B

Brian De Palma

Brian De Palma Biyografisi

Brian De Palma, 1940 doğumlu, Amerikalı yönetmen. Filmlerinde, suç oluşturan, gerilim ve psikolojik rahatsızlıklar gibi öğeler bulunduran yönetmenin bazı filmleri : “Carrie”, “Scarface” ve “Mission Impossible”.
11 Eylül 1940 tarihinde New Jersey, ABD’de dünyaya gelen Brian De Palma, sinema eğitimi görmüş insanların oluşturduğu Yeni Hollywood jenerasyonunun öncüsü olarak tanındı. Zamanının yönetmenleri arasında; Paul Schrader, Martin Scorsese, John Milius, George Lucas, Francis Ford Coppola ve Steven Spielberg vardı. 1970li ve 1980li yıllarda aralıksız olarak Jennifer Salt, Amy Irving, Nancy Allen (1979dan 1983’e değin eşi), William Finley, Charles Durning ve Gerrit Graham gibi oyuncularla çalıştı. Çocukluğunu Philadelphia’da geçiren ünlü yönetmenin babası bir cerrahtı. Colombia Üniversitesinde öğrenciyken “Citizen Kane” ve “Vertigo” adlı filmlerden etkilenerek sinemaya olan ilgisi arttı. 1960ların sonuna dürüst Sarah Lawrence College’a geçerek alanını tiyatro olarak değiştirdi. Bu dönemlerde Jean Luc Godard, Michelangelo Antonioni, Andy Warhol ve Alfred Hitchcock’tan oldukça etkilendi. 1967 yılında içinde Hitchcock’a göndermelerin de bulunduğu gerilim filmi “Murder A la Mod”u çekti. Robert De Niro’yu keşfetmesiyle beraber birincil uzun metrajlı filmi olan “The Wedding Party”yi çekti (1969). Bu filmin gerisinde, o kadar çok belgesel ve kısa filme imza attı. Sonraki yıllarda Hollywood’un dikkatini çekmeyi başaran ünlü yönetmen,gerçi birincil başarısını “Sisters” adlı bağımsız yapımıyla kazanırken, tarzı ve üslubuyla en iyi yönetmenler arasına girebileceğini gösterdi.

Ardından çektiği “Phantom of the Paradise” ile 1975 Avoriaz Film Festivalinde büyük ödüle bedel görüldü. Sissy Spacek ile Piper Laurie‘ye Oscar adaylığını getiren “Carrie” adlı filmiyle dünya çapında üne kavuştu. Günümüzde çekilen filmlere halen referans konusu olan bu film özellikle son sahnesiyle akılda kalmayı başardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Beyza Şekerci

Kullandığı teknikte genelde Hitchcock’un izinden giden ünlü yönetmen, eserlerinde röntgencilik, gözcülük yapma, çoklu kişilik ve zorlama unsurlarını irdeledi.

Filmleri aralarında:

“Murder a la Mod” (1968)

Greetings(1968)

“The Wedding Party” (1969)

Hi, Mom!” (1970)

“Sisters” (1973)

“Phantom of the Paradise” (1974)

Obsession” (1976)

“Carrie” (1976)

Dressed to Kill” (1980)

Blow Out” (1981)

Scarface” (1983)

Wise Guys” (1986)

The Untouchables” (1987)

Mission Impossible” (1996)

Femme Fatale” (2002) vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı