E

Erkan Tan

Erkan Tan Biyografisi

Erkan Tan, 6 Ağustos 1967 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Şırnak kökenli olan babası Hikmet Tan, Şebinkarahisar kaymakam vekilliği, Türkoğlu, Tekman, Foça, Erbaa, Çerkezköy, Altındağ, Osmangazi ve Tirebolu ilçelerinde kaymakamlık, Giresun vali yardımcılığı, van ve Adıyaman illerinde de valilik yaptığından çocukluğu ve gençliği buralarda geçmiştir. Bu sebeple ilkokula Kahramanmaraş’ın Türkoğlu ilçesinde başladı, Erzurum’un Tekman ilçesinde devam etti, İzmir’in Foça ilçesinde ilkokulu bitirdi. Ortaokulun birinci ve ikinci sınıflarını İzmir Foça Midilli Ortaokulu’nda okuduktan daha sonra Tokat ili Erbaa Ortaokulu’ndan mezun oldu. 1980 yılında yatılı öğrenci olarak istanbul Kabataş Erkek Lisesinde eğitimine devam etti ve 1984 yılında mezun oldu.
1984 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Milletlerarası İlişkiler bölümünde lisans eğitimine başladı, 1988 yılında mezun oldu.

Erkan Tan’ın Özlem (Bayraktutan) (d.1973) adında tiyatrocu bir kız kardeşi vardır.

1989 yılında TRT’nin açmış olduğu Spikerlik sınavına başvurdu. Yapılan sınavları kazanıp 4 ay süren kurs dönemini başarıyla tamamladı. Eylül 1989 tarihinde TRT Ankara Televizyonu’nda Spiker olarak göreve başladı.

1991 yılında İngiliz hükümeti adına The British Council’dan burs kazanarak, İngiltere’ye gitti ve dört ay İngilizce eğitimi aldı.

1999 yılına dek TRT Kurumu Televizyon kanallarında öbür programlarda tayin aldı. Uzun süre Mehpare Çelik ile birlikte hafta içi her sabahleyin alkış ile izlenen “GÜN BAŞLIYOR” programını sundu.

1999 yılının Şubat ayında TRT’den istifa edip yayınlama hayatına yeni başlayan TV 8’de çalışmaya başladı.

22 Şubat 1999 tarihinden beri hafta içi her sabah “Erkan Tan ile Başkent’ten” programını hazırlayıp sundu.

Erkan Tan, bununla birlikte TV 8 Ankara Temsilcisi ve Tv8 Danışma ve İcra Kurulu Üyesi olarak atama yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Enzo Ferrari

Her yıl Ramazan ayı baştan başa yayınlanan “Erkan Tan ile Sultanahmet’ten” programını sundu. Türkiye’nin dört bir yanından gerçekleştirilen “Erkan Tan Aranızda” programı ile ülkemizin her yerinden, herkesin sesini tüm seyircilere ulaştırdı.

Haftada bir, geceleri yayınlanan “Konuşabilir miyiz?” adlı talk show programı da, siyasetçiler ile sanatçıları buluşturan formatı ve içeriği ile Türk televizyonlarında bir birincil ve tek oldu.

RTÜK tarafından belirlenen “2007 Yılı Doğru ve Güzel Türkçe Kullanımı” ödülünü Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün elinden almıştır.

İlk evliliğini 1990 yılında Ayben Tan ile yaptı. Ege (d.1993) adında bir oğlu vardır. 2000 yılında boşandı.

Erkan Tan, ikinci evliliğini, evlenme teklifini 2006 yılında 14 Şubat Sevgililer Günü’nde canlı yayında yaptığı psikolog İlkim Öz ile tekliften bir hafta sonra yaptı. 15 Ocak 2013 tarihinde boşandı.

2013 yılında kanalı Acun Ilıcalı’nın satın alması ile TV 8’den ayrıldı.16 Aralık 2013 tarihinden itibaren Beyaz TV’de çalışmaya başladı. 06:30’da başlayıp 08:30’a değin sürecek olan ‘Erkan Tan Vaktinde Bütün da Vaktin’de’ isimli yepyeni bir programla yayınlama hayatına devam etti.

2015 yılından itibaren A Haber kanalında Sabahtan Ajansı programını sunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı