E

Enver Aysever

Enver Aysever Biyografisi

Yazan, Tiyatro yazarı, Tiyatrocu, televizyon program yapımcısı, sosyolog, politikacı

Enver Aysever, 1971 yılında istanbul’da doğmuştur. Çocukluğu İstanbul’da, Göztepe ve Erenköy semtlerinde geçti. Yedi yaş ufak bir kız kardeşi vardır. Göztepe Pansiyonlu İlkokulu’nda okudu. Lise yıllarında amatör olarak tiyatro ile ilgilenmeye başladı. 1992 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Sosyoloji bölümünde okumaya baladı. Oradan mezun oldu. 10 yıl profesyonel tumba çaldı.

1992 yılında önce “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı” adu yazdı, sahneye koydu ve oyuncu olarak yer aldı. Oyunun provaları Galatasaray Lisesi’nin jesti bir uçtan bir uca okulun Tevfik Fikret tiyatro salonunda yaptı.

1992 yılında Tiyatro Çisenti’yi kurdu ve uzun yıllar yazar, yönetmen, oyuncu ve genel sanat yönetmenliğini yaptı. “Durdurulmuş Zamanın Fotoğrafı”, “Renkler ve Günce”, “Yağmurla Gelen Yüzler”, “Açık Izdivaç”, “Tanıdık Olmayan’da Camus”, “Kullanım”, “Bir İstanbul Masalı”, “Frankie ve Johnny”, “Derhal Yaşa Daha Sonra Öde!”, “Ne Kadınlar Sevdim” adlı oyunları sahneledi. Bu oyunların bazılarında yazan olarak da devir yaptı. Attila İlhan‘ın şiirlerinden yararlanarak “Ne Kadınlar Sevdim” adlı oyunu yazdı ve sahneye koydu.

Benzer dönemde “Bebişler Karnavalı”, “Renkler Cumhuriyeti”, “Güneşi Güldüren Soytarı”, “Beyaz Dişler Ülkesi”, “Yaşamak Olsun” adlı çocuk oyunlarını da yazdı, yönetti. Bu oyunları Çocuk Oyunları 1/Renkler Cumhuriyeti adı aşağı kitaplaştırdı.

Yazın yaşamına “Geç Kalmış Romantik” (2003) adlı öykü kitabıyla adım attı. Gerisinde “Bir An Bin Parça” (Roman,2007), “Yaralısın Türkiye”(Deneme,2008), “Ayrıntıdaki Şeytan” (Test,2009), “Ataköy/Bir Semti Kendince Yazmak” (2009), Orhan Gökdemir’le birlikte yazdığı “Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı” (2011) , “Yazgıcılar” (Roman,2012), “Nisan’a Mektuplar” (Deneme, 2012) ve en son olarak “Nasıl Yazar Olunur/Yazarların Bakımlı Sokaklarına Gezi”, “Edebiyat Ölmelidir” (Deneme, 2013) adlı kitapları basıldı. 2014 yılında da “Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı” kitabı basıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Esra Bilgiç

Bir An Bin Parça adlı romanıyla 2007 Yunus Nadi Abalıoğlu Roman Ödülü’nü kazandı.

Enver Aysever, Yazgıcılar, Varlık, Davet gibi edebiyat dergilerinde yazıları yayınlandı. Parasal Forum Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Ardındaki Cumhuriyet Gazetesi Pazar Eki’nde köşe yazıları yazdı. Daha Sonra da Akşam Gazetesi için Pazar söyleşileri yapmaya başladı. BirGün Gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Bu süreçte 2006 yılından bu yanlamasına Remzi Kitap Gazetesi yayınlama yönetmenliğini sürdürmektedir.

Enver Aysever yazıp yönettiği ve Sibel Alaş’ın solist olarak yer aldığı “Aykırı Kumpanya” adlı gösteriyi sundu.

Enver Aysever, Doğuş, Yeditepe, Ar-El gibi üniversitelerde dersler verdi. Doğuş Üniversitesi’nde yazarlık atölyesi çalışmalarında bulunmuştur ve hâlen Kültür Sanat Yönetmeni görevini yürütmektedir.

TV8’de “Lacivert”, NTV Radyo’da “Kurşun kalem” adlı programları hazırladı, sundu. Bir zaman Cem TV yayınlama danışmanlığı görevini sürdürdü. 2007 yılından itibaren Skytürk televizyonunda “Aykırı Sorular”, “Teferruatlar”, “Siyasal Analiz”, “Sokağın Sesi”, “Üç Soru İki Açıklama”, “Zamana Karşısında” adlı programları hazırladı, sundu ve yorumcu olarak ödev aldı. Kanaltürk televizyonunda “Gündem Demokrasi”, “Ters Cephe”, “Pazar Politika” programlarında yorumculuk yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu‘nun CHP Genel Başkanı seçilmesinden daha sonra yaptığı ağırlama ile aktif siyasete atıldı. Bir yıl CHP PM üyeliği de yaptı. CHP Parti Meclisi’ne seçildikten daha sonra bu iki görevin bağdaşmayacağını belirterek 13 Nisan 2010 tarihinde Birgün gazetesinden ayrıldı.
Mehmet Haberal ve Sinan Aygün gibi sağ görüşlü isimlerin adaylığına tepki göstererek CHP‘deki tüm görevlerinden 11 Nisan 2011 tarihinde istifa etti.

2011-2012 sezonunda CNN Türk televizyonunda “Dört Bir Taraf” programında Altan Öymen, Nazlı Ilıcak ve Nagehan Alçı ile birlikte yorumcu olarak yer aldı.

CNN Türk televizyonunda “Tutarsız Sorular” adlı programı hazırlayıp sunmakta iken 23 Eylül 2014 tarihinde yayından kaldırıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ertuğrul Kurdoğlu

Enver Aysever, 2006 yılında Handan hanım ile evlendi. Nisan (d.2007) adında bir kızı vardır.

Enver Aysever, Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı ve Kişisel Direniş Kitabı adlı kitapları Doğan Kitap tırı Kumpanya” adlı gösteriye ve BirGün gazetesinde yazmaya devam etmektedir.

Kitapları :
2002 – Çocuk Oyunları – 1
2003 – Geç Kalmış Romantik
2007 – Bir An Bin Parça
2008 – Yaralısın Türkiye
2009 – Renkler Cumhuriyeti
2009 – Ayrıntıdaki Şeytan
2009 – Ataköy-Bir Semti Kendince Yazmak
2011 – Cumhuriyet’in İlk Son Yüz Yılı
2012 – Yazgıcılar
2012 – Nisan’a Mektuplar
2013 – Nasıl Yazan Olunur/Yazarların Bakımlı Sokaklarına Seyahat
2013 – Edebiyat Ölmelidir
2014 – Bu Roman O Kız Okusun Diye Yazıldı
2015 – Bireysel Direniş Kitabı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı