B

Bruce Dickinson

Bruce Dickinson Biyografisi

Dünyanın en büyük heavy metal gruplarından birisi olan Iron Maiden‘ın vokalisti, havayolları pilotu, belgeselci, radyo programıcısı, aranjör, şarkı sözü yazarı ve roman yazarı.
Bruce Dickinson, 7 Ağustos 1958 tarihinde, İngiltere‘de, Nottinghamshire‘a emrindeki küçük bir madenci kasabası olan Worksop‘da dünyaya geldi. Gençliğinde ailesinden çok dedesinin evinde süre geçirdi. Manton, Manor Top ve Sharrow Vale adlı okullarda öğrenim fark etti.

İlk satın aldığı albüm, Beatles‘ın single çalışması “She Loves You” oldu. İleriki yıllarda bu albüm için “bana iyi müzik ve kötü müzik arasındaki farkı anlatan albüm oydu” açıklamasını yaptı.

13 yaşındayken gittiği Oundle yatılı okulu, Dickinson’un hard-rock ile tanıştığı yer oldu. Deep Purple‘ın Deep Purple in Rock adlı albümü ile başlayan bu tanışma, gitara yönelmek isten müzisyenin aklına vokal çalışmaları yapmayı sokarak geleceğini değiştirecekti.

1976 yılında, vokalliğini yaptığı birincil müzik grubuna katıldı; Styz. Benzer adı taşıyan Amerikalı gruptan habersiz başlayan bu proje kısa vakit içerisinde dağıldı. Liseden mezun olduktan sonradan kısa bir zaman için askere kaydolan Dickinson, askeri yaşamı sevmediğini farketti ve ordudan altı ay içerisinde ayrıldı ve Queen Mary Üniversitesinde tarih bölümüne yazıldı.

Üniversite yıllarında, arkadaşlarıyla beraber Speed adlı kısa ömürlü bir grup kurdu; bu grupla beraber ileride speed metal adını alacak bölge türe yakın bir müzik üretmelerine rağmen sanki bir müzik türü piyasalarda olmadığı için öyle tutulmadılar ve grubu dağıttılar. Speed’in ardından bar programlarına çıkan Shots adlı grupta bir süre vokallik yaptı ve burada Paul Samson ile tanıştı.

1979 yılında, Paul Samson‘un teklifini kabul ederek Samson grubuna katıldı. Grubun, daha o katılmadan önce çıkmış olan bir albümü bulunmaktaydı; bu da adını duyurabilmek için Dickinson’a iyi bir fırsat sağlıyordu. 1979-1981 yılları aralarında Samson ile beraber çalıştı ve grup Head On ve Shock Tactics adı aşağıda iki albüm çıkarttı. 1981 yılında, grup içindeki anlaşmazlıklardan bıkarak Samson’dan ayrıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burak Serdar Şanal

1981 yılında, Iron Maiden‘ın Remember Tomorrow adlı şarkısını yorumlayarak gruba bulunma için başvurdu ve hemencecik kabul edildi. Grubun 3., Dickinson’un ise Maiden’la ilk albümü olan The Number of the Beast‘i, gruba katılmasından bir yıl sonradan, 1982 yılında piyasaya çıkarttılar ve albüm İngitere listelerinde büyük bir başarı gösterdi.

1983 yılında Piece of Mind, 1984 yılında ise Powerslave albümlerini çıkartan Iron Maiden, dünya müzik listelerinde şipşak yükselirken, Dickinson da şarkı sözü yazmaya ve sahne şovlarını geliştirmeye başlamıştı. Powerslave turu ile birlikte başlayan teatral sahne gösterileri, ileriki yıllarda Dickinson’ın imzası yerine geçecek kadar onunla özdeşleşmişti.

1986 yılı geldiğinde, grubun lideri Steve Harris ve Bruce Dickinson arasında iktidar mücadelesi başlamıştı.Grubun kullanmaya başladığı synthesizerlı bas gitar ve prograsif temalar Dickinson’un hoşuna gitmiyor, o daha fazla ağırbaşlı ve yankı albümler yaratmak istiyordu. Somewhere in Time albümünde grup ile arası açıldı ve albüme hiçbir şarkı sözü yazmadı. Benzer sene, The Adventures Of Lord Iffy Boatrace adındaki birincil romanını yazdı.

Uzun senelerdir uğraştığı eskrim sporuna aralıksız Bruce Dickinson, 1987‘de İngiltere 7.liğine kadar yükselmişti. Müzikal çalışmalarına ve kitap yazarlığına da sürekli meşhur vokalist, 1998 yılında Seventh Son of a Seventh Son, 1990 yılında No Prayer for the Dying adlı Maiden albümlerini, 1990 yılında birincil solo albümü Tattooed Millionare’i ve 1992 yılında ikinci romanı The Missionary Position‘ı yayınladı.

Iron Maiden’ın ve heavy metal tarihinin en manâlı albümlerinden birisi olan Fear of the Dark, 1992 yılında yayınlandı ve müzik listelerinin en üstteki sıralarına kadar çıktı. Grup, bu albümü takip eden büyük bir dünya turnesine çıkarak seyircileriyle buluşurken, turnenin bitiminin ardındaki, kariyerinin zirvesinde olan Bruce Dickenson gruptan ayrıldığını açıkladı. Takvimler bu sırada, 1993 yılını gösteriyordu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Beklan Algan

Tattooed Millionaire’in gerisinde bir vakit solo albüm çıkartmamış olan Dickinson, Maiden’dan ayrıldıktan bir sene daha sonra, 1994 yılında ikinci kişiye özel albümü olan Balls to Picasso‘yu yayınladı. Bu albüm için Tribe of Gypsies gitaristi Roy Z ile beraber çalışan Dickinson’a, grubun diğer elemanları da stüdyo müzisyenleri olarak yardım verdi. Benzer yıl, Black Sabbath‘a adanmış bir cover albümü olan Nativity in Black‘de Sabbath Bloody Sabbath‘ı yayınladı. Bu albümleri 1996 yılında Skunkworks, 1997 yılında Accident of Birth ve 1998 yılında The Chemical Wedding irı kazanan Dickinson, ayrıca eleştirmenlerin de beğenisini kazandı. 1999 yılında, konser kayıtlarının toplanmasıyla oluşan Scream for Me Brazil‘i yayınladı.

Iron Maiden’dan ayrılmasının üstüne, grup Blaze Bayley‘i vokale alarak The X Factor ve Virtual XI adlı iki stüdyo albümü çıkartmıştı, ama bu albümler vokaldeki değişiklik ve gitarist Adrian Smith‘in ayrılması gibi nedenlerden dolayı öyle pozitif sevilmedi. Bayley’in gruptan ayrılmasının üzerinde Bruce Dickinson ve Adrian Smith, Maiden’a dönüş yaptı ve grup üç gitaristle beraber çalışmalarını sürdürdü.

Dickinson’lu ikinci Maiden dönemi, 2000 yılında piyasaya çıkan ve sadık dinleyicilerin beğenisini şampiyon Brave New World ile başladı. Aldous Huxley‘in benzer adı taşıyan bilim-kurgu romanından ismini bölge albüm iyi bir satmak grafiği yakalamayı başardı. 2003 yılında Dance of Death albümünü çıkartan grup, son olarak 2006 yılında piyasaya çıkarttıkları A Matter of Life and Death ile beraber kariyerinin en iyi albümlerinden birisine imza atmış oldu; bunda en büyük pay da kuşkusuz sesinin sınırlarını zorlayan Dickinson’a aitti. Solo kariyerini de bir kenara bırakmayan Dickinson, 2005 yılında son solo albümü olan Tyranny of Souls‘a imza attı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Binali Yıldırım

Dickinson’un, müzisyenlik kariyeri açık havada, bir vokalist için gayet acayip sayılabilecek olan havayolları pilotluğu, belgeselcilik, radyo programıcılığı ve roman yazarlığı gibi uğraşları vardır. Lisanslı bir plot olarak Boeing 757 cinsi büyük yolcu uçaklarını uçurmak, uçaklar ve demiryolları üstüne belgesel programları planlamak, başarılı bir eskirim kariyeri, radyo ve t.v. programcılığı ve de Chemical Wedding adlı filmin senaryosunu kâğıda dökmek bunlar arasında sayılabilir.

Lakabı Air Siren olan Dickinson, bu lakabı inanılaz derecede güçlü olan çığlıklarından nedeniyle almıştır. Paddy Bowden ile evli olan meşhur şarkıcının Austin, Griffin ve Kia Michele adlı üç çocuğu bulunmaktadır.

Albümleri*

Solo Albümleri; 1990: Tattooed Millionaire (1990), Balls to Picasso (1994), Skunkworks (1996) Accident of Birth (1997), The Chemical Wedding (1998), Tyranny of Souls (2005)

Iron Maiden İle Çıkarttığı Albümler; The Number of the Beast (1982), Piece of Mind (1983), Powerslave (1984), Somewhere in Time (1986), Seventh Son of a Seventh Son (1988), No Prayer for the Dying (1990), Fear of the Dark (1992), Brave New World (2000), Dance of Death (2003), A Matter of Life and Death (2006)

Samson İle Çıkarttığı Albümler; Head On (1980), Shock Tactics (1981), Live beygir Reading 1981 (1990)

Not; Maiden ile olan konser albümleri, single ve debault çalışmaları bu kapsama alınmamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı