E

Eren Erdem

Eren Erdem Biyografisi

25. dönem ve 26. dönemde CHP İstanbul Milletvekili seçildi.

Eren Erdem, 14 Ağustos 1986 tarihinde istanbul’un Fatih ilçesinde doğmuştur. Aslen Malatya, Doğanşehir’lidir. Baba adı Hasan ve anne adı Hüsniye’dir. İlk ve orta öğrenimini İstanbul da tamamladıktan sonra üniversite hayatına başladı. Okumakta olduğu üniversiteyi yarıda bırakmak zorunda kalmıştır. Günlük harçlık ve kazancını edinmek için, çeşitli turizm acentalarında muavin personel olarak çalıştı. Küçük yaşlarda değişik kurumlarda Kur’an üzerine dersler aldı.

Eren Erdem, 2000’li yılların başında Türkiye’de tartışılm İslam düşüncesinin toplumsal tartışmalara dahil olması namına incelemeler yaptı. Türkiye’de geleneksel İslam anlayışına itiraz temelinde şekillenen “hanif müslümanlık” hareketinin öncülerinden Eren Erdem, 2000’li yılların anında başında kurulan “haniflik” düşüncesini başlıca bölge platformlarda öncü görevler aldı. 28 Şubat’ta oluşan konjonktürde baskılanan fikirlerin, internetin gelişimiyle baştan tartışılmaya başladığı ilk süreçlerde etkin araştırmalar yaptı.

2007 yılı itibariyle, farklı alanlara yönlendirilmiş internet sitelerinde yazılar yazmaya başladı ve bir grup arkadaşıyla Milli Kurtuluş Platformu adlı bir gençlik platformu kurdu. Tasavvuf üstüne çalışma yapan kurumlarda etkinliklere katıldı.

Kurduğu internet forum siteleri üzerinden Kur lahza ve Fikir Sempozyumu gibi araştırmalar yaptı. İranlı yazan Dr.Ali Şeriati nin başlangıçta dile getirkavramını kitaplaştırdı.

Bu süreçte, Yaşar Nuri Öztürk gibi isimlerin İslam’da mezhepler ve öze dönüş başlıklı çıkışları ekseninde başlatılan tartışmalara katkı maddesi sunan ve Kapadokya’da gerçekleştirilen ‘Akıl ve Kuran Sempozyumu’ etkinliğinde atama aldı. Bu ve yarı sempozyum ve panellerde oluşan tartışmalar kapsamında araştırmalar yapmaya, Kur’an çalışmalarına odaklı çalışmayı sürdürdü.

2011 Yılında kamuoyunda “Devrimci Müslümanlar” olarak aşina hareketin ortaya çıktığı, ve “Devrimci Sahabe Ebuzer Gıffari’nin sürgün yerinden ismini alan “Rebeze Kültür Evi”ni kurdu. Burada ‘Kur’lahza sohbetleri yaptı ve çok sayıda etkinlik düzenledi. Rebeze Kültür Evi halen faaliyetlerini sürdürmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elif Naci

İlk kitabı ve devamında, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK‘e yönelik övgüleri nedeniyle ‘dinsiz’ ilan edildi.

Akabinde, inandığı birlik ve birliktelik anlayışını yayabilmek için; Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Sağcı, Solcu tüm kimliklerden insanları bir araya getirerek bir kültür ve kitapçı kurdu. Şişli Kurtuluş’ta, bu kültür-kitap evinde söyleşiler yaptı.

Eren Erdem, şimdiye kadar 9 kitap, 2000 civarında makale yazdı, ülke çapında 500’den pozitif konferans verdi. Yazdığı kitaplardan 1 her birine (Nurjuvazi) toplatma davası gevşemiş, makalelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kadar davalar açılmıştır. Açılan bu davalar nedeniyle 3 kere kısa süreli göz altına alındı.

2000’li yılların başında ‘Milli Kurtuluş Platformu’ adlı bir gençlik çalışması başlattı. Anında akabinde, ‘Hanif Müslümanlar’ adlı bir fikir topluluğu kurdu. Bu toplulukla, ‘Zihin ve Kur’an Sempozyumu’nu organize etti.

Parlak gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Ulusal TV‘de yaptığı açıklamalarla Twitter da TT oldu. 2011 yılında kurduğu kültür evinde 2 yıl baştan başa haftalık sohbetler düzenledi. Bu sohbetler aracılığıyla geniş kitlelere ulaştı. İslam ve Sosyalizm üzerine yaptığı çalışmalar sonucunda, ‘Devrimci İslam, Devrimci dindarlık’ gibi başlıklara katkı maddesi sundu. Keza gazetecilik yapan Eren Erdem, OdaTV, Aydınlık, Aleyhinde ve Yurt gibi basılı ve internet mecralarında 1000 kadar makale yayınladı.

2011 yılında, “Gayya Karanlığından Kur’an Aydınlığına” adlı kitabı yayınlandı. Kısa bir vakit sonra, kitabın dağıtılmış çevrelerce tartışılması akabinde odatv.com sitesinde yazılar yazmaya başladı. O süreçte İhsan Eliaçık ile tanıştı ve internet sitelerinde de yazılar yazmaya başladı. Bu süreçte 2. kitabı olan “Abdestli Kapitalizm” adlı kitabını çıkarttı.

Bengütürk TV’de ilk kez ekran karşısına geçti. 2012 Yılında Gülümseyen Cemaatine önemli eleştiriler yaptığı Nurjuvazi kitabını yayınladı. Kısa bir süre sonra kitap hakkında toplatılması istemiyle dava açıldı. Bu kitabın yayınlanması ile birlikte, eğlence üstüne Ulusal Kanal’da haftalık programlar yapmaya başladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Gültan Kışanak

Ulusal Kanal, Millet TV, Habertürk, Show TV, Fox TV, IMC TV, Karadeniz TV, Yurt TV, Sokak TV, Rudaw TV ve onlarca TV kanalında katıldığı programlarda görüşlerini yurttaşlarla paylaştı.

Seyahat Direnişi’ne dek, TV programı, makale, söyleşiler ve kitaplarla geçirdiği zamanı, Yolculuk Direnişi ve öncesinde 1 Mayıs ile birlikte pratik mücadeleye yansıttı. Arkadaşlarıyla birlikte Yolculuk Direnişi’ne katıldı. Kamuoyunun ‘sosyalist müslümanlar’ tanımlaması bu dönem oluştu. Seyahat Direnişi sonrası, bestseller olan “Ihtilal Ayetleri” kitabını yayınladı. Siyasi çalışmalarına son verip kitap çalışmalarına yöneldi. Arkasından “Devrimci Peygamber” kitabını yazdı.

2014 Yılında, fazla kısa sürede Türkiye’nin en fazla konuşulan gazetesi olan Karşısında Gazetesini kurdu. Ekonomik olanaksızlıklar sebebiyle yaşönetmenliğini yaptı.

Eren Erdem, Halk TV’de Pazar günleri Ezber Bozanlar, Çarşamba günleri Yol Haritası programında analizler yapmaya devam etmektedir.

Eren Erdem, 7 Haziran 2015 yılında yapılan genel seçimler öncesi CHP İstanbul 3. bölgeden 6. sırada namzet oldu. 25. dönem Milletvekili olarak CHP İstanbul Milletvekili seçildi. 1 Kasım 2015 tarihinde 26. dönemde yeniden milletvekili seçilen Erdem, çalışmalarını aralıksız sürdürmeye devam etmektedir.

Üniversite eğitimini yarıda bırakan Erdem, TBMM‘nin genç milletvekillerindendir. Saydamlık anlaşmasını imzalamış, mal beyanında bulunmuştur. Hem servet olarak TBMM’nin en fakir milletvekilidir. Ticari olarak, kısa bir zaman yayıncılık yapmış, badana-boya işleri yapmıştır. Halen kitap çalışmalarını sürdüren ve yasama faaliyetlerine devam etmektedir. Gösterişsiz yaşamıyla bilinir. Kirada oturur. Birikim yapmaz. Bu hayat tarzına inanır. Üniversite eğitimini tamamlamak için çalışmaktadır.

Eren Erdem, Nuray Erdem ile evlidir.

Kitapları :
2011 – Gayya Karanlığından Kuran Aydınlığına
2012 – Abdestli Kapitalizm
2011 – Nurjuvazi
2012 – İslam ve Kapitalizm
2011 – Şeytan Evliyaları
2012 – Selman-ı Temiz
2012 – Riya Tabirleri
2013 – Devrim Ayetleri
2014 – Devrimci Peygamber

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akif Hamzaçebi
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı