E

Ermenegildo Zegna

Ermenegildo Zegna Biyografisi

İtalyan girişimci, Ermenegildo Zegna giyimin kurucusudur. Kısaca Zegna olarak bilinir.

Ermenegildo Zegna, 2 Ocak 1892 tarihinde Trivero, İtalya’da doğmuştur. Babasının adı Michelangelo Zegna’dır. Kadreşi Mario ile birlikte babasının tezgâhlardan yararlanarak 1910 yılında kurdukları tekstil alanında aile şirketinde çalışmaya başladı. Birinci Dünya Savaşı sırasında askere gitti. 1923 yılında babasının ölümü üzerine kardeşi ile işleri devam ettirdiler.

2017 yılında dünya çapında 525’den pozitif mağaza ve 7000’den pozitif çalışanı bulunan Ermenegildo Zegna Grubu 1910 yılında Kuzey İtalya’da tek bir adamın rüyası ve tutkusu ile başladı. Bugün Zegna kumaşları, İtalya’nın en çok aranan ihraç malları aralarında.

Ermenegildo Zegna, 1910 yılında 18 yaşındayken, İtalya’nın en çaile işlerinden biri olan Lanificio Zegna’yı (yün tekstil fabrikası) “dünyanın en hoş kumaşlarını üretme” hayali ile Trivero’da kurdu.

Ermenegildo Zegna, zamanla fabrikanın bulunduğu Biella eteğindeki Trivero kasabasını kişisel olarak kendisi yapı etti. Buraya hastane, okul, spor tesisleri yaptırdı. Bunların yanı sıra Biella ile Trivero arasında 14 kilometrelik bir panoramik yol yapı etti. Bu yolun geçtiği vadiye de yüzlerce çeşitlilik ağaç ekti. Hemen bu bölge Zagna Vadisi olarak biliniyor.

1930‘lu yılların sonuna değin Ermenegildo Zegna’nın Lanificio Zegna adındaki yün değirmeni 1000 emekçi çalıştırdı. 1955 yılına dek şirket 1.400 işçi çalıştırdı. 1920’lerden beri Avustralya yününün en büyük alıcılarından biri olan şirket 1963 yılında, Avustralya’nın Tasmania kentinde düzenlenen birincil törenle Ermenegildo Zegna Yünlü Ödüllerini sunmaya başladı.

1980’lerin başlarına gelindiğinde, yün üretimindeegre bir şirkette gerçekleşmişti. Zegna tedarik zincirinin her bir bölümü üzerinde tam bir kontrole sahiptir. Avustralya‘daki bir çiftlikten İtalya‘daki dokuma fabrikalarına, İsviçre‘deki kesim evlerinden kumaşlarının dünyanın her yanında satıldığı butik mağazalarına kadar her şey kendisine aittir. Ermenegildo Zegna, bir erkek giyim markası için az görülür bir şekilde, en yüksek kaliteyi garantilemek için düşey olarak entegre bir şirkettir, koyunların otladığı meralardan, özel dikim bazı elbisenin en son düğme deliği detayına dek.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emrah

1972 yılında, Özel Yapım hizmetini devreye soktu. 1980 yılında, Zegna Paris‘teki birincil butiğini açtı. Bunu 1983 yılındaki Londra ve 1985 yılındaki Milano mağazaları takip etti. 1991 yılında, Palace Hotel, Pekin‘deki butiğini açtığında, büyümekte olan piyasalara erken antre tavrı ile düzenli bir şekilde Çin‘de bir butik açan ilk batılı lüks erkek giyim mağazasıydı. 2014 yılına dek şirket Çin’de 70 mağaza açtı.

Giysilerden aksesuarlara kadar uzanan ürünlerin çeşitliliği, Ermenegildo Zegna göre gösterilen kesintisiz gelişme ve geleceğe bakma arzusuna yansıyan girişimcilik ruhu ile birlikte büyümeyi hızlandırdı. Grubun iki ana markası, Ermenegildo Zegna serisi ve daha genç bir herif profiline karşın Z Zegna serisinden oluşmakta. Grup bununla birlikte Trofeo, High Performance ve Elements’in de dahil olduğu pek fazla kini aldı.

Kendi markaları aşağıda erkek takım elbise üretmenin yanı sıra Guccio Gucci, Yves Saint Laurent, Alfred Dunhill ve Tom Ford için de uygun giysiler üretmektedir. 2006 yılında Ermenegildo Zegna, tasarımcı Tom Ford‘la çalıştı. 2006 yılında Perofil ile erkek iç çamaşırları üretmek için anlaştı.

2003 yılında oyuncu Adrien Brody, Zegna’nın İlkbahar / Yaz 2003 ve Güz / Kış 2003 kolleksiyonunu tanıttı. 2013 yılında oyuncu Jamie Dornan İlkbahar / Yaz 2014 Couture modelini tanıttı.

Ermenegildo Zegna’nın, Aldo Zegna (d.1920- ö 2000) ve Angelo Zegna (d.1924) adındaki iki oğlu 1942 yılında şirkette çalışmaya başlayınca şirketin adı Ermenegildo Zegna ve Oğulları olarak değiştirildi.

Ermenegildo Zegna, 18 Kasım 1966 tarihinde İtalya’da 74 yaşında ölmüştür. Oğulları Aldo ve Angelo işi devraldı ve iki yıl daha sonra Novara’daki Zegna fabrikasında üretilen hazır giyim kostümleri hazırladılar. Şirket aile kadar işletilmeye devam edilmektedir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Elif Atakan

Angelo Zegna erkek giyim ve aksesuarlarından sorumluydu ve Aldo Zegna 1990’lı yıllardan itibaren tekstilden sorumluluk sahibi idi. 1973’te Zegna, üretimlerini uluslararasılaştıran ilk İtalyan markalardan biriydi, 1973’te İspanya’da, 1977’de İsviçre‘de fabrikaları açtı. 1980’lerde şirket, on altı öbür ülkede amiral gemisi mağazaları açtı.

Aldo ve Angelo yaşlandıkça çocukları şirkette atama almaya başladı. 1990’da Angelo’nun oğlu Gildo giysi bölümünün başında, kızı Anna mağaza tasarlama sorumlusu, Aldo’nun oğlu Paolo ise pazarlama müdürü oldu.

İlk butik 1980’de Paris’te, ardından 1985’te Milano’da açıldı. 1990’da şirket İtalya’nın en büyük giyim üreticilerinden biri oldu.

1999 yılı itibariyle Zegna Group’un İtalya‘da sekiz üretim tesisi, iki İspanya, üçü İsviçre‘de, diğeri Meksika‘da ve biri Türkiye‘de üretime sahipti.

2017 yılı itibari ile şirketin CEO görevini 4’üncü kuşaktan Gildo Zegna yapmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı