı, Bill&Melinda Gates Foundaiton adı altında, hayır işleri sıralamak üzere bir vakıf kurmuşlardır. 2000 yılında kurulan vakıf, bağış yapılabilen, transparan yönetimli en büyük hayır işleri kuruluşlarından birisidir. Bill ve Melinda Gates, yıllık 28 milyon dolarlık bağış miktarları ile Amerika’nın en eli bol hayırseverleri aralarında sayılmaktadırlar.

Forbes Dergisi’nin 2015 yılı için hazırlanan listesine kadar ise 79.2 milyar dolarlık servetiyle “Dünyanın En Zengin İnsanı” olma unvanını almıştır.

Bloomberg Milyarderler Endeksi’ne göre, 27 Aralık 2016 tarihi itibari ile dünyanın en zengin isimlerin listesinde 91.5 milyar dolar şahsi serveti ile ilk sırada yer aldı.

Kitapları :
2014 – Level 6 Pack
2001 – Penguin Reader Level 3: The Road Ahead Sampler
2008 – Competitiveness and Innovation on the Committee’s 50th Anniversary with Bill Gates
2008 – The Road Ahead
1999 – Zihin hızında hedeflemek
1995 – Önümüzdeki Yol

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı