C

Criss Oliva

Criss Oliva Biyografisi

Rock müziğin en kabiliyetli gitaristlerinden birisi olan New Jersey doğumlu A.B.D.’li müzisyen. Kendisi gibi müzisyen olan kardeşi Jon Oliva ile beraber prograsif rock tarihinin en başarılı gruplarından birisi olan Savatage’ı kuran başarılı müzisyen, kariyerinin irtifa noktasındayken geçirdiği şanssız bir trafik kazası sonucunda hayata gözlerini yumdu.
Christopher Michael Oliva, 3 Nisan 1963 tarihinde, New Jersey, A.B.D.’de dünyaya geldi. Dört çocuklu bir ailenin en genç bireyi olan Criss, çocukluğu Florida ve Kaliforniya eyaletlerinde geçirdi.

Abisi Jon Oliva ile beraber müziğe genç yaşlarda başlayan Criss, Tower ve Alien adını koydukları yerel gruplarda abisiyle beraber bir vakit müzik yaptıktan sonradan gene abisiyle beraber 1978 yılında Avatar adını verdiği bir rock grubu kurdu. Kendilerine katılan davulcu Steve “Doc” Wacholz ile beraber müzik çalışmalarına aralıksız kardeşler, 1981 yılında gruba Keith Collins’in de katılmasıyla aradıkları kadroyu yakaladılar ve ilk demolarını 1982 yılında, Par Records adlı müzik şirketinden yayınladılar.

Avrulpa kökenli bir rock grubunun kendileriyle aynı adı taşıdığını öğrenince tamak için adlarını Savatage’a çeviren grup, 1983 yılında ilk albümü Sirens ve 1985 yılında ikinci stüdyo albümü olan The Dungeons are Calling’i yayınladı. Her ikisi de Par Records etiketini içeren albümler gruba minik çaplı bir şan kazandırmayı başarmıştı. The Dungeons are Calling albümünün çalışmalarını yaptıkları sırada çocukluk yıllarından beri beraber olduğu sevgilisi Dawn Hoppert ile evlenen Criss Oliva, bundan böyle zamanını ailesi ve müzik aralarında geçiriyordu.

İlk iki albümün gruba kazandırdığı şöhret, kısa sürede meyvelerini vermeye başladı. 1985 yılında rock müziğin en büyük yayıncılarından olan Atlantic Records ile anlaşan grup, 1987 yılında üçüncü albümleri olan Hall of the Mountain King’i yayınladı. Genç müzisyenin albümdeki performansı öyle iyiydi oysa, dönemin en büyük metal gruplarından birisi olan Megadeth’in kurucusu Dave Mustaine, Criss’i grubuna çağırdı; ama kardeşinden terketmek istemeyen Oliva bu teklifi reddetti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aslıhan Manas

1989 yılında Gutter Ballet ve 1991 yılında Streets; A Rock Opera albümleri, grubu şöhretin zirvesine taşıdı. Streets dönemin en çok satan albümlerinden birisi olurken, albümün dinleyiciler ve eleştirmenler kadar çok beğenilmesi de Criss’i son derece hoşnut etti. Criss Oliva’nın Savatage’daki son çalışması, 1993 tarihli Edge of Thorns oldu.

Rock müziğin en çok gelecek taahhüt eden isimlerinden birisi olan Criss Oliva, 17 Ekim 1993 tarihinde, karısı ile beraber Zephyrhills’de düzenlenen bir festivalden eve dönerken zıt şeritten kendilerine çarpan bir kamyonun aşağıda kalarak hayatını kaybetti; karısı ise kazadan ağır yaralı olarak kurtuldu. Yasal sınırın dört katının üstünde bir içki oranıyla araba kullanmakta olan sarhoş şoför, rock dünyasının efsanelerinden birisinin hayatına mülk olmuştu.

Clearwater’da bulunan Curlew Rd. FIKIR 19’da yer alan Curlew Memorial Gardens adlı mezarlıkta gömülü olan Criss Oliva, her yıl 17 Ekim’de hayranları ve arkadaşları kadar yapılan büyük bir törenle anılmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı