B

Bülent Özveren

Bülent Özveren Biyografisi

Televizyon sunucusu ve spor spikeri

Bülent Özveren, 1943 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Sultanahmet İlkokulu’nu bitirdikten, orta okulu Saint Benoît Fransız Lisesi’nde, lise eğitimini ise yatılı olarak Galatasaray Lisesi’nde tamamlamıştır. Arkasından 1962 yılında İstanbul Üniversitesi, Hukuk Fakültesi’ne kaydoldu ve üçüncü sınıfa kadar bu fakültede öğrenim fark etti.

1964 yılında TRT’nin açtığı birincil “prodüktörlük” sınavlarında başarılı oldu ve İstanbul Radyosu’ndaki kursu birincilikle tamamladı.

31 Temmuz 1965 tarihinde TRT İstanbul Radyosu’nda göreve başladı. 1966 yaz aylarında İzmir Radyosu’ndan aldığı gösteri üzerine İzmir’e gitti ve askerlik görevi dahil yedi yıl bu radyoda çalıştı. TRT’de uzun bir zaman televizyon sunucusu olarak çalışmış ve 1972 senesinde spor spikerliği yapmaya başlamıştır. 1972 yılında TRT Haber Dairesi’nin açtığı “spor spikerliği” imtihan ve kurslarına katıldı ve diplomalı “spor spikeri” oldu.

Hukuk Fakültesi’nden kaydını alarak İzmir’de Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi öğrencisi oldu ve Ege Üniversitesi’nden 1971 yılında diplomasını aldı.

1971 yılında test yayınına başlayan TRT İzmir Televizyonu’nda birincil canlı TV yayınları gerçekleştirdi.

Askerlik görevini Yedek Subay olarak İzmir’de 1973 yılında yaptı. 1974 yılı başından itibaren 6 ay süre ile Ankara Televizyonu’ndan pazar geceleri canlı olarak yayınlanan “Spor Stüdyosu” programlarını sundu.

1974 yılında üstüne Ankara’ya gitti ve TRT tarihinde başlangıçta başlatılan canlı sabah programlarını (Sabahtan sabaha) hazırladı ve sundu. 1975 yılından itibaren Ankara Televizyonu kadrolu yapımcı-sunucusu olarak yüzlerce canlı yayında görev aldı. 1981 sonbaharında İstanbul Televizyonu kadrosuna geçti ve bir yıl zaman ile çalıştığı İstanbul’da müsabaka programları hazırladı ve sundu.

Fransızca ve İngilizce bilen Bülent Özveren, 1975 yılından beri 2012 yılına dek Eurovision Şarkı Yarışması’nı Türkçe olarak Türkiye ve Avrupa finallerini naklen sundu. TRT aldığı kararla 2013 yılında İsveç’te yapılacak, “58. Eurovision Şarkı Yarışması”na katılmayacağını açıkladı. Eurovision’un daimi anlatıcısı, senede bir gün Eurovision mesaisi yapan Bülent Özveren işsiz kaldı !

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Barış Yarkadaş

1982 yılında TRT’den istifa etti ve sırası ile Gelişim Yayınları’nda editör ve Cen ajans reklam şirketinde tip temsilcisi olarak çalıştı.

1985 yılında kendi reklam şirketini kurdu ve 1987 yılından itibaren de Pen ajans reklam şirketinin genel müdürü olarak atama yaptı. 1986 yılından 1998 yılına dek aralıksız TRT’de dış yapımcı olarak canlı yayınlanan yüzlerce yarışma programını hazırladı ve sundu.

1999 yılı sonunda emekli olan Bülent Özveren, TÜRVAK’ta spiker-spiker bölüm başkanı olarak çalıştı. İstanbul ve Bursa’da farklı alanlara yönlendirilmiş kurslarda öğretmenlik yaptı.

İzmit Sanat Merkezi ve Başkent İletişim Merkezi’nde “spiker-sunucu” bölümlerinde usta öğretici olarak derslere girdi ve etkin ve hoş Türkçe hitabe konularında çeşitli üniversite ve kuruluşlarda konferanslar veriyor.

2002 yılı başında bir süre Ege Televizyonu’nda genel müdür olarak çalıştı.

Haziran 2013 yılında Uluslararası Türkçe Derneği (TÜRKÇEDER) göre bu yıl 11. kez düzenlenen Türkçe Olimpiyatı’nı Bülent Özveren sundu.

2013 yılının sonunda yeni yayın döneminde Show TV’de yayınlanacak olan “Bir milyon kimin” adlı müsabaka programında Okan Bayülgen ve Gülben Ergen ile birlikte Bülent Özveren de jüri üyeliği yapacak.

Bülent Özveren, 2 Ocak 1970 tarihinden beri kendi gibi televizyoncu Sebla Özkantarcı ile evlidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı