B

Bülent Korkmaz

Bülent Korkmaz Biyografisi

Galatasaray ve Türk Milli Takımı’nın unutulmaz oyuncusu.
NevinOsman Korkmaz çiftinin üç erkek kardeşinden biri olan Bülent Korkmaz, 24 Kasım 1968 tarihinde istanbul’da doğdu.

Çocukluk yılları Fatih, Edirnekapı‘da geçiren Korkmaz, ilkokulu bugünkü Vefa Stadı‘nın arkasında yer alan Hattat Rakım İlkokul‘unda bitirdi. O yıllarda zeka futbola ilgisi, abes vakitleri top oynayarak geçirmesiyle kendini belli ediyordu.

İlkokul sonrası ailesi Florya‘ya taşındı. Yeni evleri Galatasaray Futbol Kulübü‘nün bugünkü tesislerinin karşısındaydı. Bir gün evinin yakınlarında top oynarken, Galatasaray altyapısından Salih Bulgurlu ve Ahmet Keskinkılıç kadar farkedilip, altyapıya kazandırıldığında az önce 11 yaşındaydı. O günler için sonradan şöyle diyecekti:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Galatasaray formasını bir gün giyeceğim diyordum. Fakat daha 11 yaşında giyeceğimi rüyamda görsem inanamazdım. Bir gün bana “Seni Galatasaray’a alalım, gelir misin” dediler… İşte o an Galatasaray maceram başladı. O gece sabaha değin uyuyamadım, 11-12 yaşımda renklerine gönül verdiğim takımın futbolcusu olacaktım. Ertesi günü iple çektim. Tuttuğum takımın, her gün uzaktan baktığım Galatasaray kulübünün içindeydim bundan böyle.

Altyapıda oynarken Şenlikköy Orta Okulunu bitirdi. O dönem kadrosunda yer aldığı, Ahmet Keskinkılıç yönetimindeki minikler takımı Yıldızlar İstanbul şampiyonu oldu. 14 yaşında Bülent Ünder kadar, 14-16 yaş “Gençler Takımı“na alındı. Futbol hayatında basamakları takılmadan çıkmasının en büyük sebebi, sahip olduğu açgözlülük ve heyecandı.

Gençler takımında oynadığı dönemde 2. şampiyonluğunu yaşadı: “Gençler Türkiye şampiyonluğu“. Gençler takımının gerisinde girdiği paf takımıyla “U21 Türkiye şampiyonluğu“nu kazandı. O dönemi şöyle anlatıyor:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifBülent Ünder Hoca’mdan fazla şey öğrendim. U21 Türkiye şampiyonu olduk. O sırada genç ekip ve u21 (PAF takım) ile, acemi ligde, 3.ligde sürekli maç yapıyordum. Haftanın üç günü öbür kategorilerde Galatasaray forması aşağıda oynuyordum.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burcu Soysev

Genç takımlar “Türkiye Şampiyonluğu“nun gerisinde, Bülent Korkmaz, İhsan, Hüseyin ve Tugay‘la birlikte Bülent Ünder kadar A takım‘a gönderildi. Derwall ve Mustafa Denizli döneminde A takım ile idmanlara çıkmaya ve forma giymeye başladı. Lig maçlarının yanı sıra bir fazla Avrupa Kupası maçlarında da forma giyme şansı buluyordu. Sahip olduğu hırs, Bülent Korkmaz’ın Galatasaray’daki yerini her geçen gün sağlamlaştırıyordu.

Bülent Korkmaz ve eşi Banu Korkmaz'ın nikah töreni.

A takımına girmiş olmanın mutluluğunu yaşadığı dönemde eşi Banu ile tanıştı. Profesyonel olarak antlaşma imzaladıktan 2 sene sonra, 22 yaşında evlendi. Evliliğinin 4. senesinde birincil çocukları Selen, 9. senesinde ise ikinci çocukları Ezgi dünyaya geldi.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif A takımın çiçeği burnunda futbolcusuyken bir aile ortamında eşim Banu ile tanıştım. Şimşek aşkı bu olsa gerekti. Bir yanda futbol aşkı ve bir yanda ömür boyu sürecek bir evliliğin kıvılcımlarının atıldığı bir aşk.

Futbol hayatı sebebiyle bıraktığı eğitimine devam etme kararı alarak, Pertevniyal Lisesi gece bölümüne başladı. 2. sınıfda idmanlar ve maçların yoğunluğu sebebiyle liseyi dışardan bitirmek zorunda kalan Bülent Korkmaz, diplomasını Bakırköy Lisesinden aldı.

Futbol hayatını, başladığı gibi, 22 yıl forma giydiği “Yurt içinden ve dışından bir çok transfer teklifi almama karşın katiyen ve asla Galatasaray’dan ayrılmayı düşünmedim.” dediği Galatasaray’da noktaladı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı