C

Christoph Willibald Gluck

Christoph Willibald Gluck Biyografisi

Alman besteci 18.yüzyılda operaya getirdiği yeniliklerle ünlenmiştir.
Ataları avli Alman soyundan bir ailenin çocuğu olan Gluck 1714 yılında Erasbach ilçesinde doğdu.

5 yaşında ilkokula başlayan Gluck, hoş soprano sesiyle söylediği şarkılarla öğrencilerin ve öğretmenlerin dikkatini çekti.İlkokulu bitirince müzik öğrenmesi için Prag kentine gönderildi.

Meşhur müzisyen Czernohorky’den keman ve çello dersleri aldı.Erken yaşta para kazanmak zorunda kalan Gluck, keman çalarak, şarkı söyleyerek şehirler aralarında gezip hayatını sürdürmeye çalıştı.

1736 yılında Avrupa’nın müzik kenti Viyana’da konserler verip kendini tanıtmak nedeniyle Viyana’ya gitti.Bu gezide İtalyan prensi Lombard Meizi’nin beğenisini kazandı ve onunla birlikte Viyana’dan Milano kentine gitti.

İtalya’da G.B.Sammartini gibi ünlü bir müzikçiyle tanıştı ve onunla birlikte çalıştı.Bundan dört yıl daha sonra İtalya’da genç bir besteci olarak operalar yazı ve büyük başarı kazandı.

Adının Avrupa’ya yayılması üzerine 1945 yılında Londra’ya çağrıldı.Orada Handel’le tanıştı.Bir operasının ilgi görmemesi üstüne Viyana’ya dönerek bir tiyatronun orkestra şefi oldu.

37 yaşındaki Gluck, 18 yaşındaki Marianna adlı güzel sesli bir kızla evlendi.Marianna operaların pastisyonlarının düzenlenmesinde Gluck’e yardım ediyordu.Mutlu beraberlikleri olmasına rağmen bu evlilikten çocukları olmadı.

1740-1760 yılları aralarında Avrupa’nın farklı alanlara yönlendirilmiş merkezlerini dolaştı ve operalarını temsilcilik etti.Eskiden piyano dersleri verdiği kraliçe Marie Antoinette’in de desteğiyle Paris’te İphigenie operası oynandı ve büyük galibiyet kazandı.

1776 yılında Paris’te Alceste eserinin temsilinde Mozart’da oradaydı ve Gluck’u candan kutladı.Fransız kraliçesi de Gluck’a büyük ölçüde aylık ödenek bağlandı.

Paris’teki başarılarından ötürü Avrupa kraliçesi Marie Terese Viyana’daki İmparator Sarayının Besteciliğine atandı.

Gluck, operayı doğaya yaklaştırdı, eski çağların sanat anlayışını yeni teknik olanaklarla bağdaşlaştırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Clint Eastwood

Daha fazla Orfeo ed Elena, Iphigenie en Aulide ve Iphigenie en Tauride gibi operalarıyla ünlenen Gluck, 1756 yılında da şövalyelik unvanı aldı.

Ünlü besteci, 15 Kasım 1787 tarihinde Viyana’da hayatını kaybetti.

Eserleri: Ercole ile Ebe’nin Düğünü, Her Yerde Semiramide, Numi Kontesi, Yüce Gönüllülüğü, Aklanan Suçsuzluk, Sahte Esir, Merlin Adası, Kuşatılmış Kythereia, Büyülü Ağaç, Bakire, Yola Gelmiş Ayyaş, Budala Kadı, Beklenmedik Tesadüf, Clelia Zaferi, Artaserse, Demofoonte, Arsace, Sofonisba, İppolito, La Finta Schiava, II Trigrane, Poro, Artamene, Ezio, Issipile, Don Juan.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı