B

Boris Johnson

Boris Johnson Biyografisi

Boris Johnson İngiltere‘de Spectator dergisinin düzenlediği Recep Tayyip Erdoğan‘a hakaret şiir yarışmasında yazdığı şiirle birinci olmuştu. 13 Temmuz 2016 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

Boris Johnson, 19 Haziran 1964 tarihinde Manhattan, New York, ABD’de doğmuştur. Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson’dır. Ailesi, Boris Johnson 5 yaşında iken İngiltere‘ye döndü. Çocukluğunda duyma engelli olan Johnson, geçirdiği birkaç operasyonun ardındaki duyma yetisini geri kazandı. İngiltere vatandaşı olan Boris Johnson, muhafazakâr politikacı ve gazetecidir. Oxford Üniversitesi‘nden mezun oldu.

Boris Johnson, Osmanlı İmparatorluğu‘nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal‘in öz torunu Stanley Johnson’ın oğludur. Dedesi Ali Kemal, Osmanlı döneminde Damat Ferid Paşa hükümetinde bakanlık yapmıştı. Dedesi Ali Kemal, Kurtuluş Savaşı’na karşı çıkmış ve 1922 yılında Ankara’ya yargılanmaya götürülürken linç edilmiştir.

Oxford Üniversitesi‘nden mezun olduktan daha sonra The Times’da çalışmaya başladı. sonra editör asistanı olduğu The Daily Telegraph’a geçti. Hem 1999 yılında The Spectator dergisinde editör olarak çalıştı.

2001 yılında genel seçimlerde Muhafazakâr Parti’den Avam Kamarası’na milletvekili olarak seçildi.

Boris Johnson, 4 Mayıs 2008 – 9 Mayıs 2016 tarihleri aralarında Londra Belediye Başkanlığı yaptı. Daha önce Henley-on-Thames milletvekilliği görevinde bulundu.

Boris Johnson, 1987 yılında Allegra Owen ile evlendi. 1993 yılında boşandı. Ardından aynı sene 1993 yılında Yat Limanı Wheeler ile evlendi. Lara Lettice Johnson, Milo Arthur Johnson, Cassia Peaches Johnson, Theodore Apollo Johnson adlarında çocukları vardır.

13 Temmuz 2016 tarihinde David Cameron‘un istifasını II. Elizabeth‘e sunarak parti liderliği ve başbakanlık görevlerini Theresa May‘e bırakmasının arkasından ve Theresa May’ın Başbakan olduktan sonra kurduğu hükümette 13 Temmuz 2016 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı olarak görevlendirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bekir Yıldız

Boris Johnson, 27 Eylül 2016 tarihinde İngiltere Dışişleri Bakanı olarak Türkiye’ye geldi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı ziyaret etti.

Boris Johnson, hem 15 Temmuz 2016 darbe teşebbüsü esnasında TBMM’de zarar görebilen yerleri ziyaret etti. Anıtkabir’i de ziyaret eden Boris Johnson, Atatürk‘ün mozolesine çelenk bırakarak hürmet duruşunda bulunduktan sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerek, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Boris Johnson, deftere şunları yazdı:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Atalarımın topraklarına dönmek, çağdaş, bağımsızlık ve demokratik Türkiye’nin kurucusuna saygılarımı sunmak ve Türkiye’nin dünyanın büyük ulusları aralarında yeralmasıyla onun vizyonunun nasıl gerçekleştirildiğini görmek büyük bir imtiyaz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı