E

Eric Clapton

Eric Clapton Biyografisi

İngiliz rock gitaristi, besteci ve şarkıcı. Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerinden biri olarak bilinmektedir. Müzik kariyeri boyunca çoğu ödülün sahibi olmuş, albümleri milyonlar satmıştır. Change the World, I Shot the Sheriff, Layla, Tears In Heaven ve Wonderful Tonight müzisyeni bir numaraya taşıyan şarkılarından birkaçıdır.
30 Mart 1945 tarihinde Ripley, İngiltere‘de dünyaya geldi. Babası Kanadalı 24 yaşındaki asker Edward Walter Fryer, annesiyse 16 yaşındaki Patricia Molly Clapton‘dı. Babasının asker olması ve İngiltere’den Kanada‘ya dönmek zorunda olması nedeniyle çift evlenemedi. Clapton, 9 yaşına gelinceye değin büyükannesi Rose ve onun ikinci eşi Jack’i anne babası, annesi Patricia’yı ise ablası olarak tanıdı. Ancak annesinin Kanadalı bir askerle evlenmesi ve evi terketmesinden yıllar daha sonra, ziyaret için geldiği İngiltere’de durum ortaya çıkacaktı. Annesinin yeni evliliğinden Cheryl, Heather ve Brian isimlerinde üç çocuğu oldu. Oysa Clapton bu acayip durumla başetmekte zorlanmış ve ailesine karşısında mesafeli davranmaya başlamıştı.

Onüçüncü doğumgününde hediye olarak aldığı Spanish Hoya gitar ve marimba adındaki perküsyon enstrümanınıdele vermiş, başaramadığını düşündüğü için vazgeçmişti. Gürültüsüz, çekingen ve içe kapalı olarak tanınıyor oysa espri anlayışıyla uyarı çekiyordu.Surbiton’daki Hollyfield School‘a devam ederken blues’a gönül veren Clapton, 1964 yılında, The Yardbirds adlı blues-rock grubunda çalmaya başladı. Ama bir yıl sonra The Yardbirds’ün pop müziğe önem vermesi nedeniyle gruptan ayrıldı.

1965 yılında John Mayall & Bluesbreakers‘da çalmaya başlayan müzisyen bir blues gitaristi olarak oldukça başarılıydı. Kendini kanıtlaması uzun sürmeyecek, büyük bir hayran kitlesi oluşacaktı. Zira dinleyicileri ona God lakabını takmıştı ve duvarlar “Clapton is God.” yazılarıyla dolmuştu. 1966 yılının ortalarında Clapton, Jack Bruce ve Ginger Baker‘la birlikte Cream adlı grubu kurdu. Grup üç albüm yayınladıktan daha sonra 1968 yılında dağıldı. 1969‘da grubun konser kayıtlarından oluşan “Goodbye” isimli albüm dinleyiciyle buluştu. Benzer yıl, Blind Faith ile birlikte hazırladıkları albümden sonra, Derek and the Dominos adlı grupta Bobby Whitlock, Jim Gordon, Carl Radle ile çalmaya başladı. Birlikte hazırladıkları Layla and Other Assorted Love Songs albümündeki Layla, Clapton’ın en fazla bilinen şarkılarından biri olacaktı. 1970 yılının önemli bir bölümünü “Derek and Dominos” grubunun üyesi olarak geçirdi ve aynı sene kendi adını içeren birincil solo albümü müzik marketlerdeki yerini aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erol Aksoy (oyuncu)

19711972 yılları arasındaysa eroin sorunuyla mücâdele etmek zorunda kalan müzisyenin çalışmalarına baştan başladığı yıl 1973 oldu.13 Ocak‘ta Londra‘daki Rainbow sahnesinde verdiği konser sonra “Eric Clapton’s Rainbow Concert” adıyla bir albüm haline getirildi. 1970 yılından daha sonra ilk solo albüm Temmuz 1974‘te hayranlarıyla buluştu: “461 Ocean Boulevard”. Albümden meydana çıkan “I Shot the Sheriff”, Clapton’ı listelerde bir numaraya taşıdı. Ardından yayınladığı “One in Every Crowd” (Mayıs 1975), canlı kaydedilen “E.C. Was Here” (Ağustos 1975), ve “No Reason to Cry” (Ağustos 1976) albümleri ise “461 Ocean Boulevard”’ın yanında kalmıştı.

1977 senesi meşhur müzisyenin efsane gitaristliğini hafızalara kazıyan “Slowhand” albümünün çıkış yılı oldu. “Wonderful Tonight”, “Lay Down Sally” ve “Cocaine” gibi olağan parçalarının bulunduğu albüm tüm dünyada büyük başarı kazandı. Fakat 80’li yılların başında ve ortalarında müzik kariyeri birazcık düşüşe geçti. Bu dönemde “Money and Cigarettes”, “Behind The Sun” ve “August” isimli albümlerle dinleyicisinin karşısına meydana çıkan müzisyen, Slowhand’den sonradan en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilen “Crossroads”u çıkardı. 1988 tarihli bu çalışmasının derhal ardından yeniden büyük galibiyet kazanan Journeyman albümü geldi.

Clapton, Pattie Boyd‘la yaptığı evlilik sürerken Yvonne Kelly‘le birlikte olmaya başladı. 1985 yılında bu birlirtelikten Ruth isminde bir kız çocuğu dünyaya geldi. 1989‘da Boyd’dan resmen boşanan müzisyen İtalyan model Lory Del Santo‘ya aşık oldu ve çiftin oğulları Conor 1986‘da doğdu.

20 Mart 1991 günü Clapton’ın hayatındaki en acı verici durum gerçekleşti. Oğlu Conor, annesinin bir arkadaşının New York‘ta yer alan apartman dairesinden aşağıya düştü ve hayatı sona erdi. Bu epeyce trajik olaydan sonra müzisyen uzun zaman toparlanamadı. Aynı sene Conor için yazdığı ve Rush filminin soundtrackinde de kullanılan Tears In Heaven isimli şarkıyla 6 dalda Grammy ödülünün sahibi oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Esin Moralıoğlu

1992 yılında müzisyen, MTV için Unplugged bir konser verdi ve bu performansı sonra albüm olarak piyasaya sürüldü. 1994‘te ayrıca ticari açıdan büyük galibiyet şampiyon hem de müzik otoritelerinden büyük alaka görebilen “From The Cradle” dinleyiciyle buluştu. Üç yılın arkasından Simon Climie ile bir ortaklık içine giren Clapton, Retail Theraphy albümünü yayınladı ve ikilinin ortaklığı “Pilgrim”de de devam etti. Pilgrim, Clapton’ın “Journeyman” albümünden sonra yeni şarkıların bir araya geldiği ilk albüm olma özelliğini taşıyordu. Albümden meydana çıkan “My Father’s Eyes” uzun süre listelerin üst sıralarında kaldı.

Eric Clapton 2000 yılında eski arkadaşı BB King ile beraber “Riding With the King” albümünü çıkardıktan sonra, son çalışması “Reptile” 2001’de müzik marketlerdeki yerini aldı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı