B

Bob Sinclar

Bob Sinclar Biyografisi

Fransız müzisyen, prodüktör. Reel adı Christophe Le Friant‘tır. Yellow Productions isimli prodüksiyon şirketinin kurucusu ve sahibi de olan Sinclar, bilhassa Love Generation ve World Hold On adlı şarkılarıyla bütün dünyanın tanıdığı popüler bir isim haline gelmiştir.
10 Mayıs 1967‘de Fransa‘da dünyaya geldi. Paris‘in bohem ve gayleriyle dikkat çeken bölgesi Le Marais‘de büyüdü. 80’li yılların sonunda yükselişe geçen acid jazz ve hip hop’tan etkileniyordu. Sinclar’ın gerçekte yapmak istediği şey başlangıçta profesyonel bir tenisçi olmaktı. Oysa müzik tutkusu ağır bastı ve demin 18 yaşında Chris The French Kiss ismiyle DJ’liğe başladı. İlk klüp hiti Daft Punk‘tan Thomas Bangalter‘la birlikte prodüksiyonunu gerçekleştirdiği ve Jane Fonda‘nın aerobik setinden izinsiz sample’lar kullandığı “Gym Tonic“ti. Kendisine Bob Sinclar adını verme nedeniyse Philippe de Broca‘nın Le Magnifique isimli filminde Jean Paul Belmondo kadar canlandırılan Bob Saint-Clair karakteriydi.

Sinclar’in birincil albümü “Paradise1998‘de müzik marketlerdeki yerini aldı. “The Ghetto” ve “Ultimate Funk”gibi oldukça başarılı şarkıların yer aldığı albümden hemencecik sonra 2000 yılında ikinci çalışma “Champs Elysées”geldi. Bu albümde Fransız house müziğini, iyi süzdürülmüş disco yaylılarıyla birleştiren Bob Sinclar müzik eleştirmenlerinden övgüler aldı. Sinclar, Fransız müzisyen Cerrone anısına yaptığı “I Feel For You” isimli 45’liğiyleyse İngiltere listelerinde 9 numaraya değin yükseldi.

Milletlerarası alanda galibiyet kazanıp popüler olduktan sonradan kendi prodüksiyon şirketi Yellow Productions’ı kuran müzisyenin ilk projesi “Africanism”di. sonradan 2003‘te üçüncü stüdyo albümü “III” ü yayınladı ve bu albümünde epeyce popüler isimlerle birlikte çalıştı. III, dans listelerinde zirveyi zorluyordu ve bu büyük başarıdan sonra Sinclar çıtayı daha da yükseltti. İstikrarlı biçimde yükselen müzisyen 2004‘te derleme albümü “Enjoy”u müzikseverlerle buluşturdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Murat Yağcı

2006 yılında ise Sinclar’ıın yıldızı hiç olmadığı kadar parlayacaktı. Zira onu tüm dünyanın tanımasını karşılayan ve sadece bir DJ olarak değil bir müzisyen olarak da oldukça başarılı bulunacağı albümü “Western Dream”i yayınladı. İlk single Love Generation’ı, “The Wailers” grubundan Gary Pine ile birlikte hazırlamıştı ve şarkı beklenenin çok üstünde bir merakla karşılaşıp tüm Avrupa‘da büyük popülerite kazandı. İngiltere listelerinde 12 numaraya yükselen Love Generation, Almanya ve Avusturya listelerindeyse 1 numaraya ulaştı.

Sinclar Fransız müzisyen Cerrone’a duyduğu hayranlıkla tanınmaktadır. Son olarak 2007 tarihli Soundz Of Freedom albümünü yayınlamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı