E

Ernest Hemingway

Ernest Hemingway Biyografisi

Çanlar Kimin İçin Çalıyor, Yaşlı Adam ve Deniz gibi başarılı romanların yazarı.
Ernest Hemingway'in 1900 yılında çekilmiş bebeklik fotoğrafı.Ernest Miller Hemingway, 1889’da Oak Park, İllınois’de doğdu. Hemingway, altı çocuklu ailesinin iki erkek çocuğundan birisiydi. Adını, babası ve de amcasının adlarından almıştı. Çocukluğunda eski bir müzisyen olan annesinden müzik dersleri aldı.

İlk makalelerini lise yıllarında okul gazetesi olan Trapeze’de yayınladı. Yazılarında daha çok Ring Lardner etkisi gözlemleniyordu. 1917 yılında liseyi bitirdi. Lisenin ardındaki ailesinin isteğinin tersine üniversiteye gitmek yerine Kansas City Star adlı gazetede muhabir olarak göreve başladı.

Hemingway’ın liseden mezun olduğu bu yıllarda Avrupa’da Birinci Dünya Savaşı başlamıştı.

Amerika o yıllarda savaş konusunda nesnel kalsa da sonradan Nisan 1917 de savaşa girmesinin ardındaki Hemingway de orduya katılmak için başvurdu. Lakin Hemingway sol gözündeki bozukluktan nedeniyle orduya alınamadı. Arkasında 1917 sonlarına doğru Kızılhaç’ın da gönüllü aldığını duyduğunda ilk başvuranlar arasındaydı. Ocak 1918’de Hemingway’in başvurusu kabul edildi ve ambulans şoförü olarak göreve alındı.

Kızılhaç ta çalışmaya başlar başlamaz gazetedeki işinden ayrıldı. Gazete de kaldığı kısa süre içerisinde çoğu usul ve de teknik öğrendi. Daha sonraki yıllarda o günleri “Gazetecilik yıllarında öğrendiğim kurallar en güzelleri idi ve de tüm yazarlık hayatım her tarafında onları unutamadım” şeklinde hatırlayacaktı.

Avrupa da başlangıçta vardığı şehir halkı Paris oldu. Orduda bir süre adi bir görevli olarak çalışmasının ardından ambulans şoförlüğüne geçti. 8 Haziran 1918 de birkaç adım ilerisinde patlayan bir Avusturya topu yüzünden ağır şekilde yaralandı. Takviye etmeye çalıştığı İtalyanlardan bir tanesine ölürken diğeri bacaklarını kaybetti. Aynı olay sırasında diğer yaralı bir İtalyan askerini cepheye taşımaya çalışırken bacaklarından yaralandı. Yaşananların peşinde İtalyan gazetelerinde kahraman olarak bildiri edilip, İtalyan görevlileri göre Gümüş Iftihar Madalyası ile ödüllendirildi. Hemingway bu olayı bir mektubunda arkadaşına şu şekilde anlatıyordu: “Ara Sıra savaşta ön saflarda büyük bir gürültü duyarsın, ben de aynı gürültüyü duydum; gerisinde ruhumun yarı bir mendilin cepten çekilişi gibi benden çekildiğini hissettim. Son olarak ise ruhumun bir bütün halinde bitmiş bedenime döndüğünü fark ettim ve de o andan itibaren benim için ölüm yoktu.”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Emre Güngör

Hemingway bu olayların arkasında Milan’da bir hastanede tedavisini tamamlarken hemşire Agnes von Kurawsky ile tanıştı. Bu da onun baki eserlerinden olan Silahlara Veda ( A Farerar Amerika’ya dönen yazar ailesinin iş bulması için yaptığı baskılara rağmen sakatlığından nedeniyle ordunun verdiği parayla bir sene dek işsiz olarak yaşadı. daha sonra 1921 yılında eşi Hadley Richardson ile tanıştı ve evlendi. Benzer yıl içerisinde Chicago’ya göçtü. Toronto da yer alan Daily Star adlı gazetede yazmaya başladı. Gazetede iş bulduktan sonra ilk iş olarak Paris’e taşındı. Paris yıllarında birçok yazarla tanıştı. Kendisine yavaş yavaş da olsa bir ad yapmaya çalıştı lakin 1923 yılında eşinin hamile olduğunu ayrım edince çocuklarının Kuzey Amerika da doğması için Amerika’ya döndüler. 1924 yılında birincil çocukları doğdu. Hemingway ailesi 1924’te her tarafta Paris’e döndü.

1925-1929 yılına kadar olan dönemde Hemingway kendi yazarlık yıllarının en güzel örneklerini verdi. Bu yıllarda hiç tanınmayan bir yazarken birden bire dünyanın en meşhur yazarları arasında girdi. İlk basılan romanı olan Güneş de Doğar adlı kitabı bu yıllarda basıldı. Güneş de Doğar adlı eserinde savaş yorgunu bir askerin anılarını anlatan Hemingway 1929 yılında basılan Silahlara Veda adlı eseri ile koskocoman yol kaydetti. Silahlara Veda’da yaralı bir askerin savaşta bir hemşireye duyduğu aşkı dile getiriyordu. Bu romanında kahraman ayrıca yaralanıyor hem de hamile olan sevgilisinin ölümüne dayanmaya çalışıyordu. Hemingway bu vesile ile savaşında anlamsızlığına değinmeyi amaçlıyordu. 1931 de Avrupa anılarından olan İspanya yıllarına dair Öğleden Sonradan Vefat adlı kitabını yazdı. Afrika’da yaptığı turla ilgili yazılarını ise Afrika’nın Yeşil Tepeleri adlı kitabında topladı. 1940 yılında ise en başarılı eserlerinden olan Çanlar Kimin için Çalıyor adlı eserini yazdı ve mesleğinde artık zirveye ulaştı. 1942’de Amerikan Deniz Kuvvetleri’ne girdi. 1944’te Fransa çıkartmasına katıldı ve de Paris’in kurtuluşuna şahit oldu. 1950 de fazla da başarılı olmayan Irmaktan Öteye ve Ağaçların İçine adlı eserlerini yazdı. 1952’de serini yazdı. Bu kitapta insanın yaşama nasıl bağlanması gerektiği ve de gerçekte insan yaşamında her şeyin manâsız olduğuna dair olan fikirlerini belirtti. 1953’te benzer eseri ile Pulitzer Ödülünü aldı. 1954’te ise Nobel edebiyat ödülüne değerinde görüldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Eiji Tsuburaya

Hemingway çok tutkulu bir yaşamın ardından 1961 yılında Ketchum/Idaho’da kendini av tüfeği ile vurarak yaşamına son verdi.in

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı