B

Birigitte Macron

Birigitte Macron Biyografisi

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron‘un eşidir.

Birigitte Macron, 13 Nisan 1953 tarihinde Fransa’daki Amiens kentinde 6 çocuklu bir ailenin son ferdi olarak doğmuştur. Belli Başlı adı Brigitte Marie-Claude Trogneux’dur. Annesi Simone Pujol, babası Jean Trogneux’dur. İyi koşullar aşağıda yetişen Birigitte’nin ailesi, 1872’de bu yana faaliyette olan “Macarons d’Amiens” adlı meşhur bir çikolata üreticisidir.

Bir öğretmen olan Birigitte Macron, Amiens’de bir Cizvit lisesi olan La Providence’de Fransızca ve Latince öğretmenliği yaptı. Şimdiki eşi Emmanuel Macron da o lisede öğrenci idi. Birigitte Macron, 2014 yılında öğretmenlikten emekliye ayrıldı.

Birigitte Macron, 22 Haziran 1974 tarihinde bankacı Andre Louis Auziere ile evlendi. 1993 yılında eşinden boşandı. Tiphaine Auzière (d.1984), Laurence Auzière (d.1977), Sébastien Auzière (d.1975) adlarında üç çocuğu ve 7 de torunu vardır.

Birigitte Macron, 2007 yılında Emmanuel Macron ile evlendi.

Eşiyle tanışma hikayesi de yeniden Fransız basının hayli alaka duyduğu konulardan biri. O zamanlar demin 16 yaşında olan Emmanuel Macron, Amiens’deki bir Cizvit okulunda öğrencidire onun öğretmenidir.

“Komedi Sanatı“ adlı bir tiyatro oyunun provaları esnasında öğretmen ve öğrenci aralarında bir elektriklenme olur. Brigitte Macron, Fransa’nın en meşhur magazin dergilerinden Paris Match’a bu olayı şöyle anlatıyor: “Ona aleyhinde bende bir zafiyet oluşmaya başladığını hissetmiştim. Aynı duygular onda da belirmişti.”

Emmanuel Macron, bu yasak aşkın ortaya çıkmasını önlemek için okul değiştirir ve Paris’deki IV. Henri adlı elit liseye gider. Öğretmeni Brigitte ise Amiens’de kalır. Okuluna veda ederken öğretmenine şöyle dediği söylenti edilir: “Ne yaparsanız yapın, bir gün sizinle mutlaka evleneceğim!”

Brigitte, 23 takvim eşi Andre Louis Auziere’den boşanarak genç sevgilisinin yanına Paris’e taşınır ve kısa vakit sonradan onunla evlenir. Birigitte Macron Fransa’nın artık yeni first ladysi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burcu Soysev
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı