E

Erdoğan Demirören

Erdoğan Demirören Biyografisi

Erdoğan Demirören, 28 Ağustos 1938 tarihinde Bursa’nın İnegöl ilçesinde doğmuştur. Saint Benoit Lisesi orta bölümünden mezunu oldu. Oğlu Şimşek Demirören ise Beşiktaş Kulübü’nün eski Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu Başkanıdır.
1956-57 senelerinde Beşiktaş ‘ta ve Emniyet’te profesyonel olarak futbol oynadı.

Babası Şükrü Demirören`in 1957 yılında vefatı neticesinde babasının kurucusu olduğu Sirkeci de Oto Yerine Koyma Parça İthalatı ve Pazarlaması konusunda faaliyette yer alan “Rahatlık Oto” Müessesinin başına geçmiştir. Ve o tarihten bugüne kadar çalışmaları genişleyerek devam etmektedir.

Türkiye’nin ilk gaz şirketini 1971’de devren satın aldı. Yaptığı yatırımlarla gaz sektörünü, Türkiye’nin en büyük yatırımı olan bir sektörü haline getirdi. aniden kırk sekiz şirkete çıktı, çok genişledi. 1980’de açıklanan 24 Ocak Kararları’ndan sonra ise küçülmeye karar verdi. Şu an şirketlerinde ait 804 vasıta ve dört gemi var.

Bugüne kadar yürüme engelliler için on iki bin otomobil dağıttı. Demirören Grubu’nun başında bulunan Erdoğan Demirören, uzun senelerdir Kanlıca ile Anadolu Hisarı aralarında yer alan Marki Ahmet Necip Bey Yalısı’nda oturuyor.

Tülin (Çini)Demirören ile Evli olan Erdoğan Demirören 3 çocuk babasıdır.

Erdoğan Demirören’e Haliç Üniversitesi’ verildi.

Bugün Idare Heyeti Başkanı olduğu, Demirören Şirketler Gurubunun sektörel olarak başlıca firmaları şunlardır :

LPG Gurubu: Milangaz LPG Yayma Tic. ve San AŞ., Milangaz AŞ., Likidgaz A.Ş., Mutfakgaz A.Ş., Güneşgaz A.Ş: LPG depolama ve dağılım şirketlerini bünyesinde bulunduran bu grup, Türkiye sathında 24 dolum tesisi , 40 bin ton stoklama kapasitesi , 2950 adet asıl bayisi ile 450 bin tona ulaşan satış potansiyeline sahiptir . Bunun yanına 195 adet tır , tank ve treylerinden oluşan nakliye filosu ile hizmeti sürmektedir .

Demirören Tüp İmalat A.Ş . : LPG Tevzi Şirketlerinin, çeşitli ebattaki tüp ihtiyaçlarını, gerekse bu tüplerin vana ve subap ihtiyaçlarına cevap vermek gayesi ile İzmir/Bornova`da faaliyetlerinin sürdürmektedir .

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ergün Aybars

Parsat A.Ş. : İstanbul/Avcılar’da yer alan ve otomotiv ast sanayinin önde gelen kuruluşlarından olan Parsat Piston San. ve Tic. A.Ş. Alman Kolbenschmidt Lisansı ve işbirliği ile 1970 yılından bu yana dağıtılmış ebatta üretilen pistonlarla gerek iç piyasaya gerekse ihracaata pazarlanmaktadır .

Soy Eğitim A.Ş. : İstanbul Balmumcu`da bulunan kendi binasında hizmet vermekte olan Özel Ata Lisesi, çocuk yuvası, ilköğretim ve lise bölümlerinde faaliyet göstermektedir .

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı