B

Buğra Gülsoy

Buğra Gülsoy Biyografisi

Buğra Gülsoy, tam adı Behiç Buğra Gülsoy’dur. 22 Şubat 1982 tarihinde Ankara’da doğmuştur. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara’da tamamladı. Tiyatro sahnesine birincil defa 13 yaşında Özel Arı Koleji’nde eğitimini sürdürürken çıktı.
2000 yılında başladığı Kıbrıs’taki Doğu Akdeniz Üniversitesi‘nin mimarlık bölümünden 2004 yılında mezun oldu. Kıbrıs’ta Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde okurken bir arkadaşı vesilesi ile Açık Tiyatro adında bir tiyatro oluşumuna duvar ilanı tasarımları yapmaya başladı. Açık Tiyatro’nun Genel Sanat Yönetmeni Mehmet Ulubatlı ona oyunculuğu denemek isteyip istemediğii sordu. Önce değil dedi, sonra azıcık ısrarcı olunca, oyunculuğu denedi ve Açık Tiyatro bünyesinde Eugene Ionesco’nun “Kral Ölüyor (Exit The King)” oyunuyla oyunculuk hayatına başladı ve Açık Tiyatro’da oyunculuk yapmaya devam etti. Kıbrıs’ta bulunduğu vakit içerisinde Kıbrıs Devlet Tiyatrosu’nda çeşitli oyunlarda rol aldı.

Buğra Gülsoy, arkadaşları ile beraber “Tiyatro Kutu” adında bir tiyatro gurubu kurdu ancak burası kapandı ve benzer guruptan arkadaşları Serhat Teoman ve Emre Erkan’la birlikte kurdukları GET yapımla sinema ve tiyatro çalışmalarına devam ve Grafik Tasarımcılığı da yapmaktadır. GET’in ilk projesi Buğra Gülsoy’un yazıp, yönettiği; suç-suçlu psikolojisi ve hızlı katilleri anlatan PRAGMA oyunudur. Buğra Gülsoy bununla birlikte Emre Erkan’la beraber “Aralık” isimli bir sinema filmi yazmıştır. Önümüzdeki yıllarda bu filmi çekecek olan Gülsoy, aynı zamanda Ayhan Bozkurt’un “Barikattaki Çocuk” isimli romanını sinemaya uymak için kitabın telif haklarını satın almıştır.

Kısa film yönetmenliği ve oyunculuğu da yapmıştır. 2007 yılında “Birleşik Milletler Yeniden Yapılanma Projesi (UNDP)” zarfında düzenlenen bir yarışmada filmcilik üstüne eğitim aldı ve ilk kurmaca kısa filmi olan “Mutlu Son (Happy End)”`i çekti ve aynı zamanda oynadı. Bu film ile Rum ve Türk filmleri arasından en iyi ikinci film ödülünü aldı. “Kıbrıs Film Derneği (Cyprus Film Association)“nin kurucularından olan Buğra Gülsoy bununla birlikte “Milletlerarası Kıbrıs Kısa Film Festivali (Cyprus International Short Film Şenlik)”`nin proje tasarımcısı ve direktörüdür.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Özbek

2008 yılında Kanal D ekranlarında yayınlanan “Hepimiz Birimiz İçin” adlı dizi filmin başrolünde oynadı. Dizinin anında arkasında Mahsun Kırmızıgül`ün ikinci filmi olan “Güneşi Gördüm”`de “Berat” karakteriyle beyazperdeye adım attı.

Derviş Zaim göre yönetilen ve birincil gösterimi 2010 Altın Portakal Film Festivali‘nde yapılan ve 2011 yılında gösterime girmiş olan Gölgeler ve Suretler isimli filmde Ahmet isimli bir Türk gencini canlandırdı.

Fatmagül’ün Suçu Ne? dizisinde Vural karakterini canlandırdı. Kıvanç Tatlıtuğ ile başrollerini paylaştığı Kuzey Güney isimli dizide Güney karakterini canlandırdı.

“Buz Devri 4 : Kıtalar Ayrılıyor” firakterini seslendirdi.

Buğra Gülsoy, 22 Temmuz 2011 tarihinde oyuncu Burcu Kara ile evlendi. 2 Ağustos 2012 tarihinde boşandı.

Buğra Gülsoy, 2014 yılında “Bana Artık Hicran De” adlı dizide; Aslı Enver, Alican Yücesoy ile başrol oyunculuğunu üstlenmiştir. Dizi’nin geniş oyuncu kadrosunda Nadir Sarıbacak, Tamer Levent, Nur Sürer ve Zeyno Eracar gibi ünlü isimler yer almaktadır.

2015 yılında “Aşk Baştan” adlı dizide Buğra Gülsoy , başrollerini Özge Özpirinçci, Mert Öcal ve Didem Soydan ile paylaştı.

2 Aralık 2016 tarihinde vizyona giren ve senaryosunu Gupse Özay‘ın yazdığı “Görümce” adlı filmin yönetmenliğini Kıvanç Baruönü yaparken başrolde Gupse Özay oynadı, diğer oyuncular ise Buğra Gülsoy, Eda Ece, Zeynep Kankonde, İnci Pars, Anıl Tetik, Larissa Gacemer, Demet Akbağ, Ayberk Atilla, Ayşegül İşsever oldu.

Film ve Dizileri :
2004 – Trio (Kısa Film)
2005 – Heterotopya (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2006 – İnsan Üçleme (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2007 – Daha Alçak Üstteki (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2007 – Mutlu Son (Kısa Film) – (Yönetmen,Oyuncu)
2007 – Nar Yarası (Kısa Film)
2008 – Hepimiz Birimiz İçin (Dizi)
2009 – Güneşi Gördüm
2009-2010 – Unutulmaz (Dizi)
2010 – Gölgeler ve Suretler
2010-2011 – Fatmagül’ün Suçu Ne? (Dizi)
2011 – Hoş Günler Göreceğiz
2011-2013 – Kuzey Güney (Güney)(Dizi)
2013- Eski Hikaye (Dizi)
2014 – Bana Artık Hicran De (Sinan Erinç)
2015 – Aşk Her Yerde (Fatih) (TV Dizisi)
2016 – Robinson Crusoe (Türkçe seslendirme) (Sinema Filmi)
2016 – Mahalle (Sinema Filmi)
2016 – Görümce (Ahmet) (Sinema Filmi)

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Engin Öztürk

Oynadığı Tiyatro Oyunları :
2012 – Pragma / Pragma – Buğra Gülsoy, Get Üretim 2009 – Caesar, a balance Game / Caesar Bir Denge Oyunu – Fatih Sönmez, Tiyatro Kutu
2008 – Poor Women / Kadıncıklar – Tuncer Cücenoğlu, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2008 – Lokomopuf / Lokomopüf – Volker Ludwig, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2007 – Seed and Earth / Tohum ve Toprak – Zerrin Akdenizli, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2007 – Miser / Pinti – Moliere, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2007 – Last Ticket / Son Bilet – İbrahim Altıok, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2006 – Lower Depths / Etap Takımı Arasında – Maksim Gorki, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2006 – My Beautiful Shoes / Benim Güzel Pabuçlarım – Dursun Yavuz Altın, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2005 – 4 Character 1 Director / 4 Kişilik 1 Yönetmen – Hüseyin Öntaş, Açık Tiyatro
2005 – Hurray! Peace / Yaşasın Uzlaştırma – Hasan Erkek, C.T.State Theatre / K.T.Devlet Tiyatroları
2004 – Exit The King / Kral Ölüyor – Eugene Ionesce, Açık Tiyatro

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı