E

Enrico Fermi

Enrico Fermi Biyografisi

İtalyan fizikçi. 1938 Nobel Fizik Ödülü sahibi.

ABD’de Atom enerjisi projesinde görev alır ve bu alandaki çalışması çekirdek ayrılma¬sine yol açtığı için, atom bombasının babası olarak bilinir.

Enrico Fermi, 29 Eylül 1901 tarihinde Roma İtalya’da doğmuştur. Babası Roma polis şefi Alberto Fermidir. 1918’de Pisa Üniversitesini kazandı ve 4 sene daha sonra mezun oldu. 1923’de İtalyan hükümetinden burs kazandı ve Göttingen üniversitesine Almanya’ya gitti. 1924’de Rockefeller bursuyla Leiden Üniversitesi’ne gitti, benzer sene Floransa Üniversitesi‘nde matematiksel fizik dersleri belirlemek için İtalya‘ya gitti.

1926’da Enrico Fermi günümüzde Fermi istatistiği olarak bilinen Pauli parçaçıklarının istatistiğini keşfetti. 1927’de Fermi, Roma Üniversitesi‘nde teorik fizik profesörü oldu. Bu görevini, Nobel ödülünü aldıktan anında daha sonra, 1938’de Benito Mussolini‘nin faşist dikka’ya göç edinceye dek sürdürdü.

Nötron bombardımanı ile radyo etkin transuranyum elementlerinin elde edilmesi ile ilgili çalışmalarından dolayı, 1938 yılında nobel fizik ödülünü kazanmıştır.

Fakat belli başlı ilerlemesini çalışmalarını elektron ve atom çekirdeği üstüne yaptığı vakit gerçekleştirdi. 1934’de Beta bozumu Teorisini geliştirerek Pauli’nin radyasyon Teorisi ile birleştirdi. Curie ve joliot’ un yapay radyasyonu keşfinden sonra notron bombardımanına tutulan az çok her elementin nükleer dönüşüme bağlı olduğunu keşfetti. Bu araştırma, yavaş notronların ve Nükleer Fission’un keşfine, hem o zamana kadar devirli tabloda aşina elementlerden öbür elementlerin bulunmasına yol açtı.

Bu çalışmalarına Amerika’da da devam etti. Amerika’ya varışından anında sonra önce Colombia Üniversitesine kabul edilmiş sonradan da Chicago Üniversitesine profesör olarak atanmıştır. Hahn ve Strassmann’nin 1939’un başlarında fission’u keşfinden sonradan ikincil notronların yayma ve zincirleme tepkime olasılığını hesapladı. birçok deneyden sonra denetim altındaki ilk zincirleme reaksiyonu gerçekleştirdi. Bundan sonradan atom bombası yapımındaki sorunların aşılmasında önemli rol oynadı, Manhattan Projesi liderlerinden biriydi. Nötronları soğurmak ve böylece reaksiyonun hızını denetlemek amacıyla, atom piline kadmiyum çubuklar yerleştirildi. Kadmiyum çubuklar yavaşça çekildi ve kendi kendine devam eden zincir tepkime gözlendi. Fermi’nin bu başarısı, dünyada birincil nükleer reaktörün imali ve atom çağının başlangıcı olmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ergün Aybars

Fermi’nin teorik ve deneysel fiziği konu bölge çoğu yayımı vardır. Bunlardan bazıları, elektronik gazların istatistiğinin hesabı ve Paul’i parçacıklarından oluşan gazları konu bölge “Sulla quantizzazione del gas perfetto monoatomico”, Rend. Acini (Thomas-Fermi atom modeli) ve atomik özelliklerin hesaplanmasında yeni bir yaklaşımı (semiquantitative method) inceleyen Quantentheorie und Chemie, Leipzig, 1928, Über die magnetischen Momente der Atomkerne, Z. Phys., 1930, Tentativo di una teoria dei raggi ß, Ricerca Scientifica, 1933 sayılabilir.

1944’de Enrico Fermi Amerikan vatandaşı oldu. II. Dünya Savaşından daha sonra 1954′ de ölümüne dek sürecek olan nükleer çalışmaları için Chicago Universite ‘sinden profesörlük teklifini kabul etti. Yaşamının son yıllarında Fermi kozmik ışınların kaynağını araştırmakla geçirdi. Sonunda kozmik ışınların koskocoman enerji kaynakları olduğunu bildiren bir kuram ilerletti.

Ona Nobel ödülü 1938 yılında yavaş notronların yarattığı radyasyon ve nükleer enerji alanındaki çalışmalarından dolayı verildi.

Profesör Enrico Fermi, Laura Capon ile 1928’de evlendi. Giulio adında bir oğlu Nella adında bir kızı vardır.

Enrico Fermi 29 kasım 1954‘de Chicago’da kanserden öldü.

Ölümünden sonraki sene keşfedilen 100 atom sayılı elemente onun anısına fermiyum adı verildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı