B

Brooke Shields

Brooke Shields Biyografisi

Brooke Christa Camille Shields, 1965 doğumlu Amerikalı oyuncu ve eski model. Shields, kariyerine bebek yaşta bir model olarak başladı, sonra dünyanın en ünlü çocuk modellerinden biri oldu. Benzer anda başladığı oyunculuk kariyeriyle birlikte dünyanın en ünlü yüzlerinden biri haline geldi.
Brooke Shields, 31 Mayıs 1965’te New York, Amerika’da, soyu İtalya’ya uzanan ve Amerikan sosyetesinde yer edinmiş Francis Alexander Shields ve Teri Shields’ın çocuğu olarak dünyaya geldi. Annesi ve babası, oyuncu az önce minik bir çocukken boşandı. sonradan babası bir izdivaç yaptı. Bu evlilikten Marina, Olympia, Diana, Thomas ve Christina isimli 5 üvey kardeşi oldu.

Film kariyeri, 1978 yılında “Pretty Baby” isimli filmle başladı. Filmde oyuncu çoğu defa çıplak görünüyordu ve film gösterime girdikten sonradan çocuk pornografisi üzerine tartışmalar çıktı. Shileds’ın ikinci filmi, 1979 yapımı “Wanda Nevada” oldu.

Oyuncuya dünya çapında ün kazandıran film, 1980 yapımı “The Blue Lagoon” (Mavi Göl) oldu. 1981’de rol aldığı “Endless Love” adlı yapımın gerisinde, 4 yıl baştan başa arka arkaya halk müziği göre en fazla sevilen genç oyuncu ödülünü aldı.

Shileds, oyunculuk kariyerine 19831987 yılları arasında eğitimi için ara verdi. 1987’de Princeton Üniversitesi’nden Fransız Edebiyatı dalında diplomasını aldı. 1.83 meterlik boyu yüzünden, kısa aktörler karşısında oynayamayacağı için çoğu rol kaçırdığını söylemişti.

Shields, beyaz perdenin yanına birçok televizon yapımında da rol aldı. Bunlardan en başarılı olanı, 19962000 yılları arası başrolünü üstlendiği NBC yapımı “Suddenly Susan” oldu. Bu dizi Shields’a 1997’de “ırk kadar en fazla sevilen bayan oyuncu” ödülünü kazandırdı. Tiyatro da da kendini belirten oyuncu “Grease“, “Cabaret“, “Wonderful Town” ve “Chicago” gibi Broadway yapımlarında sahneye çıktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bahriye Üçok

1980li yıllarda, Shields’ın ilişkileri magazin basınını fazla işgal ediyordu. Birlikte olduğu ünlüler arasında Ted McGinley, Dean Cain, John F. Kennedy Jr., Michael Bolton, Monaco prensi 2. Albert ve Michael Jackson bulunuyordu. Oyuncu, 19 Nisan 1997’de tenisçi Andre Agassi ile evlendi ama bu evlilik 2 sene sürdü. 4 Nisan 2001’den beri Chris Henchy ile evli. Ikilinin 15 Mayıs 2003 doğumlu Rowan Francis ve 18 Nisan 2006 doğumlu Grier Hammond adlı iki çocuğu var.

2005 yılı bahar ayında, Shields, televizyonlarda ve magazin dergilerine doğum sonrası yaşadığı depresyonla ilgili deneyimlerini anlattı. Çocuğunu dünyaya getirdikten sonra oyuncu, annelik bağlarının yeterince kuvvetli olmamasından nedeniyle bebeğinin ihtiyaçlarına karşılık veremiyordu, ağır bir bunalım içindeydi hatta intihar etmeyi bile düşünmüştü. Oyuncuyu depresyona iten nedenler arasında travmatik doğum, daha önce yaşadığı düşük, ailenin depresyon geçmişi ve babasının doğumdan 3 hafta önce ölmesi vardı. Shileds bu fena dönemini, yazdığı “Down Came the Rain” adlı kitabında anlattı.

Bu süreç her tarafında Shields’ın antidepresanlar hakkındaki demeçleri, aktör Tom Cruise’un oyuncuya şiddetle karşısında çıkmasına ve ikilinin uzun vakit tartışmasına yol açtı. Cruise daha sonra oyuncudan özür diledi ve Shileds, Cruise ve Katie Holmes’un evlilik töreninin davetlileri arasındaydı.

Shields, 2007 yılında gösterime girecek “Lipstick Jungle” isimli dizinin pilot bölümünde, “National Lampoon’s Bag Irtifa” isimli filmde ve 2008 tarihli “The Midnight Meat Train“de karşımıza çıkacak. Oyuncunun dedesi Frank Shields ünlü bir tenis oyuncusuydu. Blondie grubunun 1978 tarihli albümü “Parallel Lines“da bulunan şarkı Pretty Baby, Brook Shields için yazılı. 1980 ve 1985 yılları aralarında tüm dünyada 300den fazla magazin dergisinin kapağındaydı. şu anda New York’ta yaşıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Berna Canbeldek
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı