E

Enzo Ferrari

Enzo Ferrari Biyografisi

Kendi soyadını verdiği Ferrari marka otomobillerle belli meşhur yarış pilotu ve meslek adamı.
Enzo Ferrari, 18 Şubat 1898’de İtalya’nın Modena kasabasında doğdu. Babası orta çapta bir işletme sahibiydi. Ferrari’nin küçüklüğünde ilerisi için üç hayali vardı. Birincisi opera sanatçısı elde etmek, ikincisi spor muhabiri elde etmek ve sonuncusu ise yarış pilotu olmaktı. Birincisi için pek yeteneği yoktu, ikincisi için mücadele göstermedi ama üçüncü tutkusu dünya üzerinde unutulmayacak bir isim yarattı. 1916 yılında İtalya Birinci Dünya Savaşında olduğu için babası ve abisi askere alınmıştı ve grip salgınında ölenler arasındalardı. Bu gelişmeler üstüne okulu terk eden Ferrari de orduya alındı. Bir iki ayını cephe ardındaki katırları nallayarak geçiren Ferrari, 1918 yılında baştan baş gösteren grip salgınında hastalandı. Savaştan daha fazla ölüme sebep veren bu salgını atlatan Ferrari, ordudan ayrıldı.

Evine geri döndüğünde diğer askerler gibi yeni bir hayata başlayacak olan Ferrari, dul annesine görmek ve hayalini gerçekleştirmek için Fiat’a başvurdu. Savaş am bir felaket olan İtalya’da tırmanan işsizlik nedeniyle Fiat’dan inkar cevabı aldı. Daha onra Vespa için test sürüşleri yapmaya başlayan Ferrari, burdan katıldığı yarışlarda çektiği dikkat bir uçtan bir uca 1920 yılında Alfa Romeo için çalışmaya başladı. Mussolini’nin başa geçtiği İtalya’da faşizm çabuk bir yükselişe geçti. İtalya namına edindiği başarılarla Mussolini’nin gözüne giren Ferrari, Cavaliere dell’ordine della Corona d’Italia ünvanı aldı.

1920’lerin ortasında geçirdiği bunalımlı bir dönemde yarışmayı bırakan Ferrari, 1927’de her tarafta pistlere döndü. Oğlu 1932’de doğana değin Alfa Romeo için yarışmaya devam etti. Oğlunun doğumundan sonra yarışmayı bırakıp yönetimsel mevkilerde Alfa Romeo için dokuz yıl daha çalışan Ferrari, sonra başlıca isteğinin kendi adını taşıyacak arabalar tasarlamak olduğunu fark ederek ayrıldı. Fakat İkinci Dünya Savaşı’nın başlangıcıyla duran yarışlar nedeniyle Ferrari, tabanca endüstirisine girdi. Savaş esnasında uğradığı bombalı hamle nedeniyle fabrikasını Maranello’ya taşımak zorunda kaldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Mesut Yar

1946 yılında Ferrari kendi adını taşıyacak ilk arabayı tasarladı, Ferrari 250 ve Ferrari 250GT. Ferrari imparatorluğu İtalyan ekonomisi gibi yükselişe geçmişti. 1950’ler bu idareli yükselişin zirvede olduğu bir dönemdi, İtalyan mallarına olan talebin artması bunun en büyük nedeniydi. Bu yükseliş, Dino Ferrari’nin ölümüyle Enzo için son buldu. Eşi Laura’dan boşanarak fabrikada yaşamaya başlayan Ferrari için işler kötüye gitmeye başladı. Test sürücülerinin başına gelen kazalardan nedeniyle çoğu davayla uğraşmak zorunda kalan Ferrari, sıkı emniyet kuralları getirmek zorunda kaldı.

1960’larda İtalya diğer bir idareli kriz dönemine girdi. Bu yıllarda yükselen enflasyon nedeniyle işçilerin ayaklanması fabrikatörleri ve Ferrari’yi zora soktu. 1965 yılında şirketin hisselerinin bir bölümünü Fiat’a satan Ferrari, 1969 yılında hisselerinin 90%’nı Fiat’a satmak zorunda kaldı ama ölümüne değin işinin başında kaldı. 1971’de başkanlıktan ayrılan Ferrari, öldüğü 1988 yılına kadar şirketin işlerinin kontrolünü elinde tuttu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı