B

Buffalo Bill

Buffalo Bill Biyografisi

Kaba Batı’nın en tanınmış figürlerinden birisi olan Amerika’lı asker, şovmen ve avcı. Her ne kadar lakabını Bizon avları doğru kazanmış olsa da, kısıtlı av sezonunun getirilmesi, Kızılderili haklarının savunulması gibi toplum yararına öyle fazla harekette bulunmuş olan Buffalo Bill, Kaba Batı tarihindeki en renkli kişiliklerden birisidir ve edebiyattan sinemaya kadar böylece çok sanat eserinde izleri bulunabilir.
William Frederick Cody, 26 Şubat 1846 tarihinde, Le Claire, Iowa, A.B.D.’de dünyaya geldi. Babası Isaac Cody’nin, yaptığı esaret karşıtı konuşmaları yüzünden, köleliği destekleyen bir grup kadar bıçaklanarak ağır yaralanması ve kısa zaman içinde vefat etmesi üstünde, henüz 11 yaşındayken posta ve mesajları iletmek için beygir üzerinde uzun mesafeleri gitmeye başladı.

1860 yılında, az önce 14 yaşındayken ünlü posta servisi Pony Express’e katılan Cody, kısa bir süre için atlı postacı olarak çalıştıktan sonradan orduya katılmaya değin verdi. Yaşının küçüklüğü nedeniyle orduya alınmayan genç sürücü, 18631865 yılları arasıında 7. Kansas Atlı Birlikleri’nde er olarak tahsis yaptı, 18681872 yılları arasında ise A.B.D. ordusunda izci olarak görevlendirildi. Cody’ye Buffalo Bill lakabı, 18671868 yılları aralarında, Kansas–Pasifik Demiryolu çalışanlarını doyurmak için vurduğu toplam 4.860 Buffalo nedeniyle, bu yıllarda verildi. Hem 1872 yılında, yer aldığı görevlerdeki centilmen tavırlarından dolayı ordudan Asalet Madalyası kazandı.

1872 yılında, ordudan ayrılmasının hemen arkasında Chicago’ya taşınan Bill, Texas Jack Omohundro ve James Butler adlı iki arkadaşı ile beraber Scouts of the Plains (Düzlüklerdeki İzciler) adını verdikleri bir Kaba Batı gösterisi hazırladı. Kısa sürede büyük üne kavuşan ve on yıl aralıksız devam een gösteriyi, 1883 yılında Nebraska’da düzenlenmeye başlanan Buffalo Bill’s Wild West (Buffalo Bill’in Barbar Batısı) adlı şov izledi. Büyük bir çadırda gösterime sunulan ve Türk, Arap, Moğol gibi dünyanın öyle fazla farklı bölgesinden gelen insanların da lokal giysiler ve folklorik öğelerle kadrosunda bulunduğu bu gösteri, o tarihe dek yapılmış olan en kapsamlı davet programlarından birisi olarak gösterildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burak Zafer Sırmaçekici

1887 yılında, İngiltere Kraliçesi’nin huzurunda bir gösteri yerine getirmek üzere bu ülkeye giden ve altı ay İngiltere’de yaşamış Bill, 1889 yılında, uzun süreli bir Avrulpa turnesine çıkarak öyle fazla ayrı ülke ve kültüre şovunu görüş imkanı buldu. Bu turne, Buffalo Bill’in 19. yy’ın en önemli sanatçılarından birisi aralarında gösterilme imkanını sağladı ve ünü tüm dünyaya yayıldı.

1895 yılında Wyoming, A.B.D. yakınlarında yer alan abes ve bereketli bir araziyi satın bölge ve kendi adını taşıyan Cody kasabasını bu mekana kuran Bill, artık saygıdeğer bir meslek adamı olarak tanınıyordu. 1901 yılında kasabayı anonim bir ışık halkası getirmesinin ardından, 1902 yılında kızının adını taşına Irma Otel’i açarak ir yatırımın kapılarını açmış oldu.

10 Ocak 1917 tarihinde, Denver’da yer alan aile evlerinde böbrek yetmezliği sonucunda hayatını kaybeden Buffalo Bill, Lookout Mountain, Colorado’ya gömüldü. Ölümünün peşinde dünya liderlerinden fazla sayıda taziye mesajı bölge Bill’in efsanesi, vefatının arkasında da devam etti. Posta pullarında, romanlarda, yazınsal metinlerde aralıksız atıflarda bulunulan Vahşi Batı’nın bu en ünlü figürü, Western sinemasının yaygınlaştığı 50’li ve 60’lı yıllarda beyaz perdenin vazgeçilmez yüzlerinden birisi haline geldi.

Buffalo Bill’in hayatını okumak isteyenler için en iyi kaynak, 1879 tarihini taşıyan ve kendisinin yazdığı The Life and Adventures of Buffalo Bill olarak gösterilmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı