E

Enis Berberoğlu

Enis Berberoğlu Biyografisi

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Genel Başkan Yardımcısıdır.

Enis Berberoğlu, 9 Kasım 1956 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Bütün adı Kadri Enis Berberoğlu’dur. 1975 yılında İstanbul Avusturya Lisesinden mezun oldu. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nü bitirdikten sonra Ekonometri alanında yüksek lisans eğitimi aldı. 1980 yılında mezun oldu.

1981 yılında Dünya gazetesinde gazeteik kariyerinin 10 yılını Ankara‘da geçirdi. Gazetecilik yaşamında istanbul, Ankara, bonn’da ekonomi muhabiri, siyasî ve diplomatik muhabir, idareci ve köşe yazarı olarak çalıştı. Körfez Savaşı‘nda Bağdat‘ta savaş muhabirliği yaptı. Sedat Ergin, Ufuk Güldemir, Faruk Bildirici, Bilal Çetin, Ahmet Tan, Betül Uncular, Canan Gedik, Turan Yılmaz, Hakan Aygün, Ümit Sezgin, Semih İdiz, Tuncay Özkan gibi isimlerle birlikte muhabirlik yaptı.

Hürriyet in 20 yıllık Genel Yayınlama Yönetmeni Ertuğrul Özkök ile 20 sene kesintisiz çalışan Berberoğlu bu yıllar içinde gazetede yazarlık ekonomi müdürlüğü haber koordinatörlüğü yaptı.

CNN Türk ekonomi müdürü, Özgürlük ve Radikal gazetelerinde yazan olarak çalıştı. 29 Aralık 2009 tarihinde Bağımsızlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’ne getirildi. Bu görevi 5 yıl sürdürdükten sonradan siyasi baskılar yüzünden 10 Ağustos 2014 tarihinde Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği’nden istifa etti. Ekim 2014’te Sözcü gazetesi yazar kadrosuna katıldı.

Metina’ya ve Körfez Savaşı’na gitti. Gazeteciliğin birincil yıllarından itibaren Güneydoğu da gelişen olayları takip etti. Çok sayıda sınır ötesi harekat izledi. O günün Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile Metina dağlarında havan atışı altında tanıştı.

1991 Ocak ayında başlayan ABDIrak savaşını Bağdat‘tan izledi.

5-6 Eylül 2014 tarihlerinde yapılan Cumhuriyet Insanlar Partisi‘nin Olağanüstü Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. 14 Eylül 2014 tarihinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından İletişim ve Medya ile İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevine getirildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elifcan Ongurlar

Almanca ve İngilizce bilen Enis Berberoğlu, gazeteci Oya Berberoğlu ile Ankara’da evlendi. Bir kız çocuk babasıdır. Abes zamanlarında matematik, tarih ve triller tarzı kitaplar okumayı seviyor.

Enis Berberoğlu 7 Haziran 2015 seçimleri için CHP’den milletvekili adayı oldu. Yapılan seçimlerde milletvekili oldu.

14 Haziran 2017 tarihinde “MİT TIR’ları görüntülerinin yayınlanması” davasında CHP İstanbul Milletvekili Kadri Enis Berberoğlu “Devletin dar kalması gereken bilgilerini, siyasal ve askeri casusluk maksadıyla izah etmek” suçunu işlediği gerekçesiyle mahkeme önce “Müebbet hapis” cezasına çarptırdı, sonra cezayı 25 yıla indirdi ve hakkında tutuklama kararı verildi. Tutuklanan Berberoğlu Maltepe Cezaevi’ne konuldu.

Enis Berberoğlu hakkındaki hüküm, İstanbul Alan Adliye Mahkemesi 2. Canice Dairesi kadar 9 Ekim 2017 tarihinde bozuldu. Berberoğlu, tutsak olarak her tarafta yargılanacak.

Maltepe Suç Oluşturan İnfaz Kurumu’nda tutuklu yer alan CHP milletvekili Enis Berberoğlu, 11 Ekim 2017 tarihinde kasık fıtığı ameliyatı oldu.

Kitapları :
1997 – Susurluk: 20 Takvim Domino Oyunu
1998 – Kod Adı: Yüksekova. Susurluk, Ankara, Bodrum, Yüksekova Fay Hattı
1999 – Öbür Türkler

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı