E

Enver Yücel

Enver Yücel Biyografisi

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır.

Enver Yücel, 1957 yılında Giresun, Piraziz ilçesinde Şeyhli köyünde 6 çocuklu çiftçi bir ailenin oğlu olarak doğmuştur. Enver Yücel’in, birincil gençlik yılları, fındık bahçelerinde geçti. Yazın ailesiyle fındık toplayan Yücel, kışın da okuluna devam etti. İlk ve ortaokulu başarıyla tamamladıktan sonra liseye devam edebilmek için İstanbul‘a geldi. Lise eğitimini yatılı olarak İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi‘nde tamamladı. Ardından bugünkü ismi Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi olan İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü’nde Matematik bölümünü bitirdi.

Enver Yücel, günümüzde Türkiye ve yurtdışında eğitim veren Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın Yönetim Kurulu Başkanıdır. Bu eğitim kurumları, okul öncesi eğitimden doktoraya değin uzanan geniş bir yelpazede faaliyet gösteriyor. Uğur Okulları, Uğur Yayınları, Uğur Kariyer Merkezi, Bahçeşehir Kolejleri, Bahçeşehir Kolejleri Fen ve Teknoloji Lisesi, Uğur Hazırlık Liseleri ile Bahçeşehir Üniversitesi ve “BAU Global” çatısı aşağıda dünyanın fazla bambaşka noktalarında eğitim alma şansı sağlıyor. Üstelik bunu da Berlin, Toronto, Washington DC, Batum, Kıbrıs, Hanoi, Kiev, Pueblo, Brockwille gibi BAU Global üyesi kurumların bulunduğu kentlerde yapıyor.

Tüm hayatını eğitime adayan Enver Yücel, 1974 yılından bu yana ilk önce Türkiye almak üzere dünyanın öyle fazla ülkesinden öğrenciye eğitim hizmeti sunmaktadır. Eğitimi dünyanın çözülmesi gereken en manâlı problemi olarak gören Enver Yücel, bu amaçla eğitim alanını bir sosyal mesuliyet alanı olarak tanımlıyor. Fas’tan, Cibuti’ye, Somali’den, Ortadoğu’ya dünyanın öbür coğrafyalarından öğrencilere kurumlarında burs olanağı sağlayarak eğitim desteği sunan Yücel, bu sürecin dünyada barışı getireceğine inanıyor.

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları’nın temeli 1974 yılında İstanbul Laleli’de üç sınıflı bir dershanede atıldı. Bugün bütün Türkiye’ye yayılmış 100’den fazla okulu yer alan Uğur Eğitim Kurumları ile edindiği tecrübeyi özel eğitim kurumlarının yaygınlaşmasında kullanan Yücel, 1994 yılında Bahçeşehir Koleji’ni faaliyete geçirdi. 1998 yılında Bahçeşehir Üniversitesi‘ni kurdu. Enver Yücel, 2006 yılında Türkiye’de ilk ve tek olan Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’ni kurdu. Lise giriş sınavında ilk 100 arasında bulunan öğrencileri, geleceğin bilim adamlarını yetiştirmek üzere Bahçeşehir Uğur Eğitim Vakfı olarak tüm öğrencilerini yüzde yüz bursla okutmaktadır. Bahçeşehir Kolejlerinin amacı, önümüzdeki üç sene içinde okul sayısını 300’e hariç tutmak, 2023 yılında üç kıtada 350 okula ulaşmak ve dünyanın en büyük, en başarılı ve en prestijli eğitim kurumlarından biri olmaktır. Enver Yücel, 2013 yılında kariyer odaklı eğitim sunan Uğur Okulları ile Türkiye’nin en manâlı projelerinden birisine imza attı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erol Akyavaş

Enver Yücel, bir dünya markası olma vizyonunu gerçekleştirme yolundaki birincil adımını 2004 yılında açılışını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı ve Amerika’da gençleri SAT (Scholastic Aptitude Test) sınavlarına hazırlayacak olan Uğur Education’ı açarak attı. Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ile ABD arasında yapılan eğitim işbirliği bununla birlikte ‘öğretmen ihracatı’nın da yolunu açtı.

Enver Yücel, Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti’ndeki görevleri yanına, bir dönem Bütün Özel Öğretim Kurumları Derneği’nin (TÖDER) başkanlığını da yürüttü. Bunların yanına halen Haydarpaşa Eğitim Vakfı’nın kurucusu olarak da hizmet vermektedir. Küresel arenada, Dünya Eğitim Girişimcileri Derneği’nin ve Avrupa Sınav Hazırlama Merkezi Birliği’nin başkanlığını yapmasının yanında, Enver Yücel New York University’s Steinhardt School’un dekanlık konseyinin mütevelli heyeti üyesidir.

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, yenilikçi ve kişiye karşın eğitim ve öğretim programlarının tasarımı ve uygulanmasında gösterdiği galibiyet ve milletlerarası eğitime katkıları dolayısı ile Uluslararası Amerikan Eğitimciler Derneği (PDK) göre 2012 yılında ‘Eğitimde Kusursuzluk’ ödülüne değer görüldü. Yücel’e ödülünü Phi Delta Kappa (PDK) New York Üniversitesi (NYU) Bölümü Başkanı Dr. Lind K. Patterson ile Başkan Yardımcısı Yine J. Mann sundu.

Enver Yücel, 2014 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban fakat Moon’un himayesinde gerçekleşen UNCA Ödülleri’nde “Küresel Eğitime Katkı Maddesi Ödülü” ödülü aldı. Dünyada bu dalda ödül bölge ilk Türk olan Enver Yücel, ödülünü Ban ki Moon’un elinden aldı.

2015 yılında İtalya’da bulunan Foedus Vakfı, Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel’e eğitime olan katkılarından dolayı “Foedus Özel Ödülü” verdi.

2016 yılında Davos’ta Dünya Idareli Forumu’nun 46. Yıllık toplantıları zarfında gerçekleştirilen oturumda Yücel, sığınmacı sorununu dile getirerek, bu konuda neler yapılması gerektiğini anlattı. Sorunun çözümünün eğitimde olduğunun altını çizdi.

Enver Yücel, Sema Hanım’la evlidir ve Begüm Yücel (d.1983) adında kızı ve Hüseyin Yücel (d.1982) adında oğlu vardır.

Ödülleri :
2018 – Bahçeşehir Üniversitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi göre verilen Türkiye’nin 500 Büyük İhracatçısı Ödülleri’nde “Eğitim İhracatı” dalında birincilik ödülü.
2017 – Bahçeşehir Üniversitesi, Türkiye İhracatçılar Meclisi göre bahşedilen Türkiye’nin 500 Büyük İhracatçısı Ödülleri’nde “Eğitim İhracatı” dalında birincilik ödülü.
2017 – ABD’de Global Eğitim ve Araştırmalar Merkezi (GLOCER) göre ‘Global Eğitimde Önderlik’ ödülü.
2015 – İtalya’da yer alan Foedus Vakfı, eğitime olan katkılarından dolayı “Foedus Özel Ödülü”
2014 – Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban ki Moon’un himayesinde gerçekleşen UNCA Ödülleri’nde “Küresel Eğitime Katkı Maddesi Ödülü.
2012 – Birleşmiş Milletler “UNCA” “KÜRESEL EĞİTİME KATKI” Ödülü.
2008 – Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi “Üstün Hizmet Ödülü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emir Berke Zincidi

Üniversiteye hazırlandığı dershaneyi satın alarak eğitim dünyasına giren Enver Yücel, hayatını özet olarak şöyle anlatmıştır:
Okumaya geldiği İstanbul‘da üniversiteye hazırlandığı dershaneyi satın alarak atıldığı eğitimcilik hayatını, Bahçeşehir Üniversitesi’ni kurarak zirveye içeren Enver Yücel’in başarıya uzanan yaşam yolculuğu Karadeniz’in küçük bir köyünde başladı. Giresun’un Piraziz ilçesine bağlı Şeyhli Köyü’nde 6 çocuklu çiftçi bir babanın çocuğu olarak dünyaya gelen Yücel’in, ilk gençlik yılları, fındık bahçelerinde geçti. Yazın ailesiyle fındık toplayan Yücel, kışın da okuluna devam etti. İlk ve ortaokulu başarıyla tamamladıktan daha sonra liseye devam edebilmek için İstanbul‘a geldi. Bu seyahat, Enver Yücel’in bütün hayatını değiştirdi. Karadeniz’den geldiği İstanbul’da Haydarpaşa Lisesi’nde yatılı okumaya başlayan Yücel, o yılları,

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“İstanbul benim dünyamı değiştirdi. Hayatı bu kentte öğrendiğimi söyleyebilirim. Bir Karadeniz çocuğu olmama rağmen birincil kez İstanbul’da denize girdim. İstanbul’un büyüsüne kapılıp kendimi akıntıya bıraktım” diye anlatıyor. Lise son sınıftayken sanat tarihi ve kompozisyon derslerinden bütünlemeye kalan Yücel, bu süreyi de yeniden üniversiteye hazırlıkla değerlendirmeye karar vermiş: “Bir yıl beklemem gerekiyordu. Bu seneyi üniversiteye hazırlanarak dinmek için dershaneye gitmeye karar verdim ve Uğur Dershanesi’ni seçim ettim. O zamanlar Uğur Dershanesi, Laleli’de 3 odalı, 30-40 öğrencili bir yerdi. Bu bir senenin sonunda üniversiteyi kazandım. Marmara Üniversitesi Eğitim Fakültesi Matematik Öğretmenliği Bölümü’ne girdim. Üniversitede okuyordum lakin daha bu yıllarda bir yanlamasına da meslek hayatına atılmam gerektiğini düşünüyordum” diyor.

Üniversiteye hazırlandığı Uğur Dershanesi’nin satılacağını duyduğunda, satın alma fikrinin doğduğunu söyleyen Yücel, sözlerini şöyle sürdürüyor:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Dershaneyi bir yakınımla satın almaya karar verdim. Ama bilinçli bir tercih değildi. O dönemde bu kadar büyüyeceğimi hiç düşünmedim. Birikmiş param yoktu, dershane sahibi ile anlaşarak 50 liraya 10 taksit taksit dershaneyi satın aldık. Çalışmalara başladım fakat ayrıca okuyor ayrıca de çalışıyordum. Yeri geldi dershanenin keza sekreteri, temizlikçisi ayrıca de tanıtım uzmanı oldum. Tüm bu çabalar beni hiç yormuyordu. Laleli’de 3 oda 40 öğrenciyle devraldığımız dershaneyi büyütmenin yollarını aramaya başladık. Öğrenci buluyor, ondan kazandığımızı kuruma yatırıyor, böylece büyümeye çalışıyorduk. Broşür ve afiş asmak için o yıllarda elimin değmediği elektrik direği kalmamıştır. Yalnızca İstanbul’la da yetinmiyor, taşraya giden kamyonlara poster yükletiyor, eş dost yardımıyla oralara astırıyordum.” Ortağı ile yollarını ayırdıktan sonradan önce dershanenin binasını büyüttüğünü söyleyen Yücel, “Bıkkınlık yaşamamak için o dönemin büyük dershanelerinden Murat Dershanesi’nin öğretmenlerini hisse karşılığı transfer ettim. Çünkü dershanecilikte en önemli faktör olduğunu biliyordum. Aktarma ettiğim kadro ile birazcık daha büyüdük. Şubeler açmaya başladık. Böylece Uğur Dershanesi bundan böyle kendisini kabul ettirmiş bir dershane olma yolunda ilerledi” diye konuştu. Bu sırada dershanede matematik öğretmenliği yapan Sema Hanım’la tanışan Yücel, birlikteliklerini evlilikle noktaladıklarını anlatıyor. Eşinin de desteğiyle dershaneyi çabucak büyüten Yücel, insandan kazandığını yeniden insana yatırmaya karar verdiğini söylüyor. Eğitim sektöründen kazandığını dershaneciliğin daha alçak yapısını yaratıcı eğitim kurumlarına yatırmaya başladığını dile getiren Yücel, Uğur Koleji’ni de Kemal Koçak ile kurmuş. Yücel, Koçak ile artık devam etmeyen ortaklıklarını ise şu sözlerle anlatıyor: “Kurumlar büyümeye başlayınca arkadaşça yollarımızı ayırmaya karar verdik. Kemal Bey Koleji edinmek istedi. Böylece dershane bana kaldı.”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emre Saltık

1981 yılında dershanelerin kapatılmak istenmesiyle kuvvet günler geçirdiğini dile getiren Yücel, “600 bin lira borcum vardı. Kuvvet yıllardı benim için. Sonradan Turgut Özal‘ın yanına gittik. Bu karardan vazgeçtiler. Özal ufkumuzu açtı. Ulusal ve milletlerarası alanda gelişmemizde ön üçgenin taban olmayan kenarı oldu” diye konuşuyor. Üniversiteye öğrenci hazırlayan bir holding olma yolunda tez ilerlerken 1982’te oğlu Hüseyin’in, 1983’te ise kızı Begüm’ün dünyaya geldiğini dile getiren Yücel, “O güne kadar beni en fazla öğrenci kaydetmek mutlu ediyordu. Çocuklarla birlikte beni mutlu eden daha bambaşka etkenlerin olduğunu da keşfettim. Oğlum Hüseyin şu lahza Sorbonne Üniversitesi’nde ekonomi, kızım Begüm ise Büyük Kasaba State Üniversitesi’nde halkla ilişkiler okuyor” diyor. Türkiye’de dershane sayısını şipşak geliştirdiklerini ifade eden Enver Yücel “Dershaneler bir anlamda fırsat eşitliği de yaratan kurumlar. İyi bir okulda okuma şansı olmayan öğrencilere iyi eğitim fırsatı sunuyoruz. Okumak isteyen gençlere yüksek oranlarda burs veriyoruz. Bu sayede yalnızca parası olanlar yok, okumak isteyen herkese kapılar açık olsun istiyoruz. Bu bizim sosyal politikamız” biçiminde konuşuyor.

2011 yılında Bahçeşehir Okulları’nın büyümesini karşılamak için yüzde 48’ini ABD’li özel yatırım fonu Carlyle Grup’a satan Enver Yücel, ABD’li fonun eğitim sektöründen çıkmaya karar vermesi üstüne yapılan görüşmeler sonucu sattığı yüzde 48 hissesini 2015 yılında tekrar geri aldı.

Bahçeşehir Üniversitesi Global Başkanı Enver Yücel, 2 Ekim 2019 tarihinde Birleşik Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres‘in de katıldığı BM Medeniyetler İttifakı toplantısında bir konuşma yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı