B

Bill Murray

Bill Murray Biyografisi

İrlandalı aktör ve komedyen. Emmy ve Golden Globe ödüllü Bill Murray, “Groundhog Day”, “Caddyshack”, “ghostbusters”, “What About Bob?” gibi komedi filmlerinde gösterdiği doğaüstü başarıyı en iyi erkek oyuncu dalında oskara aday gösterildiği “Lost In Translation” ve “Broken Flowers” gibi dramalarda da devam ettirmiştir.
21 Eylül 1950’de Amerika’da doğdu. Reel adı William James “Bill” Murray’dir. Edward Murray ve Lucille Murray’in dokuz çocuğunun beşincisi olarak dünyaya geldi. Bill Murray, İrlanda asıllı olan topluluk ailesiyle birlikte Wilmette, Illinois’te yaşıyordu.

Sonraları kendisi gibi aktör olacak olan erkek kardeşleri John Murray, Joel Murray ve Brian Doyle-Murray ile beraber, eğitim gördükleri Loyola Academy’nin harç ücretini ödemek için malzemeci olarak çalışmaya başladılar. Ablası Nancy Murray ise vaizleri organize eden Dominican Sisters’ta görevliydi.

Bill Murray Loyola Academy’den mezun olduktan daha sonra üniversite öğrenimi görmek üzere Denver, Colorado’daki Regis University’ye kaydoldu. Akademik formasyonak suçuyla yakalanınca tamamlayamadı. Büyük ağabeyi Brian, onu emprovizasyon komedisi yapan topluluk Second City Chicago’da beraber çalışmaları için Chicago’ya misafir etme etti. Bill Murray kısa sürede epeyce başarılı oldu. Çünkü doğaçlama komedi onun zeki, esprili ve hazırcevap doğası için fazlasıyla uygundu. Murray bir yandan da Little Caesar’s’da pizza yapıyor, geçimini sağlamaya çalışıyordu.

1975 yılında ABC kanalında yayınlanan, Howard Cosell’in sunduğu Saturday Night Live’da prodüksiyon ekibinde çalışmaya başladı. Adının resmen ekranlarda göründüğü bu birincil tecrübesi misafir etme sektörünü tanımasını sağladı. Sonraları benzer isimle NBC’de de yayınlanmaya başlayan programın sunuculuğunu yapması için öneri aldı. Önceki sunucu Chevy Chase’di, bu yüzden sürekli onunla kıyaslanıyordu. Başlangıçta kamera aleyhinde oldukça ışıltısız ve yetkisiz görünen Murray, Chevy Chase’in hayranlarından, işini fena yaptığına dair mailler alıyordu. Lakin sezon sonunda Murray, daha önce dışa vuramadığı zeki ve esprili kişiliğini ön plana çıkarıp, beğenilmeye başladı. Canlandırdığı Nick the Lounge Singer ve nerd Todd DiLamuca karakteriyle geniş bir izleyici kitlesinin takdirini şampiyon aktör, Dan Aykroyd ve John Belushi’yle birlikte NBC’nin en popüler oyuncularından biri oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Başak Daşman

1980 yılında programın bütün ekibi kanaldan ayrıldı ve aynı yıl Murray, Margaret Kelly ile evlendi. Çiftin Homer Murray ve Luke Murray adında iki erkek çocukları oldu.

1979’da ilk uzun metrajlı film tecrübesi Meatballs için kamera karşısındaydı.

80’li yıllarda büyük gişe hasılatı yapmış olan Caddyshack, Stripes, Tootsie, Ghost Busters gibi filmlerde Hollywood’un manâlı oyuncularıyla başrolleri paylaştı. 1981’de John Waters’ın yönetmenliğini yaptığı Polyester filminde “The Best Thing” şarkısını söyledi.

1983 yapımı Scrooged filmindeyse 3 erkek kardeşiyle birlikte rol aldı.

1993’te çekilen Groundhog Day filmdeki rolü, Premiere Magazine tarafından bütün zamanların en iyi 100 performansından biri olarak seçildi.

1994’te Margaret Kelly’den boşanan aktör, 1997 yılında Jennifer Butler’la evlendi ve çiftin, Jackson Murray, Cal Murray, Cooper Murray ve Lincoln Murray adlarında 4 erkek çocuğu oldu.

Golf oynamaktan büyük keyif bölge oyuncu, 1999’da güya otobiyografi sanki test olarak kaleme aldığı kitabı “Cinderella Story: My Life in Golf”’te golfe olan aşkını anlatıyordu.

İki Garfield filminde de meşhur animasyon kediye sesiyle yaşam veren Bill Murray için filmin senarist Jim Davis “Her iki filmde de, Bill seslendirdiği karaktere şahane bir sinerji getirdi. Bill’in tekrar Garfield’ı seslendirmesini temin etmek işi yarılamak demekti”açıklamasını yaptı.

Hamlet, Charlie’s Angels ve The Royal Tenenbaums filmlerinden sonradan 2003’te, Francis Ford Coppola’nın kızı Sofia Coppola tarafından çekilen Lost in Translation filmindeki rolüyle en iyi erkek oyuncu oskarına aday olarak gösterildi.

Başlıca Harold Ramis, Ivan Reitman, Wes Anderson ve Jim Jarmusch gibi yönetmenlerle çalışan oyuncunun ağabeyiyle ortak açtıkları bir restoran zinciri ve Riverdogs isminde bir baseball takımı vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bahar Öztan

Ödüllerinden Bazıları:

1976-77: Emmy – Başarılı komedi yazarı, Saturday Night Live 1984: NATO yılın starı ödülü 1998: Los Angeles Film Critics Association Ödülü – En iyi yardımcı oyuncu, Rushmore ve Wild Things filmleriyle 1998: New York Film Critics Circle Ödülü – En iyi dublör, Rushmore 1998: National Society of Film Critics Ödülü – En iyi yardımcı oyuncu, Rushmore 1998: Golden Satellite – En iyi dublör, Rushmore 2004: Golden Globe – En iyi dublör, Lost in Translation 2004: BAFTA – En iyi oyuncu, Lost in Translation

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı