C

Canan Gerede

Canan Gerede Biyografisi

Canan Gerede, 1948 yılında New York’da doğmuştur. Annesi Reşiha Akman, babası Diplomat Cemil Vafi‘dir. Canan Gerede, babası uzun yıllar Türkiye’nin New York başkonsolosluğu görevinde bulunduğu sırada New York’da doğmuştur. Canan üç yaşında iken Türkiye’ye döndüler. sonra görevler icabı Avrupa ve Güney Amerika’da farklı alanlara yönlendirilmiş ülkelerde yaşadı. Venezuela’nın baş şehri Caracas’da ve New York‘taki Amerikan Sahne Sanatları Akademisi’nde (American Acting School of Drama Arts) tiyatro doğaçlaması üzerine eğitim fark etti. Fotoğrafçı Bennu Gerede‘nin annesidir.
Okulu bittikten kısa bir süre evlendi. Ama bu evlilik ne kado kadar da hızlı sona erdi.

Canan Gerede, New York’taki okulu bitirip İstanbul’a geldiğinde önce İstanbul Şehir Halkı Tiyatroları’nda Muhsin Ertuğrul kadrosunda çalıştı. Oysa Kent tiyatrolarının kendisine göre olmadığını karar vererek ayrıldı. Lakin tiyatrodan kopmamıştı, tiyatro dekorları yaptı, film senaryolarına imza attı, annesi gibi tercümeler yaptı. Bu sırada Yılmaz Güney, Erden Kıral, Akıllı Ökten, Atıf Yılmaz gibi isimlerle tanıştı.

1971 yılında Dr. Selçuk Gerede ile ikinci evliliğini yapan Cananiyle şubat 1972 tarihinde ailecek New York’a taşındılar. Eşi Birleşmiş milletler doktoru olarak 15 sene New York’da görev yaptı. 1987 yılında Türkiye’ye döndüler. Bir müddet sonradan da boşanmadılar lakin ayrı yaşamaya başladılar.

1978 – 1982 yılları arasında yönetmen Atıf Yılmaz ve Yılmaz Güney‘e asistanlık yaptı. Bir filmde oyunculuk yaptı, bir filmde de üretim koordinatörlüğü görevinde bulunan Canan Gerede, yönettiği birkaç filmden başka çoğu belgelere dayanan film yönetmiştir.

1987 yılında usta Abidin Dino‘nun biyografisi konusunda “Abidin, Sen Mutlulugun Resmini Yapabilir misin?” adlı belgeli filmi yönetmiştir. 1993 yılında Pakistan‘daki kadınların anlatıldığı “Peçenin Arkasından Kadınlar-Women Behind the Veil” adlı belgesel filmin yönetmenliğini yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Fırat Albayram

Canan Gerede’nin 1994 yılında yönettiği “Aşk Ölümden Soğuktur” isimli bir filmde Bergen’in hayatı anlatıldı. Tuncel Kurtiz’inde rol aldığı filmde Kadir İnanır “Ali” ismiyle Halis Serbes’i, kızı Bennu Gerede ise “Belgin” adıyla Bergen’i canlandırdı. Bu filmle 1995 yılında 32. Antalya Altın Portakal Film Festivali‘nde “En İyi Yönetmen” ödülünü aldı.

Canan Gerede, Mustafa Kemal ATATÜRK’ün tabanca arkadaşı Hüsrev Gerede’nin oğlu Dr. Selçuk Gerede ile 1971 yılında ikinci evliliğini yaptı. Şiva ve Bennu Gerede (d. 30 Ağustos 1971) adında iki kızı oldu. daha sonra boşanmadılar fakat uzun seneler eşi ölene kadar farklı yaşadılar.

Ödülleri :
1995 – 32. Altın Portakal Film Festivali, T.K.B. Özel Ödülü, Aşk Ölümden Soğuktur
1995 – 32. Altın Portakal Film Festivali, En İyi Yönetmen Aşk Ölümden Soğuktur
1991 – 8. Marsilya Milletlerarası Kadın Filmleri Festivali , En İyi Mantıksal Bağ, Robert’in Filmi – (Robert’s Movie)

Filmleri :
1998 – Parçalanma – (yönetmen ve senaryo yazarı)
1994 – Aşk Ölümden Soğuktur – (yönetmen ve senaryo yazarı)
1993 – Peçenin Gerisinde Kadınlar – (yönetmen ve senarist)
1990 – Robert’in Filmi – Robert’s Movie – (yönetmen ve senaryo yazarı)
1988 – Abidin, Sen Mutluluğun Resmini Yapabilir misin? (yönetmen)
1987 – The Other Side (yönetmen)
1983 – Germany under Thorns (senaryo yazarı)

Arananlar:
https://www biyografirehberi com/etiket/siva-gerede/şiva gerede

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı