E

Ergüder Yoldaş

Ergüder Yoldaş Biyografisi

Sultan-ı Yegah’ adlı şarkının bestecisi olarak ünlendi.

Ergüder Yoldaş, 1939 yılında İzmir’de Balkan göçmeni bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Adil adında erkek kardeşi ve Ayça adında kız kardeşi vardır. İzmir İnönü Lisesi’nde okudu. Ankara Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu.

Konservatuvardan mezun olduktan daha sonra 19″Halikarnas Altılısı” grubuyla müzik hayatına başladı. “Anadolu Rüzgarı-Aynalar” ve “Geçti Dost Kervanı-Kambur Kader” adlı 45’lik plaklarını çıkardı.

Uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri aldı. İstanbul Kent Tiyatroları ve İstanbul Festivali direktörlüğü yaptı.

70 ve 80’li yılların çok önemli bestecisi olan Ergüder Yoldaş, Türk pop müziğine; 1981 yılında Attila İlhan’ın şiirini besteleyip “Sultan-ı Yegah” gibi bir başyapıt hediye etti. Eşi Nur Yoldaş‘ın seslendirdiği Attila İlhan’ın şiiri Sultan-ı Yegah 45’liğiyle Türk popunda çığır açtı.

Bestelerinde müzikalite yönünden doğu-batı sentezini oluşturma yolunda önemli çabalar ortaya koyar Ergüder Yoldaş. Klasik şiirden aldığı ilhamla, Klasik Türk Musikisi’nin derinliklerinden Çağdaş/Batı’lı bir sentez oluşturmayı başarması bestelafif Batı Müziği olarak dinlediğimiz Sultan-ı Yegah bununla beraber musikimizin Sultani Yegah makamında bestelenmiştir. Ve sanatçının öteki birçok bestesi de diğer Türk Musikisi makamlarında bestelenmiştir.

Eşi Nur Yoldaş ile birlikte kurdukları Workshop Plakçılıktan 1983‘te yayınlanan “Elde Var Keder” isimli albüm yaptılar. Nur Yoldaş albümden bekledikleri ticari başarıyı elde edemeyince Ergüder Yoldaş’tan boşandı. Nur Yoldaş’tan ayrıldıktan sonradan Esin Afşar‘la Mevlana üzerine çalışmaya başladı.

İlk evliliğinden bir kızı, bir oğlu yer alan Ergüder Yoldaş’ın, Nur Yoldaş’tan da bir oğlu var. Ergüder Yoldaş, ikinci evliliğini 1976 yılında Nur Yoldaş ile yaptı. 1983 yılında boşandı. Tunç Devrim Yoldaş, Ayşegül Yoldaş, Mustafa Tanju Yoldaş adlarında; iki eşinden üç çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elizabeth Taylor

Nur Yoldaş’dan boşandıktan sonra uzun süre Büyükada’da münzevi bir hayat sürdü. 1991 yılında kamuoyuna İstanbul Büyükada’dan çöp adam olarak yansıdı. Ergüder Yoldaş’ın Büyükada’da niçin sokakta yaşadığını kimse çözemedi. Zira ne alkolikti ne de deli.. “Ben kendi hayatımdan sorumluyum, yaşadığım yaşam ise kimseyi ilgilendirmez benim dışımda” demiş diğer bir izahat getirmemişti. Son olarak Büyükada’da 12 sene yaşadıktan sonradan 2003 yılında İzmir‘de kız kardeşinin yanında yerleşti.

Ergüder Yoldaş, 25 Ocak 2016 tarihinde İzmir’de zatürre teşhisi ile kaldırıldığı Özel Su Hastanesi yoğun bakım servisinde 77 yaşında ölmüştür.

Çıkardığı 45’lik Plaklar :
Anadolu Rüzgarı-Aynalar
Geçti Dost Kervanı-Kambur Felek

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı