E

Ernesto Zedillo

Ernesto Zedillo Biyografisi

1994-2000 yılları arasında Meksika Devlet Başkanı olarak tayin yapmıştır.

Ernesto Zedillo, 27 Aralık 1951 tarihinde Meksiko, Meksika’da doğmuştur. Tam adı Ernesto Zedillo Ponce de León’dır. Babası Rodolfo Zedillo Castillo, annesi Martha Alicia Ponce de León’dur. Taşındıkları Mexicali şehrinde 14 yaşına dek kaldıktan sonra yine Mexico City şehrine taşındılar. 1969 yılında girdiği Meksika’da Ulusal Politeknik Enstitüsünden 1972 yılında ekonomist olarak mezun olduktan sonradan 1974 yılında ABD’de Yale Üniversitesinde yüksek lisans eğitimini tamamlayarak mezun oldu.

Meksika’ya döndükten sonra Merkez Bankasında çalışmaya başve Planlama Sekreterliği Plan ve Bütçe Teftiş yardımcısı sekreteri seçildi. 1988 yılında devir yaptığı dönemde Bilim ve Teknoloji reformu başlattı.

23 Mart 1994 tarihinde Meksika Kurumsal Devrimci Parti lideri Luis Donaldo Colosio bir suikast neticesinde öldürülünce Kurumsal Devrimci Parti lideri oldu.

1 Aralık 1994 – 30 Kasım 2000 tarihleri arasında Meksika’nın 54. Devlet Başkanı olarak tayin yaptı. 70 yıllık aralıksız Kurumsal Devrimci Parti kökenli son devlet başkanıdır.

Ernesto Zedillo, 1974 tarihinde Nilda Patricia Velasco ile evlendi. Ernesto Zedillo Jr., Emiliano Zedillo, Carlos Zedillo, Rodrigo Zedillo, Patricia Zedillo adlarında 5 çocuğu vardır.

Meksika’nın eski Devlet Başkanı Ernesto Zedillo hakkında insanlığa karşısında kabahat işlemekten ABD’de dava açıldı. ABD’deki Yale Üniversitesi’nde profesör olan Zedillo, 1997 yılında Meksika’nın Chiapas eyaletinin Acteal köyünde 45 kişinin mildürüldüğü olayın sorumlusu olmak ve olayı kapatmaya çalışmakla suçlanıyor. Kurbanların yakınlarının avukatları, davanın Connecticut eyaletinin Hartford kentindeki alan mahkemesinde açıldığını belirtti. Kurban yakınlarının Zedillo’dan tazminat başvurusunda bulunduğu kaydedildi. 2014 yılında ABD Anayasa Mahkemesi davayı reddetti.

Ernesto Zedillo, Devlet Başkanlığı görevinden ayrıldıktan sonra çoğu uluslararası şirket ve kuruluşlarda hesaplı danışman olarak iş yaptı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Erhan Yazıcıoğlu

Ernesto Zedillo, ABD’de Yale Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak tahsis yapmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı