B

Bülent Somay

Bülent Somay Biyografisi

Geriye Kalan Devrimdir, Bir Şeyler Eksik romanlarının yazarı, Metis Yayınevi’nin yayınladığı Metis Bilimkurgu serisinin editörlü ve Veri Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Türk yazan, eğitimci ve editör.
Bülent Somay, 1956da dünyaya geldi. Üniversite eğitimi için seçim ettiği Boğaziçi Üniversitesi’nin İngiliz Edebiyatı bölümünü, 1981 yılında yüksek lisans derecesi ile bitirdi.

19821983 yılları arasında, Montreal McGill Üniversitesi’nde bilimkurgu alanında doktora çalışması yapan Somay, çalışmasını sonlandırmadan Türkiye’ye dönüş yaptı. 1983 yılından itibaren, Defter, Birikim, Demokrat gibi dergilerde makale ve test yazıları yazar Somay, 19841995 yılları arasında Mozaik Müzik Topluluğu’nun üyeliğinde bulundu; sonra ise solo projelerini gerçekleştirerek müzik hayatından kopmadı.

Bilimkurgu ile olan ilgisini kaybetmeyen Somay, Metis yayınlarından meydana çıkan ve biri Türk bilimkurgu yazarı Müfit Özdeş’e ait olan toplam 36 kitaplık Metis Bilimkurgu Serisi’nin editörlüğünü yaptı.

19861994 yılları arasında kaleme aldığı makaleleri, Geriye Doğru Kalan Devrimdir adı aşağı kitaplaştıran Somay, 2000 yılında ise şarkı sözlerini esas alarak yazdığı deneme yazılarından oluşan Şarkı Okuma Kitabı’nı yayınladı.

Bülent Somay, 2002 yılından beri İstanbul Data Üniversitesi’nde, Karşılaştırmalı Edebiyat bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır ve de aynı üniversitenin Kültürel İncelemeler Yüksek Lisans Program Direktörü’dür.

Eserleri

Geriye Kalan Devrimdir, 1997

Şarkı Okuma Kitabı, 2000

Tarihin Bilinçdışı, 2004

Bir Şeyler Eksik, 2007

Bilmiş Özne, 2008

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bahar Olgun
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı