B

Burçin Büke

Burçin Büke Biyografisi

Burçin Büke, 1966 yılında İzmir’de doğmuştur. Piyanist olan babasından birincil piyano derslerini aldı. . Daha Sonra 6 yaşından itibaren Ali Ersümer ile çalıştı. Daha 10 yaşındayken birincil konserini verdi. 11 yaşında 1977 yılında yapılan “Harika Çocuk” sınavını kazandı ve Prof. Mithat Fenmen ile piyano, Prof. İlhan Baran ile de kuram ve kompozisyon çalışmalarına başladı.
1979 yılında Sofya Müzik Festivali’nde Türkiye adına sahneye çıktı. 1982 yılında Ankara, Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın 11 senelik Yüksek Bölümü’nü 5,5 senede bitirdi. Ve kazandığı devlet bursu ile Almanya’nın Hannover kentinde Müzik Akademisi’nde okumaya gitti. 1984-1989 yıllarında solist ve oda müziği sanatçısı olarak Hannover Yeni Müzik Festivallerine katıldı. 1992 yılında Hannover Müzik Akademisi’nin solistlik sınavını başarıyla bitirdi.

Londra’da Prof. Benjamin Kaplan ve İtalya’da da Prof. Marvulli ile özel olarak çalıştı. Milletlerarası Lanciano Piyano Yarışması’nda birincilik aldı. Ayrıca Craydon ve Bilbao yarışmalarında ödüller kazandı.

1993 yılında Berlin’de kurulan “Color of Music” Oda Orkestrası’nın solist ve kurucuları arasındadır.

Burçin Büke, Kuzey Almanya Radyo Oda Orkestrası, Langenhagen Festival Orkestrası, Lanciano Şenlik Orkestrası, Hannover BigBand Orkestrası ile turneler yapmıştır. Almanya’da Braunschweig, Bremen, Osnabrück festivallerinde başarılı konserler verdi ve çok olumlu kriterler aldı. Almanya açık havada Fransa, İngiltere, İtalya, Yunanistan, Bulgaristan, Avusturya, İsrail, Hollanda, Darı, Estonya, İspanya, Amerika ve İsviçre’de de konserler verdi. 2002 senesinde New York’ta Carnegie Hall’da verdiği konser New York basınında geniş yer aldı.

1996 yılında Londra’da “Steinway Sons” sanatçısı oldu. 1994-1998 yılları aralarında Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nın, 1998’den itibaren İzmir Devlet Senfoni Orkestrası’nın soında bir CD yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent Alkış

2000-2003 yılları arasında Selanik Konservatuarı’nın düzenlediği uluslararası Piyano Festivaline eğitmen ve solist olarak katıldı.

Burçin Büke, istanbul, Ankara, İzmir, Adana, Eskişehir ve Bursa Senfoni Orkestraları ile farklı alanlara yönlendirilmiş konserler vermiştir. “ Secret garden” konserlerini yurt içindeki bir çok Üniversitede seslendirmiş ve konferanslar vermiştir.

Burçin Büke, “For You” isimli bu bestesini eşi için yapmıştır.

Albümleri :
2000 – My dream
2004 – Personal touch
2006 – İt’s time
2007 – Mozart for babies ve secret garden
2009 – Haydn For Babies
2010 – Chopin
2011 – Gözbebeğim

Arananlar:
burçin büke ekşi

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı