E

Erdal Aksünger

Erdal Aksünger Biyografisi

CHP Genel Başkan Yardımcısı

Erdal Aksünger, 8 Ekim 1968 tarihinde Erzincan’ın Çayırlı ilçesinde doğmuştur. Babasının adı Ali, annesinin adı Elif’tir. 1970 yılında emekçi olan babasının mesleği gereği İstanbul’a göç ettiler. Erdal Aksünger, sırasıyla Malatya Hekimhan, İskenderun ve İstanbul ‘ da edinmek üzere ilkokulu üç bambaşka okulda okumuştur. Ortaokul eğitimini İstanbul Güngören ilkokulunda tamamlamış, bu yıllarda futbol oynamaya başlamıştır. Lise eğitimini İstanbul Bağcılar Lisesi’nde tamamlamıştır. Erdal Aksünger, aile geleneğinin dışına çıkarak, ticari hayatına birincil adımını lise ikinci sınıf öğrencisiyken bakkal dükkânı açarak atmıştır.

Liseyi bitirmesinin peşinde İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü’nü kazanmıştır. 3’üncü sınıftan itibaren okulu bırakıp Profesyonel futbol hayatına aralıksız Erdal Aksünger, Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesinden mezun oldu. Üniversite yıllarında ticaret hayatına sürekli Erdal Aksünger, üç arkadaşıyla birlikte Hollanda‘nın Kophke Tedarik Firması’nın Türkiye mümessilliğini yapmıştır

Erdal Aksünger, profesyonel olarak futbol oynadı. Hollanda Kophke Miktar Firmasının Türkiye Mümessilliğinin kurucusu ve ortağı oldu. Yabancılara gayrimenkul danışmanlığı yapan gayrimenkul yatırım şirketini, Genel Müdürü olduğu Gama Bilgisayar Ticaret Ltd. Şirketini ve İstanbul’da Multitec AŞ’yi kurdu. Aidata Bilgisayar Sistemleri Ticaret ve Sanayi AŞ’nin ortağı oldu.

Erdal Aksünger, 1992 yılında İzmir’e yerleşmiştir. 1993 yılında İzmir ‘de gayrimenkul yatırım şirketi kurmuş ve yabancıanlığı yapmıştır. İki sene sonunda bilişim sektörüne adım atmış, Gama Bilgisayar Ticaret Limitet Şirketi’ni kurmuştur. İstanbul, İzmir ve Denizli de etkinlik bildiren Gama Bilgisayar, Philips ve Siemens gibi dünya devlerinin Türkiye dağıtımını yapmaktadır.

2004 yılında İzmir Ticaret Odası Idare Heyeti Üyeliği, 2005 yılında İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyeliği, 2007 yılında Anadolu Birliği Genel Başkan Yardımcılığı ve 2008 yılında Bilim ve Sanat Eğitim Vakfı (BİLSES) Başkanlığı görevlerinde bulundu. Göztepe Spor Kulübü Idare Heyeti Üyeliği yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ece Uslu

2006 yılında Aidata Bilgisayar Sistemleri Ticaret ve Sanayi A.S.’ye müşterek olmuş ve aynı sene İstanbul ‘da Multitec A.Ş. ‘yi kurmuştur.

Erdal Aksünger, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan 24. Dönem TBMM. Seçimlerinde İzmir’den CHP milletvekili seçildi. 17-25 Aralık 2013 kanunsuzluk ve sus payı soruşturması arkasında, Dört bakan hakkındaki kanunsuzluk ve sus payı iddialarını incelemek için TBMM’de kurulan Meclis Soruşturma Komisyonu üyesi ve Komisyonun Parti sözcülüğü görevinde de bulundu.

Avrupa Gazeteciler Derneği göre 2012 Yılı’nın En İyileri Ödül Töreninde, ve 2014 Yılı Telekomcular Derneği Ödül Töreninde Yılın Siyasetçisi Ödülüne değerinde görüldü.

Erdal Aksünger, Betül Bayan ile evlidir ve bir kızı, bir oğlu vardır.

16-17 Ocak 2016 tarihleri aralarında yapılan CHP‘nin 35. Herzamanki Kurultayı’nda Parti Meclisi’ne seçildi. Parti politikalarının uygulamasında en üst parti organı olarak çalışacak Merkez Idare Heyeti (MYK) üyeliğine getirilerek, Genel Başkan Yardımcısı oldu

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı