E

Erkan Mumcu

Erkan Mumcu Biyografisi

Turizm ve Milli Eğitim Bakanı olarak tayin yapmış olan siyasetçi.
Erkan Mumcu, 1 Mayıs 1963 tarihinde Isparta‘nın Yalvaç ilçesinde doğdu. İlk ve Orta öğrenimini Isparta ve istanbul’da değişik okullarda tamamladıktan sonradan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Mumcu, tekstil sektöründe de bir vakit faaliyet gösterdi.

Erkan Mumcu, 1995 yılında Anavatan Partisi‘nde politikaya atıldı ve 20. dönem Isparta Milletvekili olarak Türkiye Büyük Halk Müziği Meclisi‘ne girdi. Parlamentoda Araştırma Komisyonu Başkanlığı, Yargı ve Tüzük komisyonlarının yanı sıra farklı alanlara yönlendirilmiş araştırma ve soruşturma komisyonlarında da üye olarak tahsis aldı.. 1995-1996 yıllarında Anavatan Partisi Genel Başkan Danışmanı olan Mumcu, 1997-1998 yılları aralarında Areteri olarak partisinin karar organında yer aldı. Mumcu, yeniden 1998 yılı sonundan 1999 yılı haziran ayına değin partisinde Genel Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü.

DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit‘in Başbakanlığında Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel göre 3 Mayıs 1999 tarihinde görevlendirilerek MHP ve ANAP ile birlikte kurulan, Türkiye Cumhuriyeti 57. Hükümeti kabinesinde Turizm Bakanı olarak yer aldı. Anavatan Partisi 7. Herzamanki Büyük Kongresi’nden sonradan Genel Başkan Yardımcısı ve Siyasi İşler ve Koordinasyon Başkanı olarak devir alan Erkan Mumcu, 20 Mayıs 2002’de yapılan ANAP’ın kuruluşunun 20. yılı dolayısıyla düzenlenen toplantıda hükümet ve Parti Genel başkanı Mesut Yılmaz‘a yönelttiği sert eleştirilerden nedeniyle, Mesut Yılmaz tarafından görevinden alındı.

sonra AK Parti‘ye geçti ve 3 Kasım 2002 seçimlerinde bu partiden milletvekili oldu. 3 Kasım seçimlerinin arkasında kimsesiz iktidar olan AK Parti’den Ulusal Eğitim Bakanı görevine getirildi. sonradan Kültür ve Turizm bakanlığına getirilen Erkan Mumcu 15 Şubat 2005 tarihinde görevinden ve AK partiden istifa etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ergun Köknar

Bitmiş Anavatan Partisi‘ne döndü. 2 Nisan 2005 tarihinde tek namzet olarak girdiği 4. Mucizevi Kongre’de ANAP Genel Başkanı oldu.

5 Mayıs 2007 tarihinde Anavatan Partisi‘nin Içten Yol Partisi ile birleşmesiyle oluşan Halkçı Parti‘nin Mehmet Ağar ile birlikte eşbaşkanı oldu. daha sonra anlaşmazlıklar yüzünden birleşme tamamlanamadı.

22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan seçimlere ANAP Isparta milletvekili adayı olarak girdi fakat barajı aşamadığı için seçilemedi.

25-26 Ekim 2008 tarihinde yapılan Anavatan Partisi 6. Doğaüstü Büyük Kongresi’nde namzet olmayarak genel başkanlıktan ayrıldı.

Erkan Mumcu, Işın Mumcu ile evlidir. 2 çocuğu vardır.

Ekim 2008’de Anavatan Partisi’nden istifa edip, deyim yerindeyse inzivaya çekildi. Daha önce siyaset nedeniyle bazı şirketlerinin ortaklığından ayrılan Erkan Mumcu baştan bir ortaklığa imza attı. Merkezi İstanbul Şişli’ye ast Ayazağa’da yer alan “Taciroğlu Gıda Hayvancılık Plastik Sanayi ve Ticaret A.Ş.” adlı şirketin idare heyeti başkanlığına 26 Temmuz 2010 tarihinde geçti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı