E

Erkut Yücaoğlu

Erkut Yücaoğlu Biyografisi

Erkut Yücaoğlu, 6 Ocak 1947 tarihinde Eskişehir’de doğmuştur. Tarsus Amerikan Kolejinden mezun oldu. Üniversiteyi Robert Kolej Makina Mühendisliği bölümünde okuyup 1969 yılında mezun oldu. Gerisinde ABD‘nin Kaliforniya eyaletinde San Fransisko’nun 40 km güneydoğusunda yer alan özel bir üniversite olan Stanford Üniversitesi‘nde endüstri mühendisliği Yüksek Lisansını 1971 yılında, doktorasını 1973 yılında tamamladı.
1973 yılında ABD’de General ElektrUzmanı olarak çalıştı.

Erkut Yücaoğlu, 1974 yılında Boğaziçi Üniversitesi‘nde Endüstri Mühendisliği Bölümü’nü kurdu ve 1977 yılına kadar bölümün kurucu başkanlığını yaptı.

1977- 1979 yılları aralarında Koç Holding Tasarlama Koordinatörü olarak görev yaptı. 1979-1982 yılları arasında Türk Elektrik Endüstrisi A.Ş.’de Genel Müdür Muavinliği, 1983-1991 yılları arasında General Electric Company Türkiye Genel Müdürlüğü ve Ortadoğu Alan Direktörlüğü görevlerinde bulunmuştur. sırası gelmişken 1985 yılında Eskişehir’de kurulan TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI)’nin kurucuları arasında olmuştur.

Erkut Yücaoğlu, istanbul’da yer alan MAP/TURKUAZ şirketler grubunun 1991 yılından beri başlıca hissedarı ve Yönetim Kurulu Başkanı’dır. Grubun enerji, turizm, gayrimenkul, ve elektronik ticaret konularında etkinlik belirten 6 şirketi vardır. Toplam satışlar 70 milyon dolar civarında olup, grup isji alanında General Electric Company ile birlikte Türkmenistan’da ve Türkiye’de elektrik santrali projeleri tamamlanmıştır. MAP şirketi ile elektronik ticaret ve enerji konularında danışmanlık işleri yapan grup, TARKİM şirketi ile yakacak kimyasalları, biyoetanol ve DME üretmektedir. Turizm’de TURKUAZ yatırım ve TEKİROVA Turizm tatil köyü şirketleri bulunmaktadır. Gayrimenkul işlerinde portföy sahibi BEYAZ Danışmanlık ve OLİMPOS İnşaat ve Danışmanlık şirketleri bulunmaktadır.

Erkut Yücaoğlu, 10 yıl Yönetim Kurulu üyeliği yaptıktan sonradan, 1999-2001 yıllarında TÜSİAD Idare Heyeti Başkanlığı’nda bulunmuştur. 2011-2014 yılları aralarında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı olarak bulundu. Erkut Yücaoğlu Mayıs 2010’dan itibaren Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyesi’dir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ekin Olcayto

Erkut Yücaoğlu, Özyeğin Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi’dir.

Erkut Yücaoğlu, evlidir ve Bedii Can Yücaoğlu ve Melih Murat Yücaoğlu adında 2 oğlu vardır.

MAP-Turkuaz Şirketler Grubu :
MAP Havacılık ve Enerji Sistemleri, Yatırım, Tic. ve Danışmanlık A.Ş.
Tradanet Elekronik İletişim ve Ticaret A.Ş.
Türk Ekspres Havacılık ve Turizm A.Ş.
Tekirova Turizm Yatırımları A.Ş. (tatil köyü-Antalya)
Turkuaz Turizm Yatırım ve Ticaret A.Ş.
Altaş Aliağa Elektrik Üretim ve Ticaret A.Ş.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı