E

Doç.Dr.Erdem Başçı

Erdem Başçı Biyografisi

14 Nisan 2011 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanmıştır.

Erdem Başçı, 9 Ağustos 1966 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Kökeni Antalya’nın Akseki Kazasının Geriş Köyü’ndendir. Babası Ahmet Uğur Başçı, Kimya yüksek mühendisidir ve Alet Kimya Endüstrisi Gazi Fişek Fabrikası Müdür Yardımcılığı görevinden 1983 yılında emekli oldu, 23 yıldır Çıkrıkçılar Yokuşu’nda esnaflık yapıyor. Erdem Başçı’nın iki kız kardeşi vardır. Çocukluktan Ali Babacan ile arkadaşlar.

İlkokulun 1 ve 2. sınıflarını Atatürk İlkokulu’nda okudu. İlkokul 3 cilt itibaren ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde yaptı. 1983 yılında TED Ankara Koleji’nden mezun oldu. 1987 yılında da ODTÜ Elektrik ve Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hemencecik arkasında 1989 yılında Bilkent Üniversitesi‘nde İşletme Yüksek Lisans Programı’nı bitirdi. Sonra da 1990 yılında Bilkent Üniversitesi’nde İktisat dalında ve 1993 yılında ABD‘deki Johns Hopkins Üniversitesi’nde İktisat dalında Yüksek Lisans eğitimi yaptı.

1995 yılının Ağustos ayından, 1996 yılının mart ayına dek askerlik hizmetini yaptı.

1995 yılında Bilkent Üniversitesi‘nden İktisat Doktoru unvanını aldı ve Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümünde 1995 – 2003 yılları aralarında öğretim üyesi olarak çalıştı. 1999 yılında Doçent unvanını aldı. Para İktisadı, Finansal İktisat, Makro İktisat Kuramı ve Matematiksel İktisat konularında derslere girdi.

İngiltere‘deki York Üniversitesi’nde 1999 yılında davetli öğretim üyesi olarak dersler vermiş ve milletlerarası kongrelerde fazla sayıda tebliğ sunmuştur. Akademik çalışmaları, Oxford Economic Papers, Journal of Banking and Finance, Journal of Economic Dynamics and Control ve Journal of Mathematical Economics gibi dergilerde yayınlandı. Springer-Verlag ve Palgrave gibi yayınevleri göre basılan kitaplarda yer alan iki taraflı çalışmaları vardır.

3 Kasım 2002 seçimlerinden sonradan kolejden arkadaşı olan Devlet Bakanı Ali Babacan’a danışmanlık yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ergun Köknar

9 Ekim 2003 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına atandı. Devir süresi 13 Mart 2006’da sona eren Süreyya Serdengeçti’nin yerine Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı olarak atandı ama cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer kadar veto edilerek eski görevinde kaldı. Yerine Durmuş Yılmaz atanmış ve onun tayin süresinin dolduğunda 14 Nisan 2011 tarihi itibariyle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) başkanlığına atanmıştır.

Erdem Başçı, eşi Sıdıka Başçı ile ODTÜ’de öğrenci iken evlenmiştir. 2 çocuğu vardır.

19 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası başkanlığı görevinden emekli olarak ayrılan Erdem Başçı‘nın yerine 11 Nisan 2016 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcısı olarak devir yapmakta olan Murat Çetinkaya atandı.

Reuters Haber Ajansı’nın haberine tarafından Erdem Başçı, Ekonomik Yeniden Yapılanma ve İşbirliği Örgütü (OECD) nezdinde büyükelçi olarak atanacak.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı