C

Coco Chanel

Coco Chanel Biyografisi

Fransız moda tasarımcısı, Chanel markasının kurucusu. Kadınlara ilk pantolonu o giydirdi.

Coco Chanel, 19 Ağustos 1883 tarihinde Saumur, Fransa’da ailesinin ikinci çocuğu olarak doğmuştur. Asıl adı Gabrielle Bonheur Chanel’dir. Coco Chanel’in doğumundan 7 sene sonra anne ve babası evlendi. Annesi bir çamaşır yıkayıcısı olan Eugenie “Jeanne” DeVolle’ydı ve babası Albert Chanel sıkça at arabası ile kasabalardaki pazarları dolaşan bir satış elemanıydı. 2 erkek 2 kız kardeşi vardı. Annesi tüberkülozdan hayatını kaybettiğinde o henüz 12 yaşındaydı. Aubazine Katolik Manastırında eğitimini tamamladı. Babası onu ve kardeşlerini yetimhaneye bırakıp yeniden geri dönmedi. 18 yaşına geldiğinde kardeşlerini de yanına alarak Katolik kızların kaldığı Fransa’nın Aubazine şehrinde yer alan bir evde kalmaya başlarlar. Aubazine’de kaldığı 6 sene baştan başa dikiş dikmeyi öğrenir. Fransız Subaylarının kıyafetlerini diken bir terzinin yanında çıraklığa başladı.

Chanel’in çalıştığı yere gelen Süvari Fransız Subayları içinde Fransız subayı ve milyoner olan Etienne Balsan ile tanıştı. Bir gün Chanel’i Fransız Subaylarının gittiği Cafe Chantant adlı davet mekânına eğlence eder. Chanel başta böyle bir yere gelmiştir. Kadınlar, kahkahalar, dans, subaylar, sigara dumanı ve sahne… O sırada sahnede bir kadın şarkı söylemektedir. Etienne, Gabrielle’nin sahneye çıkıp kendisi için bir şarkı söylemesini ister. Mecburi de olsa sahneye meydana çıkan Gabrielle piyanist’in yanında yaklaşarak “ Qui qu’a vu Coco dans I’Trocadero?” parçasını biliyor musunuz der. Yani “Coco’yu Trocadero’da kim gördü? … Şarkı biter fakat alkışlar bitmez bir yanlamasına da yeniden Coco! yeniden Coco! Diye haykırışlar gelmektedir. Gabrielle sahneden indikten sonra Etienné kendisine sarılır ve “ Co-co Co-co” diye fısıldar ve “ Sen benim için bugünden sonra Coco olacaksın” der. Ve Coco Chanel sahiden o gün doğar…

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Criss Angel

Sahneye çıktığı bir akşam genç bir Fransız subayı ve milyoner olan Etienne Balsan‘e aşık oldu. Chanel’in birincil aşkı da diyebileceğimiz Balsan onu şatosuna misafir etme etti. Chanel 3 sene metresi oüzel ve şık kadınlar, asil erkekler, elmaslar, inciler, şampanyalar, partiler kısacası “lüks” ile tanıştı. Coco Chanel’in Etienne Balsan’dan çocuğu oldu.

1908 yılında Etienne Balsan’ın arkadaşı İngiliz üst sınıfına mensup, soylu bir aileden gelen Captain Arthur Edward ‘Boy’ Capel ile tanışarak 9 sene sürecek olan birliktelikleri başladı. Doruk Chapel, Coco için Paris’te bir apartman dairesi kiraladı. 1918 yılında Arthur Edward ‘Irtifa’ Capel İngiliz soylu Lady Diana Wyndham ile evlendikten daha sonra bile 21 Aralık 1919 tarihinde bir araba kazasında ölene değin Coco Chanel ile ilişkisi devam etti. Coco Chanel kazanın olduğu yere onun anısına bir anıt yaptırdı.

Coco Chanel, 1910 yılında 27 yaşında iken çok takdire değer şapkalarını yapıp sattığı birincil dükkânını Paris‘te Captain Arthur Edward ‘Yükseklik’ Capel’in finanse etmesi ile açtı. I. Dünya Savaşı sırasında eşlerini askere göndermiş, bağımsızlık arayışı içinde olan kadınları korselerden kurtarıp öbür kıyafetler tasarladı. 1912 yılında Tiyatro oyuncusu Gabrielle Dorziat bir tiyatro oyununda şapkalarını giydiğinde Chanel’in kariyeri açıldı

1913 yılında Arthur Edward ‘Zirve’ Capel’in finanse ettiği Deauville’de bir butik açtı. Burada Chanel şapkalar, ceketler, kazaklar ve denizci bluzu olan marinière’u sattı.

1916’da haute couture butiğini açtı. 1917 yılına gelindiğinde Chanel’in ünü öyle yayılmıştı ancak yanında 300’den fazla terzi çalıştırıyordu. 1918’de Chanel, Paris’in en şık semtlerinden birinde yer alan 31 rue Cambon’da binanın tamamını satın aldı. 1919’da Paris’te Chanel moda evini açtı.

1920’li yılların başında Chanel’in hayatına Büyük Aşk filmine de ilham kaynağı olan Rus besteci Igor Stravinsky girdi. Stravinsky tüberkülozlu eşi ve dört çocuğuyla Paris’te sürgün hayatı yaşayan bir müzisyendi. Ihtiraslı bir aşk yaşayan ikili kısa vakit içerisinde yollarını ayırırlar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Cemil Ertem

Coco Chanel, 1921 yılında birincil parfümü efsanevi No: 5’i yarattı. Chanel’in bu parfüme No: 5 ismini vermesinin nedeni beş rakamının uğuruna olan inancıydı. Hatta koleksiyonları da 5 Şubat ve 5 Ağustos’ta görücüye çıkarırdı. O Kadar fakat bugün bile Chanel modaevinin defileleri ayın 5’inde yapılmaktadır.

1923 yılında Monte Carlo‘da Westminster Dükü Hugh Richard Arthur Grosvenor ile tanıştırıldı ve onun sevgilisi oldu. Dük Londra’nın prestijli Mayfair bölgesinde Chanel için bir konut satın aldı. Birliktelikleri 10 yıl devam etti. 1929 yılında, Dük, Coco için Monte Carlo yakınlarında bir arazi satın alır ve Coco’da buraya büyük bir villa inşa eder.

1925 yılına gelindiğinde Coco, Avrupa’da fakat elit kesime hitap edilen ve tasarımları herkesin beğenisi toplayan bir modacı olmuştur artık.

1930’lu yıllarda Atatürk, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üniformalarını Coco Chanel’e tasarlattı. Türk ordusu 1980’lere kadar onun imzasını taşıyan üniformalar giydi. 2013 yılında da TSK kıyafetlerinin son tasarımını yapan Özlem Kaprol da kıyafetlerde beğendiği ve başkalaşmak istemediği kısımların defalarca Chanel tarafından tasarlananlar olduğunu söylemiştir.

Coco Chanel, 1932’de iç mimar Paul Iribe ile evlenmeye karar verdi. Iribe, planlanan düğünlerinden kısa bir zaman önce ölünce, basın Chanel’e “La Grande Mademoiselle” ismini verdi.

1939 yılında İkinci Dünya Savaşı patlak verince Chanel, moda evini kapattı. Sadece evinde haute couture giysiler dikerek o dönemi geçirdi. Chanel’in faaliyetleri hakkında söylentiler ortaya çıktı. Coco Chanel, Alman diplomat, Baron Hans Günther von Dincklage ile birlikte oldu. Savaş bittikten sonradan Coco Chanel, ilişkisi hakkında sorguya çekildi. İkinci Dünya Savaşından sonra 1945 yılında, Coco İsviçre‘ye taşındı. birkaç yıl İsviçre‘de yaşadı daha sonra 1954 yılında Paris‘e döndü ve moda evini baştan açtı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Charles Best

5 Şubat 1954’te 70 yaşındayken yeni koleksiyonunu sergileyen Chanel’in defilesini Amerikan Vogue ve Harpers Bazaar dergisinden editörler de izledi. Vogue bu koleksiyonu “koketliğin dönüşü” olarak tanıttı.

Coco Chanel’i efsane yapan en manâlı nedenlerden biri kimsenin yapmaya cesaret etmediği şeyleri hayata geçirmesiydi. Kadınlara başta pantolon giydirdi.

Kadınlara birincil pantolonu o giydirdi. Matem rengi sanılan, cenaze törenlerinde giyilen siyahı, modanın vazgeçilmez renklerinden biri yaptı. Aristokrat İngiliz erkeklerinin giydiği tüvit kumaştan kendi adını taşıyan ve eskimeyen ceketi yarattı. Audrey Hepburn’ün 1961 yapımı “Tiffany’de Kahvaltı” filmindeki siyah elbiseli, inci kolyeli hali de onun eseri… No: 5 parfümü, zincir saplı çantası, babetleri daima vazgeçilmez oldu.

Coco, zamanın en favori erkeklerinin metresi olmasına karşın hiçbir süre evlenmedi.

Coco Chanel, 10 Ocak 1971 tarihinde Paris, Fransa’da 88 yaşında ölmüştür.

Coco Chanel sözleri :
• Lüks dar olmalı somurtkan halde lüks değildir.
• Moda geçer stil kalır.
• Parfüm öpülmek istediğiniz yere sürülür.
• Moda sokaklara ulaşmıyorsa moda değildir.
• Moda demode elde etmek için yapılır.
• Bir genç kız iki şey olmalı: Şık ve harikulade.
• Moda kaybolur, yalnızca tarz benzer kalır.
• Parfüm kullanmayan kadının geleceği yoktur.
• Her kadın adalet ettiği yaştadır.
• Bir kadının en çıplak hali, en iyi giyindiği halidir.
• Şıklık yeni bir elbise olmak yok, bir ayrıcalıktır.
• Galibiyet defalarca yenilginin ne seslenmek olduğunu bilmeyenlerindir.
• Lüks lüks olmalı, aksi halde lüks değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı