L

Dr.Lale Orta

Lale Orta Biyografisi

Dr. Lale Orta, Türkiye liglerinde, Orhan Ayhan‘la birlikte sunduğu maçlarla, birincil hanımefendi futbol spikeri olan, ilk Türk FIFA kokartlı hanımefendi hakem. Dünyada ve Türkiye’de futbol organizasyonları üstüne “Çözümsel Bir Girişim” tezi ile birincil bayan futbol doktoru unvanını aldı.
1 Nisan 1960 tarihinde istanbul Gümüşhane’de dünyaya gelen Orta, 1986 senesinde, Marmara Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezunu olmasının ardından, Gövde Eğitimi Spor Yüksek Okulu‘nda “Spor Yönetimi” üzerine Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.

1993 senesinde yazdığı bitirme tezinin konusu, “Türk Spor Teşkilatı İçinde Futbol Hakemliği Statüsü” olan Orta, 2000 senesinde de Marmara Üniversitesi Sağlık Durumu Bilimleri Enstitüsü Beden Eğitimi ve Spor Belli Başlı Bilim Dalında Spor Yönetimi üzerine doktora eğitimini bitirerek, “Dünyada ve Türkiye’de Futbol Organizasyonları üstüne Analitik Bir Yaklaşım” adlı tezi ile birincil bayan futbol doktoru oldu.

1976 yılında futbola, Türkiye’nin birincil bayan futbol takımı olan Dostlukspor‘da kaleci ve kaptan olarak başlayan Orta, sonra Futbol Federasyonu’nun 1985, 1989, 1994 yıllarında açtığı kurslara katıldı. 1986 yılında başladığı hakemliği, futbolculukla 1989 yılına değin sürdüren Orta, Türkiye profesyonel liglerinde antrenörlük ve teknik direktörlük yapabilmesi için gereken diplomaya sahip ilk hanımefendi futbol antrenörü oldu.

1990 yılından itibaren birçok dergi ve gazetede düzenlenen yarışmalarda yılın başarılı kadınları arasında yer alan ve 1991 yılında Fenerbahçe ile Galatasaray arasında oynanan TSYD Kupası final maçında muavin hakemlik görevini üstlendi.

1994, 1995, 1996 senelerinde, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü tarafından açılan spor okullarında ve İstanbul Bölge Karması’nda Futbol Antrenörü olarak atama alan Orta, Türkiye liglerinde, Orhan Ayhan’la birlikte sunduğu maçlarla, ilk hanımefendi futbol spikeri oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Leyla Lydia Tuğutlu

1995 yılında FIFA hakem listesine 27 ülkeden 54 hanımefendi hakemle birlikte giren ilk Türk hanımefendi hakemi unvanını bölge ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) tarafından beş kıtada, kadınların spora katılımları konusunda öncülük eden ve misal olan kişi ve kurumlara verilen ”Kadın ve Spor 2002 Avrupa Kıtası Büyük Ödülü”nü kazanan Orta, 2003 yılında UEFA kadar Avrupa kıtasından 17 hakem arasına girerek, “first class” listesine alınmasının ardından, 21 Mayıs 2005 tarihinde Almanya’da oynanan, Potsdam (Almanya) – Djurgarden/Alvsjö (İsveç) takımları arasındaki Bayanlar UEFA Kupası final maçını yönetti.

5 Kasım 2005 tarihinde, İspanya ve Belçika takımları arasında oynanan Bayanlar Dünya Kupası Grup Eleme maçında sahaya son kez hakem olarak meydana çıkan Orta, Yaşının ilerlemiş olması nedeniyle hakemliği bıraktığını açıklamasının arkasında, “Hakemlik hayatım baştan başa 60’ı uluslararası, takriben bin 500 maç yönettim. Verilen her görevde, ülkemin adını gururla andırdım. Çok güzel anılarım oldu. 20 yıldan bu yanlamasına Türkiye’nin ve Avrupa’nın çoğu sahasında verdiğim mücadelede, her metrekaresini alınteriyle suladığım, yargı, sevgi ve dostluk tohumları ektiğim sahalardan, hiç sonsuz gökkuşağının oluşacağı günlerin inancı ve umuduyla veda ediyorum. Birazcık olsun, futbola ve spora hizmet edebildiysem, bu gök kubbede bir güzel seda bırakabildiysem, ne mutlu bana” şeklinde konuşan Lale Orta, sözlerine, hakemliği bırakmasına rağmen spordan ve özellikle futboldan kopamayacağını, misyonunu bozmadan Türk sporuna hizmet etmeyi sürdüreceğinin teminatını vererek devam etti.

Orta, halen Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Eğitim Fakültesi Ceset Eğitimi ve Spor Bölümü Başkanlığı görevini sürdürmektedir.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı