E

Erkan Baş

Erkan Baş Biyografisi

Türkiye Komünist Partisi genel başkandır.
Erkan Baş, 14 Temmuz 1979 tarihinde Almanya’nın Berlin kentinde doğmuştur. Yugoslavya göçmeni Boşnak bir aile olan anne babası Almanya’ya çalışmaya giden işçilerdendi. Alibeyköy’de büyüdü. İlkokul, ortaokul ve liseyi istanbul’da okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi bölümünü bitirdi. Aynı alanda yüksek lisans çalışması yaptı.

Üniversite ardından “Bilim Tarihi Araştırmaları” dergisi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Aynı yıllarda Bir süre İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde konuk öğretim görevlisi olarak çalıştı. Üniversitede yemekhanenin özelleştirilmesine karşısında işçileri örgütleyince uzaklaşma cezası aldı ve akademisyenlik hayatı da bu nedenle yarıda kaldı.

Genç yaşta Sosyalist İktidar Partisi üyesi oldu. Bu partide ve devamında kurulan Türkiye Komünist Partisi‘nde dağıtılmış sorumluluklar üstlendi. Türkiye Komünist Partisi İstanbul il sekreterliğini yaptı. Partinin 2008 yılı 1 Mayıs eylemlerinde Taksim Meydanı‘ndaki basın açıklamasını gerçekleştirdi.

Erkan BAŞ, 2009 yılının Şubat ayında sonlanan Türkiye Komünist Partisi (TKP) 9. Kongresi’nde Genel Başkanlık görevine seçilmiştir.

Erkan Baş, evlidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ergün Penbe
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı