B

Bruno Amadio

Bruno Amadio Biyografisi

Gözü Yaşlı Çocuk tablosunun ressamıdır.

Bruno Amadio, 15 Ocak 1911 tarihinde Venedik, İtalya’da doğmuştur. Franchot Seville, Angelo Bragolin ve Giovanni Bragolin olarak da bilinmektedir.

Bruno Amadio, savaş sonrası Venedik‘te sanatkâr ve restoratör olarak çalışan, turistler için Üzgün Çocuk resimleri üreten, akademik olarak eğitilmiş bir ressamdı. Gülmeyen ve gözü yaşlı çocuklardan oluşan bu tablolar melun oldukları biçiminde bir şehir halkı efsanesine konu olmuşlardır. Bir kişinin evinin yanmasına niçin olan resimler bu söylencenin odak noktasını oluşturmaktadır.

1980‘lerde İngiltere‘de oldukça gözde olan Gözü Yaşlı Çocuk tablosunu yaptı. Türkiye‘de Gözü Yaşlı Çocuk tablosu ” ÇİKO ” olarak da bilinir.

Bruno-amadio- aglayan-cocuk.jpg Üzgün Çocuk tablosu

1980’li yıllarda Türkiye‘de fazla sayıda minibüs ve otobüsün camını, dükkan, lokanta ve evin duvarını süsleyen “Ağlayan Çocuk” resmi, son 30 yılda kent efsanesine dönüştü. Dünya çapında milyonlarca satan gözleri yaşlı masum erkek çocuğu tekrar çok sevilmesine karşın, İngiliz boyalı basınının kurnazlığına kurban giderek “melun” ve “lanetli” damgası yedi. Binlercesi tahrip edildi, girdiği her eve yangınları, ölümleri ve hastalıkları beraberinde getirdiği bahis edildi.

Resmin Türkiye’ye Fethullah Güler Yüzlü’in takma adla yazdığı “Bu ağlamayı dindirmek için yavru” başlıklı yazı ile geldiği söyleniyor. 1 Şubat 1979’da bu yazının yayınlandığı “Sızıntı” dergisinin birincil sayısına kapak olan “Ağlamaklı Çocuk” tablosu bu nedenle popüler Türk zevkinin simgelerinden biri haline geldi. 70 ve 80’li yıllarda Avustralya’da da çok satıldı.

Hiçbir sanatsal değeri olmayan ve kitlesel tüketim için çabuk halde imal edilen ucuz tablolardan biri olan “Acıklı Çocuk”, İtalyan sanatçı Bruno Amadio’nun imzasını taşıyor. Sağlığında Venedik’teki turistlere resim satarak geçinen Amadio’nun bilinen 27 tablosu bulunuyor. 1950’lerden itibaren tüm dünyayı dolaşmaya başlayan resmin yüzlerce bambaşka versiyonu üretildi. Doğrusu ela gözlü ve kumral olan çocuk sarışın, mavi gözlü oldu. Ceketinin modeli her zaman değişti, düzensiz, yırtık pırtık, fularlı, epeyce şık vs. Cinsiyet değiştirdi, kız oldu. Yaşı küçültüldü veya büyütüldü. Her ülkeye, her talebe, her zevke uysun diye çoğu evrimden geçti. Değişmeyen tek şey, gözyaşları ve insanın içini parçalayan hazin bakışlarıydı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Begümhan Doğan Faralyalı

Bruno Amadio, 22 Eylül 1981 tarihinde Padova, İtalya’da 70 yaşında yemek yemek borusu kanseri nedeni ile ölmüştür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı