B

Björk

Björk Biyografisi

İzlandalı müzisyen, şarkıcı, sinema oyuncusu. Reel adı Björk Guðmundsdóttir’dir. VH1 kadar Rock’n Roll tarihinin en önemli 36. kişisi olarak değerlendirilmiş, 12 kere Grammy’ye ve oskara namzet gösterilmiş, Lars Von Trier’ın Dancer In The Dark filminde gösterdiği performansla Cannes’da en iyi bayan oyuncu dalında verilen ödülün sahibi olmuştur. Albümleri tüm dünyada 15 milyon satmış olan şarkıcı pop, alternative rock, jazz, electronica, folk ve olağan müziği birlikte kullandığı eserleriyle müzik endüstrisinin en farklı isimlerinden biri olmuştur.
21 Kasım 1965’te Reykjavik, İzlanda’da dünyaya geldi. Az Önce 11 yaşındayken piyano çalmaya başlayan Björk’un öğretmenleri, seslendirdiği Tina Charles şarkısı I Love to Love’u İzlanda’nın tek radyo istasyonuna gönderdiler. Sesi binlerce radyo dinleyicisiyle buluştuktan daha sonra Björk, bir plak firmasından albüm yerine getirmek üzere önerge aldı. İlk gençlik yıllarında punk-rock’la ilgilenen şarkıcı, kızlardan oluşan Spit and Snot adında bir grup kurmuştu. 1980 yılında okuldaki müzik eğitimini tamamlayıp mezun olduktan sonradan, basçısı Jakob Magnússon’la birlikte Tappi Tíkarrass isimli grubu kuran şarkıcı, Bítið Fast í Vítið isimli single’ı ve 1983’te Miranda isimli albümü yayınladı.

sonradan Einar Örn Benediktsson, Einar Melax, Guðlaugur Óttarsson, Sigtryggur Baldursson ve Birgir Mogensen gibi müzisyenlerle biraraya gelerek daha profesyonel bir grup olan gothic rock temalı KUKL’da vokal yapmaya başlayan Björk, grubuyla iki albüm yayınladı. KUKL sonra isim değiştirerek The Sugarcubes oldu.

The Sugarcubes, birincil albümleri için Derek Birkett‘in evinde kurduğu “One Little Indian” isimli plak şirketiyle anlaştı. Bu ilk egzersiz, büyük alaka fark etti ve diğer plak firmalarından teklifler almaya başladılar oysa yaratıcılıklarının engelleneceğini düşündükleri için One Little Indian’da kalmayı tercih ettiler. One Little Indian daha sonra da Björk’un birincil ve son plak şirketi olarak kalacaktı. Grupta çalan Þór Eldon’la aşk yaşamış Björk’un bu birliktelikten 8 Haziran 1986’da Sindri Eldon Þórsson isimli bir erkek çocuğu oldu. 1990 yılında The Juniper Tree isimli filmde aldığı rolle birincil oyunculuk tecrübesini kazanan Björk, kendini aktris olarak ifade etmekte de başarılı olacağının sinyallerini verdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Boran Kuzum

The Sugarcubes 1992 yılında bölündü ve Björk kariyerine solo albümlerle devam etme kararı aldı. Londra’ya taşınan ve Massive Attack’ın prodüktörü olan Nellee Hooper’la çalışmaya başlayan Björk, ilk albümü Debut’u 1993’te yayınladı. Albümden meydana çıkan ve klip yönetmenliğini Michel Gondry’nin yaptığı Human Behaviour isimli single bütün dünyada büyük ilgi fark etti. NME kadar yılın albümü seçilen Debut, Björk’e en iyi video klip ödüllerini de kazandırdı. Albüm 7 hit aniden verdi müzik endüstrisine ve Björk, İzlanda’nın bütün dünyadaki gururu oluvermişti.

Debut’usırayla “Post“, “Telegram“, “Homogenic“, “Selmasongs“, “Vespertine“, “Medulla“, “Drawing Restraint 9” albümleri peşine düşüp takip etti ve Björk alternatif müziğin efsanelerinden biri oldu. Albümleri değil satıyor, konserleri ve giyim tarzıyla 21. yüzyılın ikonlarından biri olarak gösteriyordu.

1996 yılında Björk’un zihin sağlığı bozuk bir hayranı onu asit bombasıyla öldürmek istediğini ve bombayı nasıl hazırladığını anlattığı bir film çekti. 21 yaşında ve adı Ricardo Lopez olan birey, yapılan ihbar sonucu kamera karşısında ölü olarak bulundu. İntihar eden Lopez, kasette bombayı Björk’un Londra’daki evine gönderdiğini anlatıyordu. Paket polisler göre Björk’ün evine ulaşmadan bulundu. Bunun üzerine Björk yaşadığı evden taşındı.

1999’da Lars Von Trier’ın Dancer In the Dark filminde canlandırdığı Selma Jezkova karakteriyle sinema eleştirmenlerinden tam puan alan Björk, bu filmdeki rolüyle Cannes’da en iyi kadın oyuncu ödülünü, akademide de oskar adaylığını kazanıp, oyunculukta da gelebileceği noktanın altını çizmiş oldu. Radiohead grubundan Thom Yorke’la filmin müzikleri için yaptığı düet I’ve Seen it All, 2001’de yüksekokul tarafından en iyi şarkı ödülüne aday olarak gösterildi. daha sonra Björk sinema ve müziği birlikte yürütemediğini açıklayıp müzik çalışmaları üstüne yoğunlaştı. Yönetmen Michel Gondry, The Science Of Sleep filmi için kendisine önerge götürse de Björk açıkladığı sebepten ötürü filmde oynamayı reddetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Banga Bandhu Şeyh Mucibur Rahman

3 Ekim 2002’de Björk’un Matthew Barney’le olan birlikteliğinden Ísadóra Bjarkardóttir Barney ismindeki kız çocuğu dünyaya geldi.

Artist çıkış tarihi 7 Mayıs 2007 olan altıncı stüdyo albümü Volta için Timbaland, Antony Hegarty ve Sjón gibi müzisyen ve prodüktörlerle çalıştı.

Albümleri :
1993 – Debut
1995 – Post
1997 – Homogenic
2001 – Vespertine
2004 – Medúlla
2007 – Volta
2011 – Biophilia
2015 – Vulnicura

Filmleri ve Dizileri :
Oyuncu :
2014 – Björk: Biophilia Live (Kendisi) (Sinema Filmi)
2006 – Glastonbury (Kendisi) (Sinema Filmi)
2005 – Çizgiyi Sürüklemek 9 (Sinema Filmi)
2000 – Karanlıkta Dans (Selma) (Sinema Filmi)
1994 – Hazırlanmış Giyim (Sinema Filmi)

Müzik :
2005 – Çizgiyi Sürüklemek 9 (Sinema Filmi)
2000 – Karanlıkta Dans (Sinema Filmi)
1999 – John Malkovich Edinmek (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı