Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_5e3_10.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/aybiyo/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2162
Boris Pasternak | Biyografi Rehberi,Ünlü İnsanlar,Ünlülerin Biyografileri,Kimdir,Kim,Hayat Hikayesi
Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_5e3_10.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/aybiyo/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2162

Boris Pasternak


Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql_5e3_10.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/aybiyo/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2162

Boris Pasternak Biyografisi

Doktor Jivago adlı romanın yazarıdır.

Boris Pasternak, 10 Şubat 1890 tarihinde Moskova, Rusya’da doğmuştur. Babası Leonid Pasternak, ünlü bir ressam; annesi Rosa Kaufman bir konser piyanisti idi. 1901’de liseye başlayıncaya kadar evde anne-babası ve özel öğretmenlerden ders alarak yetişti. Anne ve babasının ressam olmasından dolayı Pasternak kültürel açıdan gayet şanslı bir çocukluk geçirdi. Henüz küçük yaşlarda Rainer Maria Rilke, Lev Tolstoy gibi kayda değer isimlerle tanışmıştır.

Annesinin bir piyanist olmasının etkisi ile Pasternak,önelmiştir. Moskova Konservatuarına kaydolan Pasternak, 6 sene müzik eğitimi aldıktan sonra 1909 yılında bu eğitimini sonlandırarak Moskova Üniversitesi Hukuk Fakültesine geçer oysa bir zaman daha sonra felsefe okumaya yönelir. 1912 yılında Almanya‘ya artan bir şekilde Marburg Üniversitesi‘nde bir vakit felsefe derslerini izledi. İtalya’ya yaptığı kısa bir ziyaretin arkasından 1913 kışında Moskova‘ya döndü ve Moskova Üniversitesi’ndeki öğrenimini tamamladı. Eğitimi tamamlayan Pasternak bir kimya fabrikasında memur olarak görev yapar.

Fabrikada memur olarak tahsis yaparken 1915 yılında 1. Dünya Savaşı sırasında çocukken geçirdiği talihsiz bir kazadan nedeniyle bir bacağı kısa olduğu için askere alınmaz. daha sonra 1917 Ekim Devrimi gerçekleşir ve SSCB kurulur.

Boris Pasternak, Ekim Devrimini desteklemiştir. Oysa, zamanla siyasi otorite ile zıt düşmeye başlamıştır. Siyasi erk kadar oluşturulan Sovyet Yazarlar Birliğine bir dönem başkanlık da yapan Boris Pasternak zamanla hükümetin edebiyat politikalarından tutku etmediğini bu konuda bambaşka düştüklerini açık açık muhakkak etmiştir.

Boris Pasternak, 1920’lerde Rus edebiyat çevrelerinde “şairlerin şairi” ünvanını almış, SSCB‘nin kültür politikasını yönetenlerle ile ters düşmüş ve şiirleri 1936‘dan itibaren ülkesinde yasaklanmıştır.

Bu süre dahilinde çeviriye yönelen Boris Pasternak, dünya edebiyatının manâlı kalemlerinden çeviriler yapmıştır. 2. Dünya Savaşı sıralarında ise Boris Pasternak, hem kendi yaşamı ayrıca de edebiyat dünyası için epeyce manâlı bir yere sahip olan “Hekim Jivago” adlı eserine 1945 yılında başlar, ancak eser ancak ve oysa 1954 yılında nihayet bulur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Biricik Suden

bununla beraber çevirmen olan Boris Pasternak, Johann Wolfgang von Goethe, Rainer Maria Rilke, William Shakespeare, Paul Verlaine’in eserlerini Rusça’ya çevirmiştir.

SSCB’nin kuruluşunu ve sonraki siyasi erkin anlatıldığı “Hekim Jivago” adlı eseri Yazarlar Komitesi’nin kurallarına uymadığı gerekçesiyle kabul gnra İtalya’da yayımlanır.

1957 yılında Doktor Jivago adlı romanı İtalya’da yayımlanınca tüm dünyada tanındı. 1958 yılında Nobel Edebiyat Ödülü‘ne bedel görüldü, fakat ödülü reddetti.

Boris Pasternak’in aynı adı içeren kitabından uyarlanan, David Lean kadar yönetilen 1965 yılı yapımı Doctor Zhivago (Doktor Jivago) filminde oyuncu kadrosu aralarında Ömer Şerif, Julie Christie, Geraldine Chaplin, Klaus Kinski, Rod Steiger, gibi Holywoood’un büyük isimleri yer aldı. Doctor Zhivago, 2002 yılında, AFI kadar Yüz Yılın En İyi Filmleri aralarında 7. sırada gösterildi.

Evlilikleri :
1.eşi: Boris Pasternak, 1922 yılında olan Yevgeniya Vladimirovna Lury ile evlendi. 1931 yılında boşandı. Yevgeny Borisovich Pasternak (d.1923) adında oğlu vardı.
2.eşi: 1934 yılında Zinaida Nikolaeva Neigauz ile evlendi. 1 çocuğu vardır. Boşandılar. 3.eşi: Boris Pasternak, kendisinden 22 yaş genç olan ve edebiyat dergilerinde editörlük yapan Olga Ivinskaya ile 1946’da tanışıp aşık oldu; yaşamının geri kalanında onunla izdivaç dışı bir ilişki sürdürdü.

Boris Pasternak, Olga Ivinskaya ile çeviri işlerinde birlikte çalıştılar ve bu nedenle Pasternak, Doktor Jivago’yu yazmaya daha çok vakit ayırabildi. Hekim Jivago’nun Lara de “ bir casusluğa suç ortaklığı yapmak”la suçlanıp beş yıl egzersiz kampında egzersiz cezası aldı. Pasternak, bu tutuklamanın kendisini tutuklamak, korkutma etmek için neden ve kanıt bulmak nedeniyle yapıldığını lakin Olga’nın kahramanlığı doğruca kendisine dokunulmadığını 1958’de bir arkadaşına gönderdiği mektubunda yazmıştır. Olga İvinskaya 1953’te Josef Stalin’in ölümünden daha sonra hür bırakıldı. İlişkilerine eskisi gibi devam ettiler.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bob Dylan

Boris Pasternak, 30 Mayıs 1960 tarihinde Peredelkino, Rusya’da 70 yaşında akciğer kanserinden ölmüştür.

Eserleri :
Roman :
1957 – Hekim Jivago

Şiir :
1914 – Bulutlarda ikiz
1917 – Engellerin Üstünden
1922 – Kızkardeşimin Hayatı
1923 – Temalar ve Çeşitlemeler
1924 – Hava Yolları
1927 – 1905 Yılı
1927 – Teğmen Schmidt
1932 – İkinci Doğuş
1943 – Erken Trenler
1945 – Yeryüzü Enginliği
1956 – Gece

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu
Kapalı