C

Doç.Dr.Condoleezza Rice

Condoleezza Rice Biyografisi

A.B.D. milli güvenlik danışmanı. 2005-2009 yılları arasında Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri bakanı görevini yaptı.
Dr. Condoleezza Rice, 20 Ocak 2001 – 26 Ocak 2005 tarihleri aralarında ABD. Başkanın Milli Emniyet İlişkileri Yardımcısı (başlıca Ulusal Emniyet Danışmanı olarak adlandırılır) oldu.

Haziran 1999’da Stanford Üniversitesinde 6 sene süren doçentliğini tamamladı. Bu zaman içinde aynı zamanda Rektör Yardımcılığı görevini de yürüttü. Rektör Yardımcısı olarak, takvim 1.5 milyar $ bütçeden ve 1400 fakülte üyesi ile 14000 öğrenciden sorumluydu.

Stanford‘daki fakültede Siyaset Bilimi öğretim üyesi olarak 1981 yılından itibaren çalıştı ve bu vakit zarfında iki öğretim ödülü aldı (1984’de “Walter J. Gores Award for Excellence in Teaching” ve 1993’de “School of Humanities and Sciences Dean’s Award for Distinguished Teaching”)

Stanford’dayken Uluslararası Emniyet ve Silahlanma Yoklama Merkezi üyeliği, Milletlerarası Çalışmalar Enstitüsü kıdemli üyeliği ve Hoover Enstitüsü üyeliği yaptı. Yazdığı kitaplar; Philip Zelikow ile “Birleşmiş Almanya ve Dönüştürülmüş Avrupa” (1995), Alexander Dallin ile “Mihail Gorbaçov Dönemi” (1986) ve “Kesin Olmayan Sadakat: Sovyetler Birliği ve Çekoslavak Ordusu” (1984). Hem, Sovyetler Birliği ve Doğu Avrupa’nın dış işleri ve savunma politikaları üzerine çok sayıda makale yazdı ve Birleşmiş Devletler Moskova Büyükelçisi’nin residansından İngiliz Milletler Topluluğuna, 1992 ve 2000’de Cumhuriyetçiler toplantılarına değin fazla yerde konuşmalar yaptı.

Almanya’nın birleşmesinin ve Sovyetler Birliğinin son zamanları olan 1989’dan Mart 1991’e değin Baba George Bush yönetiminde Ulusal Güvenlik Konseyinin Sovyet ve Doğu Avrupa İlişkilerinde Direktör ve Kıdemli Direktör; ve Ulusal Emniyet İlişkilerinde Başkanın özel asistanı olarak atama yaptı. 1986 senesinde Uluslar arası İlişkiler Konseyinin üyesiyken, Genelkurmay Başkanının özel asistanı olarak da çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Can Okanar

Condoleezza Rice, 1996 yılında Dış ilişkiler Konseyi adlı us kuruluşunda ödev aldı. George W. Bush göre Ulusal Güvenlik Danışmanlığı görevine atanıncaya dek Chevron şirketinin icra direktörleri kurulunda yer aldı.

Milli Emniyet Danışmanlığı görevini üstlenmesinden daha sonra Rice, Irak Savaşı’nın en büyük destekçilerinden biri oldu. New York Times gazetesine yazmış olduğu bir yazıda Rice, “Irak’ın yalan söylediğini nasıl biliyoruz?” başlığını kullanmıştı.

Rice’ın adı, ABD’ye terörist saldırılar konusunda ABD kongresinde açıklama vermeyi önce reddetmesi, ama daha sonra baskılar aleyhinde kabul etmesiyle de gündeme geldi. 11 Eylül Komisyonu önünde ifade veren Rice, burada 11 Eylül saldırıları öncesinde gelen uyarıların dikkate alınmadığı yönündeki eleştirileri yanıtlamaya çalıştı.

Ağustos 2004 tarihinde Forbes dergisi Rice’ı, “dünyanın en kuvvetli kadını” bildiri etti. Rice, Bush’un 2004 tercih kampanyasına kişisel olarak yardım vererek, patronunun seçim kampanyası için çalışan birincil milli emniyet danışmanı oldu ve bu davranışıyla da eleştirilere maruz kaldı.

Bugüne değin hiç evlenmeyen ve bir gün Ulusal Futbol Ligi komisyoneri olmayı hedefliyen; Bush’a en yakın isimlerin başında gelen Rice, Başkan ve ailesine neredeyse tüm tatillerinde eşlik etti.

Condoleezza Rice, 14 Kasım 1954’de Birmingham, Alabama‘da doğdu. Ailenin kökleri Jamaika’dan geliyor. Rice’ın anne ve babası üniversite profesörüydü. Annesi Angelena (Ray) Rice ve babası John Wesley Rice’dir. Condoleezza adı, İtalyan müzik terimi olan ve müzik aletini “tatlılıkla çalmak” anlamına gelen “con dolcezza’dan” geliyor. Üç yaşındayken Fransızca, müzik, sanatçı ruhlu patinaj ve bale öğrenmeye başladı. 1967 yılında, ailesiyle Denver, Colorado’ya taşındı. Colorado’da St Mary Akademisi ve Cherry Hills Village lisesine gitti. 1971 yılında 16 yaşındayken mezun oldu. Babasının dekan yardımcısı olduğu Denver Üniversitesine başladı. On altı yaşına geldiğinde, Denver Üniversitesi’ne kaydolan ve konser piyanisti olmayı hedefleyerek piyano dersleri başladı. Aldığı bir derste uluslararası ilişkilere olan merakını ayrım ederek, konser piyanistliği sevdasını bıraktı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Cevat Şakir Kabaağaçlı

19 yaşında Denver Üniversitesi’nin siyasi bilimler bölümünden mezun oldu. Lisansını Siyaset Bilimi üzerine Denver Üniversitesinden 1974 senesinde aldı. 1975 yılında Notre Dame Üniversitesinden master’ını aldı. 1977 yılında Jimmy Carter yönetiminde Eğitim ve Kültür İşleri Bürosunda stajyer olarak çalıştı, 1979 yazında Moskova Devlet Üniversitesinde stajyer olarak çalıştı. 1981 yılında Denver Üniversitesi Milletlerarası İlişkiler Lisans üstü Eğitim Biriminden doktorasını aldı. Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi üyesidir. Morehouse Kolejinden 1991 senesinde, Alabama Üniversitesinden 1994 yılında, Notre Dame Üniversitesinden 1995 yılında ve Mississippi Koleji Hukuk Fakültesinden 2003 senesinde fahri doktora unvanları aldı. Washington D.C.‘de ikamet etmektedir.

1993–1999 yılları arasında Stanford Üniversitesi Dekanı görevinde bulundu. Condoleezza Rice, İngilizce’ye ilave olarak Rusça, Fransızca ve İspanyolca da konuşuyor.

26 Ocak 2005 – 20 Ocak 2009 tarihleri aralarında Başkan George W. Bush döneminde Amerika Birleşik Devletleri’nin Dışişleri bakanı görevini yaptı. Colin Powell’dan görevi devralmıştı, Tayin süresi dolan Condoleezza Rice 20 Ocak 2009’da yerini yeni bakan Hillary Clinton‘a bıraktı.

Mart 2009’da, Stanford Üniversitesi’nde Halk Politikası bir siyaset bilimi profesörü görevine döndü. Eylül 2010’da, Stanford Graduate School İş ve Küresel İş Merkezinde öğretim üyesi oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı