E

Engin Günaydın

Engin Günaydın Biyografisi

1972 doğumlu ünlü tiyatro oyuncusu. “Bir Demet Tiyatro“da zabıta İrfan karakteri ile kendisini izleyicilere sevdirmiş ancak kuşkusuz büyük çıkışını “Avrupa Yakası“nda Burhan Altıntop rolüyle yakalamıştır.
Engin Günaydın, 29 Ocak 1972’de Tokat‘da doğdu.

Lisede, her yıl yapılan okullar arası tiyatro yarışmasında aldığı ödül sonrası, jüri üyelerinin Günaydın’ı konservatuara gitmesi yönündeki ısrarlarıyla oyunculuk hayatının ilk tohumları atılmış oldu.

Hacettepe Üniversitesi Konservatuar bölümüne girdi. 1992 senesinde, okulun 2. yılında Mimar Sinan Üniversitesi konservatuar bölümüne geçiş yapmasıyla istanbul’a geldi.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifİstanbul’fazla korkutucuydu. Uzun vakit evden çıkamadım. Korkuyla ilgili değil lakin çıkmak istemiyordum. Sonra geze geze, sevgilin ola ola alışıyorsun ve öğreniyorsun İstanbul’u. Benim en büyük mücadelem burada, evimi çağırmak oldu. Burası bana ait diyemedim hiç. 14 senedir burada yaşıyorum, 12. evim.

1997 yılında, “Otogargara“nın setinde komiklik yaparken, kısmet eseri aldığı teklifle “Bir Demet Tiyatro” dizisinde rol alma şansı yakaladı. Uzunca bir vakit, seyircilerin izlemekten müsamaha aldığı, bir çok eleştirmen kadar da beğenilen zabıta İrfan karakterini canlandırdı. 2001’de Zeki Demirkubuz‘un yönettiği “Yazgı” filminde Necati rolündeydi.

2003 yılında “Hadi Direk Bakalım” ve “Alacakaranlık” dizilerinde oynadı. 2004 yılında Okan Bayülgen‘in gösteri programı olan Zaga ekibine girdi. Benzer sene “Size Baba Diyebilir miyim?” adlı dizide rol almasının yanı sıra, “Yazı Tura” filminde Sencer karakterini canlandırıyordu.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gifTolga Çevik, Erkan Can, Settar Tanrıöğen çocuk sahibi ve üçüde bunun çok güzel bir duygu olduğunu söylüyor. Ben çocuk istemiyorum. Tamamıyla o dünyaya girmek çağırmak, çalışmamak seslenmek. Tiyatronun çöküşü beni çok üzüyor ve ben ölmeden tiyatroyu düzeltmek istiyorum. ‘Hücreler’ benim en aydınlık projem olacafim. Sinemayla ilgili incelemeler yapmam lüzumlu. 45-50 yaşına dek çalışmam gerek. Anneme de bahsettim bundan. O da ’15 yaşına geri döndün. Yaş olarak büyümüyorsun, küçülüyorsun’ diyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erkan Özerman

2005 senesinde, Gülse Birsel‘in kendisini farketmesiyle, ana çıkışını yapacağı “Avrupa Yakası” dizisi ekibine katıldı. Peker Açıkalın ve Günaydın’ın diziye katılmasından sonradan katlanarak artan reytingler, bir fazla sinema eleştirmeninin şu soruyu sormasına sebep oluyordu: “Avrupa Yakası” mı bu ikiliyi meşhur etmişti, yahut onlar mı diziyi?

Şu sıralar “O hikayedeki mülk benim” adlı stand up şovu sahneleniyor. İstanbul Plus dergisinin Temmuz 2006 sayısına verdiği röpörtajda; Boğazda dolaşmayı, ormanda yürüyüş yapmayı, kişilikli binalara bakmayı, denizi yakından yada uzaktan seyretmeyi, Cihangir’de Symrna ve Porte’de yemek yemeyi sevdiğini söylüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı