E

Erdoğan Bayraktar

Erdoğan Bayraktar Biyografisi

61. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti’nin Çevre ve Şehircilik Bakanıdır.

Erdoğan Bayraktar, 10 Ekim 1948 tarihinde Trabzon’un Of ilçesinde Gürpınar Köyü’nde doğmuştur. İki ablası vardır. Baba adı Ahmet Hamdi ve anne adı Hanife’dir. İlkokulu Of’un Gürpınar Köyü’nde bitirdi. Babası o bir yaşındayken öldüğü için Ortaokula Of’a gitti. Sonradan Trabzon, İzmir ve Samsun illerinde akrabalarının yanına okuyarak ortaokulu bitirdi. Liseye Trabzon Sanat Enstitüsü’nde başladı, istanbul’da Sultanahmet Iş Lisesi’nde bitirdi. Pertevniyal Lisesi’nde de lise ayrım derslerini verdi. Öğrencilik yıllarında harçlıklarını içeri almamak için, Trabzon sokaklarında balon sattı, Samsun‘da otellerde katiplik, kahvelerde garsonluk yaptı, istanbul’da Aksaray’da Laleli’de Fındıkzade’de işportacılık yaptı. Çakı, anlayışlı olmak, ayna, tarak sattı. Üniversitedeyken 5 yıl avukatın yanına icra takipçiliği yaptı.

İstanbul Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi İnşaat Mühendisliği Bölümü’nü bitniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Anabilim Dalı’nda ‘Metropol Şehirlerde Alternatif Ikâmetgâh Bilimleri’ konusunda Yüksek Lisans derecesi aldı. Bükreş Üniversitesi’nde inşaat sözleşmeleri konusunda çabuk hazırlayarak derece aldı.

1973-1994 yılları aralarında 21 sene her tarafında müteahhit olarak çalıştı, kendi kurduğu şirketin konut yapı kooperatifi yöneticisi olarak, 3 bin konut, büro ve sanayi işyerleri üretti.

1977-1979 yılları aralarında askerlik görevini protez subay olarak yaptı. Vatani görevi sırasında 14 ay inşaat kontrol amiri vekili olarak devir yaptı.

1989-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir ve Eminönü Belediyelerinde Belediye Meclis Üyeliği; keza, 1995-1999 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi KİPTAŞ‘ta 4,5 yıl Genel Müdürlük görevinde bulundu.

1999-2000 yılları aralarında ABD‘de 10 ay süreyle Yabancı Dil ve İnşaat Teknolojileri eğitimi aldı. Avrupa’da çeşiti, kooperatifçilik ve gayrimenkul sistemleri hakkında eğitim ve seminerlere katıldı. 2000-2001 yıllarında Ankara Büyükşehir Belediyesi Metropol İmar A.Ş.’de Genel Müdürlük yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Vasip Şahin

Aralık 2002-Mart 2011 tarihleri arasında Başbakanlık Toplu Ev İdaresi (TOKİ) Başkanlığı ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Idare Heyeti Başkanlığı yaptı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından TOKİ başkanlığına getirildi oysa ataması Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer göre onaylanmadı. Görevini vekaleten yürüttü. Sonradan Abdullah Gül Cumhurbaşkanı olduktan sonradan, 2007 yılı Ekim ayında asaleten atandı.

Milli ve uluslararası o kadar fazla konferansa katılımının yanı sıra, üniversitelerde şehircilik, gayrimenkul geliştirme ve finansmanı, inşaat sektörü, ev politikaları ve TOKİ uygulamaları konularında dersler ve seminerler verdi.

2002 yılının Aralık ayından beri Toplu Ev İdaresi (TOKİ) başkanı olan Erdoğan Bayraktar ırk vekili adayı almak için görevinden Mart 2011 ayında istifa etti.

Erdoğan Bayraktar, 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde AK Parti Trabzon Milletvekili seçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanı oldu.

Erdoğan Bayraktar, 1974 yılında Emine bayan ile evlendi ve 5 çocuğu vardır.

Yazdığı Kitapları :
2006 – Gecekondu ve Kentsel Yenileme
2007 – Bir İnsanlık Hakkı: Konut

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı