E

Erkan Özerman

Erkan Özerman Biyografisi

Erkan Özerman, Best Model Of Turkey ve Best Model of The World’ün kurucusu olup, Türkiye’deki organizatörlük kavramını oluşturan kişidir. Kısaca Türkiye’deki Show Business’in kurucusudur.
Erkan Özerman, 1938 yılında istanbul’da doğmuştur. 1948’de ilkokulu bitirdikten sonra, Orta okula Karaköydeki Saint Benoit Lisesinde başlayıp kısa bir süre sonra Galatasaray Lisesine geçmiştir. Galatasaray Lisesinden mezun olmuştur. Elli yaşından sonra gittiği Paris Devlet Üniversitesi Universite Paris, Sosyoloji Fakültesinden mezun olmuştur. Sadrazam Pepe Mehmet Paşa’nın torunudur.

Erkan Özerman, Galatasaray Lisesi’nde 18 yaşına kadar fotoğraf atölyesi yöneticilik etti. 1955 yılında yağlı boya resimleri Beyoğlu’nda sergilendi, daha o yaşlarda tiyatro oyunu ve hikayeler yazdı. Sinema ve tiyatro kritiği yaptı. Galatasaray Lisesi’nde Türkiye’nin ilk sinema kulübünü kurdu. Sonraki yıllarda Ankara Radyosu ve Türkiye Radyoları Ağırlama Yayınları Müdüü oldu.

Değişik gazetelerde sinema ve tiyatro eleştirmenliği, magazin yazarlığı yaptı. 1960 yılında Ankara Radyosu’nda misafir etme programları direktörlüğü görevlerinde bulundu.

Galatasaray Lisesi dergileri çıkardı, 18 yaşında Ankara Hukuk Fakültesi’ne başladığı zaman Zafer Gazetesi’nde çalışmaya başladı. 27 Mayıs olayıyla gazetesi kapanınca önce yeni açılan Öncü, arkasında da Tanin gazetesinde çalışmaya başladı. Ve bir gün, kendisini 8 yaşından beri tanıyan, Türkiye Radyoları’ndan sorumluluk sahibi Deniz Kuvvetleri mensubu Albay Cavit Aslan, hayatını değiştirmiş; onu Ankara Radyosu’na sunmuş.

Türkiye Radyoları Ziyafet Yayınları Müdürü oldu. O yıllarda Ankara’da Bulvar Palas diye işletilmeyen bir gece kulübü vardı. Orayı mesleğe yeni başlayan gençlere kısmet tanıyan bir mekâna çevirdi. Esin Afşar, Modern Folk Üçlüsü, Şenay Yüzbaşıoğlu orada başladı. Radyodaki stajyer bir şarkıcıyı çıkardı, o da Emel Sayın oldu.

17 Aralık 1968’de Nesrin Sipahi, Esin Afşar ve daha sonra Dario Moreno ile birincil programını yaptı. Yıldırım Gürses, Gönül Akkor, Ülkü Gürses, Ajda Pekkan ile çalıştı. sonradan Zerrin Özer, Sezen Aksu, Güngör Sancak, Ruhi Su gibi sanatçılar ile çalıştı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ekmeleddin İhsanoğlu

1976 yılında 1. Uluslararası İstanbul Pop Müzik Festivali Başkanı görevinde oldu, 1979 yılında Fransız – Türk Arkadaşlık Derneği Başkanı görevi yaptı. 1979 senesinde sunuculuğunu Ayla Algan‘ın yaptığı Eyfel Kulesi’nde ‘Binbir Gece’ diye bir gösteri yaptı.

1989 yılında Best Model of Turkey ile Best Model of the World Kurucu Başkanlığını yaptı.

2001 yılında Sportif Salon Dansları Derneğini kurdu ve Kurucu Başkanlığını yaptı.

Ödülleri :
1977 – Midem Cannes FIDOF Özel Ödülü
1980 – Paris Altın Eyfel Ödülü
1986 – Oscar de France Ödülü
1997 – Best Model of The World 10. Yıl Uluslararası Başarı Ödülü
2001 – Chevalier Dans l’Ordre National du Mérite (Fransa Devlet Liyakat Madalyası)
2004 – TC Dışişleri Bakanlığı, Japonya Türk Yılı Özel Madalyası

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı