B

Burak Akbay

Burak Akbay Biyografisi

Sözcü Gazetesi‘nin sahibidir.

Burak Akbay, 1971 yılında istanbul’da doğmuştur. Annesi Mine Hanım, babası gazetecilikte gölge adam olarak ünlenen Ertuğrul Akbay’dır. Türkiye’deki eğitimine Maçka Ilkokulu’nda başlayıp, gerisinde Özel Arkadaş Lisesi’nde okuyup mezun oldu. Liseyi bitirdikten sonra üniversite eğitimini, İngilizce ve Fransızca olarak, Pazarlama ve İdari işletme üzerine İsviçre’de, American College of Switzerland’da tamamladı.

Üniversite eğitiminin ardından istanbul’a döndü. urduğu ilk matbaa ile Türk ve tanıdık olmayan uyruklu öbür gazetelerin baskıları ile başladı. Daha sonraki yıllarda “Fotogol” adlı bir spor gazetesi ile yayıncılık hayatına girdi. 27 Haziran 2007 tarihinde de Sözcü gazetesini kurmuştur.

Burak Akbay, 2013 yılında Almanya’nın manâlı gazetelerinden Frankfurter Rundschau‘ya talip olmuştur. Talip olduğu gazetenin önemi İkinci Dünya Savaşı‘nın gerisinde Almanya’da yayımlanmaya başlayan ikinci gazete olmasından kaynaklanmaktadır.

Burak Akbay, birincil sayısını 27 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı sahibi olduğu Sözcü Gazetesinde; Metin Yılmaz genel yayın yönetmenliği görevinde bulunurken, yazar kadrosunda Bekir Coşkun, Belirli Çölaşan, Uğur Dündar, Rahmi Turan, Yılmaz Özdil, Necati Içten, Soner Yalçın, Oray Eğin, gibi deneyimli isimler vardır.

Sahibi olduğu medya kuruluşları aralarında “Sözcü” Gazetesi, 5 Şubat 2007 tarihinde yayınlama hayatına başlayan spor gazetesi “Fotogol”, 9 Haziran 2012 tarihinde yayımlanmaya başlayan bir spor gazetesi olan “AMK”, ve 29 Kasım 2014 tarihinde yayın hayatına başlayan “Korkusuz” adlı gazete, mizah dergisi olarak 1989 yılında satın alınan “Gırgır” dergisi vardır.

2015 yılından itibaren Sözcü Gazetesi ile birlikte cumartesi günleri bedava olarak yanına “Gırgır” dergisi vermektedir.

Burak Akbay, Zeynep Akbay ile evlidir.

Burak Akbay 19 Mayıs 2017 tarihi itibariyle FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına gücenme kararı çıkartıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Burak Serdar Şanal

Bünyesindeki Medya Kuruluşları :
“Sözcü” Gazetesi
“Fotogol” spor gazetesi
“AMK” spor gazetesi
“Korkusuz” Gazetesi
“Gırgır” mizah dergisi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı