E

Erman Ilıcak

Erman Ilıcak Biyografisi

Rönesans Holding Başkanıdır. Forbes’in En Varlıklı 100 Türk 2013 sıralamasında 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10’uncu sırada yer aldı. 2014 yılında yeni Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Rönesans İnşaat yaptı.

Erman Ilıcak, 3 Ekim 1967 tarihinde Malatya, Darende’de Hacıdevriş Mahallesi’nde doğmuştur. Babası Avukat Bekir Ilıcak’dır. 1969 yılında Ankara’ya taşındılar. İlkokul, Ortaokul ve lise eğitimini TED Ankara Koleji’nde 1985 yılında bitirdikten sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden 1990 yılında mezun oldu. Okul hayatında her zaman basketbol oynadı.

İngilizce ve Rusça bilen ve meslek hayatına 24 yaşında atılan Erman Ilıcak, ENKA şirketinin Rusya operasyonlarında 1991 yılında mühendis olarak işe başladı. ENKA bünyesinde önce Rusya, daha sonra da Libya‘da çalıştı.

Viyana Ekonomi Üniversitesi ve Minnesota Üniversitesi’nin düzenlediği MBA programından 2002 yılında diploma aldı. sonra da Paris’ de yer alan International School of Management’ın düzenlediği işletme doktorası programını 2011 yılında bitirdi.

Erman Ilıcak, Halen başkanlığını yapmakta olduğu Rönesans Holding’i 1993 yılında Rusya‘da “ENKA” çalışıyorken ayrılıp, St. Petersburg’da kurdu. 1993’te çalışanlarından biri kendisi, birisi muhasebeci, birisi çevirmen o’da evleri boyamak için kurduğu, 5 kişinin çalıştığı şirketi bugün Rusya’nın en büyük ikinci yabancı müteahhitlik şirketi haline geldi. İşe; fazla az anapara ile kurduğu ofisten aldığı ufak tadilat işleri ile başladı. 2013 yılına gelindiğinde toplamda ise 30 bin çalışana ulaşarak Forbes’in En Zengin 100 Türk 2013 sıralamasında 2,5 milyar dolarlık servetiyle 10’uncu sırada yer aldı.

Rönesans Holding; Rusya, Türkiye, İsveç, İsviçre, Finlandiya, Almanya, Belarus, Kazakistan, Türkmenistan, Avusturya, Azerbaycan, Irak, Libya, Gabon, Nijerya, Suudi Arabistan ve Katar’da işler yapmaktadır. Rönesans İnşaat, ilk kez alışveriş merkezi, ofis binaları, endüstriyel tesisler, üniversiteler ve havaalanları almak üzere çoğu projenin anahtar teslim müteahhitliğini yapıyor. Ayrıca yurtiçinde ayrıca de yurtdışında çoğu projeye imza atmış durumda. Dünyanın sayılı müteahhitl, AVM ve kruvaziyer limanı işletmeciliğinde de gösterişli.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Eddie Vedder

Keza Ekovitrin 2014 yılında “Yılın İşadamı” olarak seçilen Erman Ilıcak, TED Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve TED Ankara Kolejliler Spor Kulübü’nin başkanıdır.

TÜSİAD’a da üye olan Erman Ilıcak, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Erman Ilıcak, 2015 yılında Europalia Milletlerarası Sanat Festivali’ne davetli ülke olarak katılacak Türkiye’nin Genel Komiseri seçilmiştir.

Erman Ilıcak’a 2012 yılında bir röportajında sorulan bir soruya şöyle yanıt vermiştir :

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif-18 yılda 2 milyar dolarlık mal varlığı yapmışsınız. Forbes’ın “En zengin 100 Türk” listesinde geçen sene 11’inci sıradaydınız. Sizi bu sonuca ulaştıran formül nedir?

ERMAN ILICAK: HER ZAMAN 7 – 8 öbür işverenle çalışırım. Bir-iki işverene bağımlı hedeflemek tekrar tekrar risktir. Rusya’yı ele alın, yalnızca Gazprom’a ast çalışırsanız yarın orada idare değişirse işinizi koruyamayabilirsiniz. dahası karşısında tarafın da en az benim değin kazanmasını isterim. Bu sayede senelerdir süren iş ilişkilerim oluştu ve bugün hala işlerimin yüzde 70’i eski müşterilerimden kazanç. Basketboldan öğrendiğim bir şey var: Son saniyeye değin çaba etmek, takımla her zaman paslaşmak zorundasın. tek başına istediğin değin yıldız ol, hiçbir şey yapamıyorsun. Basketin ilkelerini işte her zaman kullandım.

2014 yılında yeni Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nı Erman Ilıcak’ın sahibi olduğu Rönesans İnşaat yaptı.

1993 yılında kurulan Rönesans Holding, dümcı olarak hizmet veriyor. Rönesans Holding 2016 sene sonu verilerine tarafından 6.4 milyar dolar faal büyüklüğe ulaştı. Rusya, Türkiye, Türkmenistan, Kazakistan, Cezayir, Polonya, Hollanda, Beyaz Rusya, Almanya, Nijerya, İsviçre, Avusturya, Irak, Katar, Libya, Finlandiya, Belçika, Japonya, Mozambik, Sri Lanka, Lüksemburg, Gabon, Curocao ve St. Lucia’da faaliyetlerini sürdüren Rönesans, Egemen Devletler Topluluğu, Orta Doğu, Afrika ve Avrupa ülkelerinde meslek yapmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı