B

Burcu Güneş

Burcu Güneş Biyografisi

Türk pop müziğinin kuvvetli ismi.
Müzisyen olan babası Ali Güneş ve Bige Özkan‘ın tek kızı olan Burcu Güneş İzmir Alsancak‘ta dünyaya geldi.

Babasının müzikle batmış olan dünyasında küçücük bir çocukken bile heran evdeki ya da babasının çalıştığı yerlerdeki müzik provalarında var olabilecek böylece çok şeye iştirak ederek ileride kendisinin de bu yolu seçeceğini göstermeye başlamıştı.

Sürpriz sayılmayacak ilk sahne deneyimine babasına vokal yaparak başladı. 13 yaşında İzmir’den Antalya‘ya taşındıklarında profesyonel sahne çalışmalarına birincil adımını atmış oldu. Bir vakit daha sonra babası ile kurdukları Dio, Trio ve orkestralarla, büyük otellerde ve tatil köylerinde jazz ve pop müzik şarkıları söyleyerek, okulunuda dikkatsizlik etmeyen Burcu kendisini hakiki anlamda müzikle iç içe yetiştirmeye devam etti. Bu sırada ilk şöhret derslerini ve müzik eğitimini almaya başladı.

İlkokul ikinci sınıfta iken, annesi ve babası boşandıklarında, babasında kalan Burcu, yıllardan beri annesine duyduğu özlemin birikimi sonucunda 18 yaşına gelince İzmir’de onunla yaşamaya başladı. Aynı yıllarda İzmir 9 Eylül Devlet Konservatuar Müdürü Prof. Müfit Bayraşa‘dan şan, artikülasyon ve solfej dersleri alarak kendini geliştirdi.

İzmir’in büyük otellerinde ve jazz klüplerinde çalışırken bir yanlamasına Müfit Bayraşa ile değişik festivallere ve müzik yarışmalarına katıldı. Bu sırada tanıştığı bir müzisyen arkadaşıyla müşterek beste ve laf çalışmalarının bulunduğu bir demo kaset hazırladı. 1998 yılında Raks Marş Müzik şirketine yollanmış test kaset Garo Mafyan, Koral Sarıtaş ve Şampiyon Kayıhan kadar dinlenince, hemencecik İstanbul’a misafir etme edildi. Bu Nedenle ilk albüm çalışması olan “Aşk Yarası” ortaya çıkmış oldu.

sonradan “Tılsım” Albümü ile sevenleriyle buluşan Güneş,albüm öncesi yoğun egzersiz temposu ile müzik dünyasına başarılı bir albüm sundu.
2004 senesinde “Ay Şahit” albümünü hazırlayan Güneş benzer ismi içeren şarkı ile uzun zaman müzik listelerinin üstteki sıralarında yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bobby Fischer
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı